banner117

KAHRAMANMARAŞ’IN ALMANYA’YLA TİCARETİ ‘SHENGEN VİZESİ’ İLE GÜÇLENECEK!

Onikişubat Belediyesi tarafından Kahramanmaraş’a kazandırılan EXPO 2023 Fuarı meyvelerini vermeye devam ederken, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası da bu doğrultuda kentin ihracatını artırmaya yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Kahramanmaraş’ın Almanya ile ekonomik ve ticari işbirliğimizin pekişmesi noktasında büyük önem arz eden Schengen Vizesi iş adamlarına anlatıldı.

KAHRAMANMARAŞ’IN ALMANYA’YLA TİCARETİ ‘SHENGEN VİZESİ’ İLE GÜÇLENECEK!

2023 yılında gerçekleştirilecek olan ve Onikişubat Belediyesi tarafından Kahramanmaraş’a kazandırılan EXPO 2023 Fuarı, kapılarını açmasına uzun bir süre olmasına rağmen kente yeni kazanımlar sağlıyor. Yaklaşık 2 milyon yerli ve yabancı turistin ziyaret etmesi beklenen EXPO 2023 Fuarı, meyvelerini veriyor. EXPO 2023 Fuarı’nın ilk kazanımı Kahramanmaraş Havalimanı’nın gümrük işlemlerinin başlamasıyla uluslararası havalimanı statüsüne kavuşması olmuştu. Bu kez ise Federal Almanya Cumhuriyeti Schengen Vizesi noktasında yeni bir gelişme yaşandı. Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) ve Onikişubat Belediyesi işbirliğinde, ‘Federal Almanya Cumhuriyeti Schengen Vize Bilgilendirme’ toplantısı düzenlendi. Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen toplantıya Ankara Alman Büyükelçiliği Vize Bölüm Başkanı Jörg Fürstenau, Ankara Alman Büyükelçiliği Vize Bölümü Schengen Yöneticisi Stefan Lange, iData İşletme Müdürü Melisa Çakır, KMTSO Başkanı Serdar Zabun ve çok sayıda iş adamı katıldı. İş vizeleri başta olmak üzere fuar katılımı, uzun süreli vizeler, vize için gerekli belgeler, ziyaretçi, turist vizeleri, kültürel değişim, spor yarışmaları, üniversite eğitimi ve genel ulusal vizeleri gibi konuların anlatıldığı programda, Ankara Alman Büyükelçiliği Vize Bölüm Başkanı Jörg Fürstenau, Ankara Alman Büyükelçiliği Vize Bölümü Schengen Yöneticisi Stefan Lange, iData İşletme Müdürü Melisa Çakır, Kahramanmaraşlı iş adamlarının sorularını yanıtladı.

“ŞEHRİMİZİN DIŞA AÇILIMINI GÜÇLENDİRMEK NOKTASINDA ÖNEMLİ”

Programda ilk olarak KMTSO Başkanı Serdar Zabun selamlama konuşması yaptı. Schengen Vizesi’nin çok önemli olduğunu belirten Zabun, Kahramanmaraş’ın dışa açılımını güçlendirmek noktasında düzenlenen toplantıyı önemsediklerini söyledi. Zabun, “Bugün, ilimiz için çok önemli bir konuyu işleyerek, Schengen Vizesi hakkında kıymetli konuklarımızdan çok değerli bilgiler alacağız. Şehrimizin dışa açılımını güçlendirmek bakımından bu toplantıyı önemsiyoruz. Sanayisiyle, kültürü ve turizmiyle ülkemizin nadide kentlerinden birisi olan uygarlıklar beşiği Anadolu’muzun cennet köşelerinden Kahramanmaraş’ta alman büyükelçiliğimizin çok değerli yetkililerini bugün burada ağırlamaktan mutluluk duyduğumuzu özellikle ifade ederek hoş geldiniz diyorum” dedi.

“KAHRAMANMARAŞ BİR KÜRESEL AKTÖR OLMUŞTUR”

Kahramanmaraş’ın birçok alanda küresel bir aktör olduğunu dile getiren Zabun, “Ülkemizin sanayi üretimine ve Türkiye ihracatına çok önemli katkılar sağlayan şehrimiz, özel sektör yatırımları ile stratejik bir konuma ulaşmış, tekstilden enerji sektörüne birçok alanda önemli bir küresel aktör olmuştur. Son 10 yılda 6,5 milyar dolar yatırıma imza atan Kahramanmaraş, tarihinde ilk kez 2018’de ihracatını 1 milyar doların üzerine çıkarmıştır. Şehrimiz, Türkiye’nin en önemli ihracatçı kentleri arasındadır. 125 ülkeye ihracat yapan, 300’den fazla ihracatçı şirketi ile Türkiye’nin ekonomisine güç katarak ekonominin kahraman olmuş; yeni organize sanayi bölgeleriyle, devam eden projeleriyle, ar-ge merkezleriyle, yatırımın cazibe merkezi haline gelmiştir. İhracatımızı geliştirmek adına, faaliyete geçirdiğimiz lojistik merkezimizle birlikte Kahramanmaraş’ın küresel ticaretten aldığı pay çok daha artacaktır” ifadelerini kullandı.

“ALMANYA İLE TİCARETİ GÜÇLENDİRMEK İSTİYORUZ”

Kahramanmaraş olarak Almanya ile ticareti güçlendirmek istediklerini anlatan Zabun, “Diğer yanda, Almanya ile ticareti güçlendirmek istiyoruz. Şehrimizin Almanya ile ticaretinde 104 milyon doların üzerinde ithalatımız ve 72 milyon dolara yakın ihracatımızın olduğunu görüyoruz. İhracatımızda örme giyim eşyası ile pamuk ipliğinin, ithalatımızda ise makine ve mekanik cihazların ağırlık kazandığı anlaşılmaktadır. Karşılıklı olarak ekonomik ve ticari işbirliğimizin pekişmesi adına ortak organizasyonlara imza atabiliriz. Biz buna hazırız. Bu anlamda, sanayici ve iş adamlarımızın başta Almanya olmak üzere Avrupa pazarları ile güçlü bağlar kurması bakımından vize faktörü çok önemli bir konudur. Ben bu duygu ve düşüncelerle, kıymetli konuklarımıza katılımlarından ve verecekleri bilgilerden dolayı şükranlarımı sunuyorum. Toplantımızın hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, sizleri saygıyla, muhabbetle selamlıyorum” şeklinde konuştu.

Zabun’un konuşmasının ardından Ankara Alman Büyükelçiliği Vize Bölüm Başkanı Jörg Fürstenau, Ankara Alman Büyükelçiliği Vize Bölümü Schengen Yöneticisi Stefan Lange, iData İşletme Müdürü Melisa Çakır, Shengen Vizesi noktasında katılımcıların sorularını yanıtladı.

“90 BİN VİZENİN 74 BİN TANESİ SCHENGEN VİZESİ”

Konuşmasında Kahramanmaraş’ın vize noktasında Ankara’ya bağlı olduğunu belirten Ankara Alman Büyükelçiliği Vize Bölüm Başkanı Jörg Fürstenau, yıl boyunca 90 bin vize verdiklerini söyledi. 74 bin Schengen Vizesi verdiklerini kaydeden Fürstenau, “Öncelikle Kahramanmaraş’ta olmaktan mutluluk duyuyoruz. Mümkün oldukça tüm sorularınıza yanıt vermeye çalışacağız, özel sorularınızı da toplantıdan sonra yanıtlayabiliriz. Kahramanmaraş vize işlemlerinde Ankara Bölgesi’ne bağlıdır. Geçen sene Ankara olarak 90 bin vize vermiş bulunuyoruz. Bunların 74 bin tanesi Schengen Vizesi içindi. 74 bin vizenin içerisinde enteresan olarak 68 bini ziyaret amaçlı alınmış olan vizelerdi, 13 bin tanesi de ticari amaçlıydı. Bu sene içerisinde 15 bin vize de uzun süreli yani 6 aydan daha fazla süreli vizelerdi. Yaklaşık 16-17 bin arasında ulusal vizeler bulunmakta. En çoğu da aylık geçinme ve çalışma amaçlı. Başlamadan önce yanımdaki arkadaşlarımı tanıtmak isterim, arkadaşlarımdan Stefan Lange Ankara Alman Büyükelçiliği Vize Bölümü Schengen Yöneticisidir, Melisa Çakır  ise iData İşletme Müdürü olarak görev yapmaktadır. iData, Türkiye genelinde Almanya için vize başvurularını yapan resmi kuruluştur, toplamda 9 ofisimiz bulunmakta, şuan Kahramanmaraş’a en yakın olan da Gaziantep Şubesi’dir. Hep birlikte tüm sorularınızı yanıtlamaya çalışacağız. Ticari sorularınızla başlarsak, onun haricindeki sorularını ekarte edebiliyoruz” dedi.

Toplantı soru-cevap şeklinde devam etti.

(Haber: Ahmet Güneçıkan)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER