banner117

KAHRAMANMARAŞ HALKINDAN HÜKÜMETE S-400 DESTEĞİ!

Türkiye ve ABD arasında krize neden olan S-400 savunma sistemi noktasında önemli gelişmeler yaşanırken, Kahramanmaraş halkı durumu gazetemize değerlendirdi. S-400 konusunda Kahramanmaraş halkının ortak görüşü ise, “yabancı devletler karşı çıkıyorsa, doğru olanı yapıyoruz. Türkiye bir takım kararlarını bağımsız bir şekilde almak zorunda. F35 projesi de dahil olmak üzere bir takım dayatmalara karşı dik duruşun devam etmesini istiyoruz” oldu.

Türkiye, bölgesindeki ateş çemberinden zarar görmemek amacıyla uzun yıllardır özellikle savunma sistemleri noktasında bir arayış içerisindeydi. 2011 yılında Türkiye'nin acil gereksinimini karşılamak üzere NATO'ya yaptığı başvuru sonunda ABD, Hollanda ve Almanya kendi envanterlerindeki Patriot savunma sistemlerini Türkiye’ye yerleştirmişti. Halen Türkiye’de NATO görevi kapsamında İspanya ve İtalya’nın anti-füze sistemleri konuşlu bulunuyor. Fakat Türkiye, güçlenmesine paralel olarak kendisine ait hava savunma sistemi arayışını da da sürdürüyordu. Geçmiş yıllarda NATO üyesi olan ve NATO devletlerinin en fazla kullandığı sistemlerin başında gelen ABD’nin Patriot sistemleri için girişimde bulunan Türkiye, gerek yüksek fiyat gerekse de üretici Raytheon şirketinin teknoloji transferine yanaşmaması nedeniyle iptal edilmişti. Bütün bu gelişmelerin üzerine Türkiye, önce kendi savunma sistemini geliştireceğini ilan etmiş ancak 2017 senesinde Rusya ile S-400 hava savunma sistemleri konusunda bir sözleşme imzalandığını açıklamıştı. Türkiye’nin NATO üyesi olmayan Rusya’dan savunma sistemi alması başta ABD olmak üzere Avrupalı devletlerin tepkisine neden olmuş fakat Türkiye haklı davasının üstüne giderek kararlı bir tavır sergilemişti. Nitekim geçtiğimiz günlerde Çin’de gerçekleştirilen G20 toplantısında ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin S-400 konusunda haklı olduğunu belirtmesi, Türkiye’nin başarılı bir süreci yönettiğini göstermişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise yaptığı son açıklamada S-400’lerin ilk teslimatının 10 gün içerisinde gerçekleştirileceğini söyledi. Yaşanan gelişmelerle 7’den 70’e tüm Türk vatandaşlaırı S-400 konusunda bilgi sahibi olurken, S-400 konusunda Kahramanmaraş halkının tutumunu araştırdık.

İşte Kahramanmaraş halkının S-400’e bakışı;

NE ZAMAN İLERİ ADIM ATSAK, ENGEL OLMAYA ÇALIŞTILAR”

Hilmi Çadır

Ben Rusya’dan alacağımız S-400 füzelerini destekliyorum. Buna karşı çıkanları kim? Başta Amerika olmak üzere birçok Avrupalı devletler. Yani eskiden bu yana bizi istemeyen devletler. Biz ne zaman bir adım ileriye atmaya kalksak bunlar her zaman bize engel olmaya çalıştılar. İnşallah bu S-400’ler konusunda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ısrarıyla bunu gerçekleştireceğiz ve artık onlara muhtaç olmadığımızı göstereceğiz. Ben bir Türk vatandaşı olarak cumhurbaşkanımızın yaptığı her şeyi sonuna kadar destekliyorum ve doğru buluyorum. Kesinlikle olması gereken bir şey.

ZATEN ETRAFIMIZ ATEŞ ÇEMBERİ...”

Mehmet Ali Bozdağ

S-400 konusu bizim ülke olarak milli güvenlik meselemiz. Dolayısıyla ben bir vatandaş olarak Rusya’dan alınacak olan S-400 füzelerini destekliyorum. Normalde bizim bir NATO ülkesi olarak gidip NATO üyesi olmayan bir ülkeden hava savunma sistemi alması doğru değil ancak NATO bize Patriotları vermedi. Bizde doğal olarak gidip Rusya’dan alıyoruz. Milli menfaatlerimiz gereği hava savunma sistemlerini almak zorundayız. Zaten etrafımız malum ateş çemberi dolayısıyla bu hava savunma sistemleri Türkiye için bir zorunluluk. Mesela Yunanistan’da Rusya’dan S-300 aldı ama ona ses çıkartan olmadı. Buradan şu sonuç çıkıyor; bizim güçlü olmamızı istemiyorlar, Türkiye’nin elini zayıflatmaya çalışıyorlar. Dolayısıyla ben S-400’ün alınmasının isabet olacağını düşünüyorum. Bugün baktığınız zaman bizim Rusya ile çok ciddi ticari ilişkilerimizde mevcut.

ÇIKARLARIMIZ DOĞRULTUSUNDA HAREKET ETMELİYİZ”

Ramazan Purdaş

Biz sanki Amerika’ya bağımlı bir ülkeymişiz gibi gösteriliyor. Büyük devletler bizi oyalamaya çalışıyorlar. Biz bağımsız bir ülkeyiz. Biz NATO’ya kayıtlı bir devletiz ama kendi çıkarlarımız doğrultusunda hareket etmek zorundayız. Dolayısıyla istediğimiz yerden alışveriş yapabiliriz. Şimdi Amerika bizi S-400’e karşılık F-35 ile tehdit ediyor. Böyle bir şey yok. Bize F-35’leri mecbur verecekler.

BOŞUNA KARŞI ÇIKMASINLAR, S-400’LERİ ALACAĞIZ”

Gürsel Tosun

Ben her ne olursa olsun Rusya’dan S-400’ün alınmasını istiyorum. Çünkü biz ülke olarak yaşadığımız coğrafya olarak bunu almak zorundayız. Sizde biliyorsunuz ki bizim etrafımız ateş çemberi doğal olarak bizim hava savunma sistemlerine çok ihtiyacımız var. Amerika ve diğer birçok ülke karşı çıkıyor şimdi. Hiç boşuna karşı çıkmasınlar biz o S-400’leri alacağız.

S400 OLMAZSA OLMAZ OLDU ARTIK”

Cahit Yücel

Güvenliğini korumak her ülkenin en doğal hakkıdır ve hava savunma sistemi de bizim ülkemiz için olmazsa olmaz denilecek öneme sahiptir. Daha öncesinde Rusya Yunanistan’a S-300 savunma sistemini vermişti, ona kimse ses çıkarmamıştı. Bu gerekli olan bir durum. En son geçtiğimiz günlerde yapılan G20 toplantısında Amerika Başkanı Trump’da bu konuda Türkiye’nin haklı olduğunu söylemişti. Bence bu sistemin ülkemize kazandırılması çok iyi oldu. Tabi bu sistem NATO sistemine uymadığı için tepki veriyorlar, üstene proje ortağı olduğumuz F35 savaş uçaklarını da veremeyiz diyorlar. Biz söke söke alırız demek istiyorum, alacağız. O uçaklar bizim hakkımız, Allah başımızdan Cumhurbaşkanımızı eksik etmesin.

TÜRKİYE’NİN GÜVENLİĞİ İÇİN BU ŞART”

Adem Selci

İnşallah yakın zamanda S-400’ler ülkemize gelecek, bugün Cumhurbaşkanımız 10 gün içinde ilk teslimatın olacağını söyledi. Amerika istemiyor ama olmaz öyle şey, Amerika halt işlemiş. Bizim bir sistemi alıp almamamıza onlar karışamaz. En kısa zamanda Türk halkı olarak o sistemlerin alınmasını istiyoruz. Türkiye’nin güvenliği için bu şart. Amerika S-400 alırsanız, F35’i de unutun diyor ama onu da bir adet geçsin, onu da alacağız. Halkımızın güvenliği için yapılan her türlü çalışmayı destekliyoruz. Parasını da vermişiz zaten, almamamız için hiçbir neden yok. Devletimiz artık güçleniyor, eski Türkiye yok karşılarında.

ALMAMIZI İSTEMELERİ BİZDEN KORKTUKLARINI GÖSTERİR”

Hanifi Taşçı

Hangi sistem senin için iyiyse onu alacaksın, çıkarını düşüneceksin. Ülkeye faydası olacaksa, üstüne bu sistemi kendi paranla alıyorsan başka ülkeler de senin gelişmeni istemiyorsa o ülkelerin dediğinin tersini yapacaksın ve alacaksın. Televizyonda izledik ABD Başkanı Trump çıktı konuştu, Türkiye bizden Patriot istedi ama eski yönetim vermedi onlar da mecbur kalıp S-400 aldılar dedi. Bu durum bu kadar basit, biz kendi paramızla almışız, ABD’nin ya da diğer ülkelerin karşı tutumları onların bizden korkusunu gösterir. Onlar bize vermezse biz üretiriz kardeşim, çabalarsak ülke olarak yapamayacağımız hiçbir şey yok.

TEHDİTLERİ BERTARAF İÇİN AYNI HAKLARA SAHİBİZ”

Mustafa Demir

Bizim şuanda savunma sistemine ihtiyacımız olduğu için S-400 alınmasını gayet normal karşılıyorum. Her ülke nasıl ki kendi geleceğine yönelik tehditleri bertaraf etmek için tedbir alıyorsa, biz de aynı haklara sahibiz. Ben bunu gayet doğal buluyorum. ABD’nin tepkisi ya da yaptırım söylemlerini yanlış buluyorum.

DAYATMALAR KARŞI DİK DURUŞUN DEVAM ETMESİNİ İSTİYORUM”

Abdurrahman Öz

Yabancı devletlerin böyle karşı çıktığını görünce bizim bazı şeyleri ne kadar doğru yaptığımızı anlıyorum. Türkiye bir takım kararlarını bağımsız bir şekilde almak zorunda. Bunu da kendi bekası, kendi geleceği için yapmalıdır ki bu durum bekası ve geleceği için bir teminattır. Bundan dolayı ben S-400 savunma sisteminin kesinlikle, hiçbir baskıya gerek kalmadan Türkiye Cumhuriyeti’nin menfaatleri doğrultusunda atılmış bir adım olarak görüyorum ve bu kararı da destekliyorum. Bu konuda da benzer olan F35 projesi de dahil olmak üzere bir takım dayatmalara karşı dik duruşun devam etmesini istiyorum.

(Haber: Ahmet Güneçıkan-Emre Akkış)

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ekonomi
Ekonomi - 4 ay Önce

İstanbul seçimleri tamamlandı. Ülkemiz için hayırlı olsun. Şimdi asıl gündemlere dönme vakti.
Ekonomik hareketlilik için ne ya da neler yapılabilir ? Esnafın, işçinin, çiftçinin, köylünün, memurun kısaca vatandaşın bu hareketliliğe ihtiyacı var. Doların 3.50 seviyesine inmesi için , kredi faiz oranlarının 14-15 puan aralığına inmesi için neler yapılmalıdır ? Altın fiyatları çok yüksek insanlar düğün yapmakta zorlanıyor. Konut satışları geçen yıla göre düştü. Araba piyasası durgun. İşte Türkiyenin ana gündemi olan ekonomi haberlerine daha çok yer verilmeli.
Bu konularla ilgili haber yapılabilir mi ? Hepimiz elimizi taşın altına koymalıyız

abdulbaki günışığı
abdulbaki günışığı - 4 ay Önce

kendi yerli savunma sistemlerimizi yapana kadar s-400 ler alınmalı. yok aktive edilmemeli gibi dayatmalara itibar edilmemeli. düşman dahi dik duran hasmına saygı gösterir. alıp ta kullanmadan saklarsak bir daha sözümüzün bir değeri olmaz. patriot meselesine gelince asla ve kata almamamız lazımdır. amerika açıktan düşmanamızdır ve avrupanın her düşmanlığında rusyanın yardımını gördük, moskofa karşı tedbirli olup bu iki kutbun zıtlığından istifade ile kendi yolumuza devam etmemiz, yerli olarak silah üretimini zorlamamız lazımdır.

SIRADAKİ HABER