banner117

“KAHRAMANMARAŞ, ELAZIĞ GİBİ TEHLİKELİ BİR NOKTADA AMA…”

Elazığ'da meydana gelen 6,8'lik deprem Kahramanmaraş'ta da hissedilirken, depremle ilgili Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Kuruçay’dan gazetemize özel açıklama geldi. Kuruçay, “Şuan da Elazığ’da olan depremin Kahramanmaraş’ta depremi tetikleyeceğiyle ilgili bir şeyler söylemek doğru değil ama bilmemiz gereken şey şu, Kahramanmaraş’ta, Türkoğlu ile Gölbaşı arası da Elazığ’da deprem olan nokta gibi tehlikeli bir noktada. Burada deprem olma ihtimali çok fazla. Her zaman deprem olabilir ama paniğe lüzum yok Kahramanmaraş’ta, herkes rahatlıkla evine girebilir” dedi.

“KAHRAMANMARAŞ, ELAZIĞ GİBİ TEHLİKELİ BİR NOKTADA AMA…”

Elazığ'ın Sivrice ilçesinde 6,5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. AFAD, depremde ilk belirlemelere göre 6 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Deprem, Kahramanmaraş, Adana, Hatay, Osmaniye, Tunceli, Gaziantep, Şanlıurfa, Malatya, Mardin, Samsun, Tokat, Çorum, Mardin, Kayseri ile Suriye'nin kuzeyinde de hissedildi. Depremin ardından tüm Türkiye’de olduğu gibi Kahramanmaraş’ta da vatandaşlar sokağa dökülürken, özellikle sosyal medyada büyük bilgi kirliliği oluştu. Bilgi kirliliğini önlemek adına gazetemiz muhabirleri alanında uzman kişilerle irtibata geçti. Bu isimlerden bir tanesi ise Kahramanmaraş’ın deprem dedesi olarak bilinen Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Mehmet Kuruçay. Kuruçay, gazetemize özel yaptığı açıklamada, Elazığ’daki depremin Kahramanmaraş’tai fay hatlarını etkileyeceğini söylemenin mümkün olmadığını fakat Kahramanmaraş’ın da önemli bir deprem bölgesi olduğunu söyledi.

“BURADA DEPREM OLMA İHTİMALİ ÇOK FAZLA”

Türkoğlu ile Gölbaşı arasının tehlikeli olduğuna vurgu yapan Kuruçay, “Bu deprem Doğa Anadolu Fay Hattı üzerinde Elazığ’da olan bir deprem. Elazığ’da olduğu için Kahramanmaraş olarak bizde etkilendik. Aslında Kahramanmaraş’ın yakınında olan bir deprem değil bu. Bu deprem daha önce de söylediğimiz gibi, Doğu Anadolu Fay Hattı üzerindeki Türkoğlu-Gölbaşı arasında kırılmayan bir segment var demiştim, yaklaşık 500 yıldır kırılmadığı biliniyor. Bizim Kahramanmaraş için en büyük risk buydu. Elazığ için de tehlikeli olan bugün depremin olduğu noktaydı. Yıllardan beri söylüyoruz, Elazığ’ın da, Kahramanmaraş’ın da içerisinde bulunduğu Doğa Anadolu Fay Hattı’nda bir risk söz konusu diye. Şimdilik Elazığ’da meydana geldi deprem. Bu demek değildir ki Kahramanmaraş’ta olmayacak, iki gün sonra da olabilir, iki sene sonra da olabilir ama Allah korusun burada enerji birikiyor, tehlike artıyor. Şuan da Elazığ’da olan depremin Kahramanmaraş’ta depremi tetikleyeceğiyle ilgili bir şeyler söylemek doğru değil ama bilmemiz gereken şey şu, Kahramanmaraş’ta, Türkoğlu ile Gölbaşı arası da Elazığ’da deprem olan nokta gibi tehlikeli bir noktada. Burada deprem olma ihtimali çok fazla” dedi.

“GECEYİ SOKAKLARDA GEÇİRMENİN HİÇBİR ALEMİ YOK”

Kahramanmaraş’taki vatandaşları sakin olmaları noktasında uyaran Kuruçay, “Kahramanmaraş halkının bu gece şey şu, geceyi sokaklarda geçirmenin hiçbir alemi yok, hiçbir faydası yok. Herkes evlerine gitsin, birçok yetkili de aradı, insanlarımız evlerine girip rahat rahat oturabilir. Deprem oldu, bitti. O depremin sarsıntısı bizi de etkiledi, artçılar da meydana geldi. Artçıları, depremin sona erdiğini de gösteriyor. Eğer artçılar olmasaydı daha büyük deprem olabilirdi ama başka depremin olacağını tahmin etmiyoruz. Her zaman deprem olabilir ama paniğe lüzum yok Kahramanmaraş’ta, herkes rahatlıkla evine girebilir. Panikleyerek insanları rahatsız etmemek lazım” ifadelerini kullandı.

(Haber: Ahmet Güneçıkan)

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2020, 10:20
YORUM EKLE
YORUMLAR
Alim
Alim - 7 ay Önce

Sayın Mehmet bey tehlikeli de bu kadar yüksek katlı binalara neden izin veriliyor. Yazık degil mi bu binada oturan insanlara.

Kurtuluş eltimur
Kurtuluş eltimur - 7 ay Önce

Ben bir kahramanmarasi vatandaş olarak.
Kahramanmaraş'ta fay hattı olmasına rağmen tam fay hattının üzerine 16 katlı bina inşa edilmesine akıl erdiremiyorum para veya rant için bizim insanımızın hayatı bu kadar ucuz olmamalı
Herkes çıkıyor yardım ediyoruz anında ordayız diyor herşey olmuş bitmiş binalar yıkılmış insanlar enkaz altında o binaların yerine 4 veya 5 katli olsa binalar daha güzel olmaz mı
Hastalıkta erken teşhis hayat kurtarmazmi.... Sayın devlet erkanlarimiz

Maraşlı
Maraşlı - 7 ay Önce

Dün bu depremden hepiz etkilendik deprem olabilirde olmayabilirde siz nereye giderseniz gidin ölüm sizi elbette bulacaktır.

Hakan canlı
Hakan canlı - 7 ay Önce

Bu haber beni korkumu giderdi ve çok rahatladım

İsa Ağcan
İsa Ağcan - 7 ay Önce

Şehrimin yerleşimi yüzde 50'si deprem kuşağı içerisinde kalıyor. İnşaAllah olası bir depremde sonuçları ağır olmaz. Araştırmalarım sonucu en yüksek 7 veya 8 katlı bina yapımına müsade edilmiş lakin buna uyan mütahit göremiyorum. Geç kalınmadan biran önce depremle ilgili önlemler alınmaya başlanır.

Deprem Dede
Deprem Dede - 7 ay Önce

Özellikle maraşta yüksek binakara dikkat yükseklik arttıkça sallantı daha fazla hissedilir. Tekerek yolu güzargahı ve ovaya dogru zemin iyi degil.

marasli
marasli - 7 ay Önce

deprem noktasinda helede turkoglu maras pazarcik adiyaman arasindaki buyuk bir fay hatti var deniliyor yillardir ama bu kadar yuksek katlara neden ruhsat verililiyor ha suda var dogal afettir sonucda

Ndndjdjdm
Ndndjdjdm - 7 ay Önce

Tamam cok saolun

eylul
eylul @Ndndjdjdm - 7 ay Önce

ben cok korkuyorum


SIRADAKİ HABER