banner117

KAHRAMANMARAŞ'IN O SORUNU İLETİLDİ, GÖZLER TBMM'DE

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan, Kahramanmaraş ve ilçelerinde yaşanan içme suyu ve tarımsal sulama sorunlarının çözülme kavuşmasına yönelik TBMM’ye dilekçe yazdı.

KAHRAMANMARAŞ'IN O SORUNU İLETİLDİ, GÖZLER TBMM'DE

Coğrafi konumu ve yer altı su kaynakları bakımından zengin olan Kahramanmaraş’ta yaşanılan su sıkıntısının giderilmesi yönünde harekete geçen MHP’li vekil Sefer Aycan, bu kapsamda çözümü TBMM heyetinde buldu. Soruna ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer veren Sefer Aycan: “Kahramanmaraş’ın esas akarsuyu Ceyhan Nehri’dir. Bölgenin diğer büyük akarsuyu Aksu çayıdır. Aksu çayı da daha sonra Ceyhan Nehri’ne karışır. Ceyhan Nehri’ni besleyen çok sayıda dere vardır.Bu akarsular üzerinde Kartalkaya, Menzelet, Ayvalı ve Sır Barajı gibi barajlar bulunmaktadır. Bu barajlar üzerinden içme suyu, sulama ihtiyacı karşılanmakta ve elektrik üretimi gerçekleşmektedir.

KAYNAKLARDAN YETERİNCE FAYDALANILAMIYOR

En önemli sıkıntı ise Ceyhan Nehri’nin doğduğu Elbistan ilçesi ve ovasındadır. Özellikle Elbistan, Afşin, Göksun ilçeleri tarımsal sulamada sorun yaşamaktadır. Elbistan ovasının ancak yüzde 25’i sulanabilmektedir. Sulu tarım verimi katlayan bir durumdur. Fakat yıllardır süren bu sorun çözülememiştir. Yeteri kadar sulama barajları, gölet ve kanallar yapılmamıştır. Başlanan baraj projeleri ve inşaatları bitirilememiştir. Sulama kanalları tamamlanamamış ve su kaynaklarından yeteri kadar yararlanılamamıştır.

TARIMDA VERİM AZALDI

Yaz aylarında barajlardaki kuruluk oranlarının artmasıyla birlikte tarım sektörünün olumsuz etkilenmesi kaçınılmaz olmaktadır. Bu nedenle barajlardaki sulama talebi artmaktadır. Bu nedenle sulama kanallarının yapılması ve sulama imkanlarının arttırılması tarımsal verim açısından son derece gereklidir. Yeterli yağışların görülmemesi durumunda barajlardaki doluluk oranı düşmekte ve iklim dolayısıyla tarım verimsiz hale gelmektedir. Kahramanmaraş’ta yer altı ve akarsu kaynaklarının durumunu değerlendirmek, içme suyu ve tarımsal sulama sorunlarını çözmek, alınacak önlemleri belirlemek ve planlamak üzere Anayasanın 98, İçtüzüğün 104 ve 105 inci maddeleri gereği Meclis Araştırması açılması uygun olacaktır.”

DİLEKÇE DETAYLARI

Dilekçede şu ifadelere yer verildi: “Kahramanmaraş’ta yer altı ve akarsu kaynaklarının durumunu değerlendirmek, içme suyu ve tarımsal sulama sorunlarını çözmek, alınacak önlemleri belirlemek ve planlamak üzere Anayasanın 98, İçtüzüğün 104 ve 105 inci maddeleri gereği Meclis Araştırması açılmasını arz ederim.”

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2020, 09:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER