“KAHRAMANMARAŞ TEKSTİL SEKTÖRÜNÜN GELECEKTEKİ KİLİDİ”

“KAHRAMANMARAŞ TEKSTİL SEKTÖRÜNÜN GELECEKTEKİ KİLİDİ”

Türkiye Tekstil Terbiye Sanayicileri Derneği (TTTSD) Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Canpolat, Kahramanmaraş’ı gelecekte tekstil sektörünün kilidi olarak gördüğünü söyledi.

 

Türkiye Tekstil Terbiye Sanayicileri Derneği (TTTSD) tarafından özel bir otelde düzenlenen “Tehlikeli Kimyasalların Sıfır Deşarjı ve Markaların Beklentileri” konulu seminerde tekstil üreticilerine bilgiler verildi. Seminerin açılış konuşmasını yapan TTTSD Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Canpolat, dünya markalarının istediği ürünlerin Türkiye'de üretilen kumaşlardan yapıldığını belirterek, "Hatta bizim bir hayalimiz var. Bu da gelecekte Türkiye'de üretilmiş bir kumaştan ürünün üretildiğini belgeleyen bir etiket vurmak." dedi.

“KAHRAMANMARAŞ SEKTÖRÜN GELECEKTEKİ KİLİDİ”

Kahramanmaraş’ı gelecekte tekstil sektörünün kilidi olarak gördüğünü ifade eden Canpolat, Tekstil sektörünün Türkiye'de diğer sektörler arasında çok önemli bir noktada olduğunu söyledi. Canpolat, “Bundan yıllar önce dünyadaki global markalardan birçoğu bir araya gelerek gelecekte 2020’li yıllardan itibaren dünyadaki tedarikçilerinden neler istediklerini, ‘Zero Deşarj’ dedikleri program kapsamında böyle bir proje gerçekleştirdiler. Bunun açılımı da 2020 yılından sonra dünyadaki bu global markalar, dünyadaki en büyük satın almayı yapan tekstil markaları belli kriterlere uymayan firmalardan gere kumaş gerekse konfeksiyon bazında alım yapmayacaklarına ortak imza attılar. Bu bizim ülkemiz için bir anlamda büyük fırsat, bir anlamda da eğer yerine getiremezsek de büyük tehlike. Dolayısıyla biz Tekstil Terbiye Sanayicileri olarak Türkiye’de ki bu bizim sektörümüzü bu konuda bilgilendirmek yaptığımız bu üçüncü toplantımız. Bir tanesini Çerkezköy’de, bir tanesini Bursa’da yaptık. Tekstilin gelecekte kilidi gibi gördüğüm, gelecekte en büyük büyüme potansiyeli gördüğüm Kahramanmaraş’ta bu konuda bilgilendirme yapmamız gerektiğini düşündüm. O yüzden bugün birlikteyiz. Geleceğe biz hazırlanmalıyız diyorum her zaman” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE BU DURUMU HAK ETMİYOR”

Dünya’daki tekstil üretimi ve Türkiye’nin tekstil içerisindeki yeri hakkında bilgiler veren Vehbi Canpolat, dünyadaki 720 milyar dolar olan tekstil ihracatından yaklaşık %4’ünü aldığını ve Türkiye’nin bu durumu hak etmediğini söyledi. Türkiye’nin ilerleyen dönemlerde daha iyi olacağını belirten Canpolat, “Dünya’da ki tekstil ihracatı toplamı 720 milyar dolar. Bu 720 milyar doların içerisinde 120 milyar dolar yaklaşık ana hammadde dediğimiz elyaf kısmı ve buna benzer kısımlar var. Bizim en son 2015 yılındaki ihracatımız biliyorsunuz 27 milyardan, 25 milyara düştü. Bu yılda yaklaşık 26-27 milyarlık ihracatımızın bu civarda olacağını tahmin ediyoruz. Bugün baktığımızda 720 milyar doların içinde 25-26 milyar doları ben ülkemiz adına çok az görüyorum. %4’ü bile bulmayan dünya ticaretinin içinde Türkiye bunu hak etmiyor. Çok daha ilerilerde bir yerlerde olması gerektiğini düşünüyorum. Türkiye’nin ilerleyen dönemlerde daha iyi olacağını da tahmin ediyorum. Bunun bir sebebi de şu, biliyorsunuz dünyada eskisi gibi alıcılar kalmadı. Büyük alıcılar var ve bu büyük alıcı firmaların da alım şekilleri çok değişti. Çok ciddi bir miktarda alım ürünlerini “Fast Fashion” dediğimiz hızlı moda ile doldurmak istiyorlar. Bunu da tedarik edebilecekleri en büyük ülkelerden bir tanesi, coğrafi konumu itibari ile alt yapısı itibarı ile ipliğinden örgüsüne Türkiye’dir. Gelecekte ben bu önemli firmaların Türkiye’den daha fazla ürün alacağını düşünüyorum. Bu nedenle gelecekte tekstilin daha iyi olabileceğini düşünmemin bir sebebi de bu. Bizim kendimizi geliştirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Gerek ürün anlamında gerekse belki entegrasyona giderek, çevresel ve insani faktörleri göz önüne alarak üretim yapmak şartıyla biz gelecekte çok daha iyi yerlere gelmeliyiz. 2023 yılında 80 milyar dolar ihracat hedefi var bu ülkenin. Sektörler bakımında baktığımızda ihracat anlamında en yakın gelecek sektörün gene tekstil olacağını düşünüyorum. Gelecekte bugünden daha iyi bir noktaya geleceğiz” dedi.

“TTTSD OLARAK BİR RÜYAMIZ VAR”

Türkiye Tekstil Terbiye Sanayicileri Derneği (TTTSD) olarak bir rüyalarının olduğunu belirten Canbolat, “Biz diyoruz ki bir gün eğer dünya markalarının dikilmiş ürünleri üzerinde bu ürün Türk kumaşından yapılmıştır etiketini vurdurabilecek seviyeye gelebilirsek eğer tabi bu sadece etiket yaptırmakla olmuyor. Bunun altyapısını oluşturabilirsek gerçekte de ürettiğimiz ürün ekolojik ise insana, çevreye zarar vermeyecek kimyasallardan yapılmışsa ve biz bunu belgeleyerek dünyaya anlatabilirsek bizim rüyamız bu. Arkasından bu ürün Türk kumaşından yapılmıştır diyebilirsek, gerek ülkemiz gerekse Türkiye’nin tekstil sektörü dünya çapınca bir ivme kazanacaktır” şeklinde konuştu. Vehbi Canbolat’ın açılış konuşmasının ardından firma temsilcilerine bilgiler verildi.

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER