banner64

KADINLAR MİKRO KREDİYLE PATRON OLUYOR

Aldıkları küçük krediler ile kendi işlerinin patronları olan ev kadınları, yeni projeler için mikrokredi müdürlüğünün kapısını aşındırıyor. Mikrokredi müdürlüğü kurulduğu günden bu yana Kahramanmaraş’ta 2 bin 425 girişimci kadına 32 milyon 802 bin 800 TL’lik kredi desteği sağladı.

KADINLAR MİKRO KREDİYLE PATRON OLUYOR

Ev kadınlarının iş hayatına entegrasyonunu sağlamak için kurulan Mikrofinans programları, geleceğin patronlarını seçiyor. Kahramanmaraş ve ilçelerinde 5 bin 8 kadının başvurduğu mikro kredi ile geleceğin iş kadınları hayata kazandırılıyor. Mikrokredi Şube Yöneticisi Süreyya Satıcı, “Programın uygulanması suretiyle Kahramanmaraş’taki kırsal ve kentsel bölgelerde yaşayan özellikle fakir kadınlara kredi imkânı sağlamak ve küçük çaplı işlerle fakirliğin azaltılması hedeflenmektedir” dedi.

KADINLAR ARASI BİRLİKTELİĞİ VE GRUP BİLİNCİNİ KAZANDIRIYORUZ’

Projenin amacının geleneksel bir bankacılık sistemi olmadığını belirten Satıcı şunları kaydetti: “Kahramanmaraş mikrofinans programının amacı; Kahramanmaraş’taki kırsal ve kentsel bölgelere kredi imkânı sağlayarak geleneksel olmayan bir bankacılık sistemini tanıtmak ve kurumsallaştırmaktır. Bu teşebbüs, fakir insanların özelliklede geleneksel bankacılık sistemiyle kapsanmayan kadınları korumayı ve onların iş hayatına girmelerine yardımcı olmayı amaçlar. Programın uygulanması suretiyle halen Kahramanmaraş’taki kırsal ve kentsel bölgelerde yaşayan özellikle fakir kadınlara kredi imkânı sağlamak ve küçük çaplı işlerle fakirliğin azaltılması hedeflenmektedir. Kadınların ekonomik hayata katkı sunması ve üretken hale gelmesi için, mikro ölçüden başlayıp makro boyutlara doğru yatırım yapmalarını sağlamayı amaçlayan programın uygulamasında, kadınlar arasında birliktelik ve grup bilinci kazandırılmaktadır. Mikrofinans programı kapsamında kredi alımlarında herhangi bir proje hazırlanmasına, kefil, senet ve ipotek gibi işlemlere gerek yoktur. Bunun yerine kişilerin ne iş yapacaklarına karar verip kendileri ile aynı sosyo-ekonomik özelliklere sahip mahalle sakinlerinden güvenilir beş kişilik bir grup oluşturmaları yeterlidir. Grup, her yönü ile benzer şartlara sahip; söz gelimi ekonomik durumları, sosyal durumları, ikamet yerleri benzer olan insanların oluşturduğu küçük topluluktur.”

GRUP İÇERİSİNDE Kİ BİRLİĞİ SAĞLIYORUZ’

Mikrofinas programında önemli olanın birlik beraberlik duygusunu aktarmak olduğunu belirten Satıcı: “Mikrofinans programında krediler kişiye özel verilir. Ama kişiler kredi talebinde bulunacaklarsa beş kişilik bir grup oluşturmak zorundadırlar. Grup oluşumu Mikrofinans Programı’nın işbirliğini sağlamakta son derece önemlidir. Grup Mikrofinans Programı için sosyal bir güvencedir. Grup içinde oluşabilecek herhangi bir sorunda, her üye kendi üzerine düşen görevini yaparsa dayanışma sonucu, ortaya çıkan sorun ortadan kalmış olur. Bunun yanında gruptan beklenen önemli bir fonksiyon da grup içerisinde ki birlik ve beraberliğin günlük hayatın her safha ve aşamasında devamının sağlanmasıdır. Böylelikle kadınlarımızın sosyalleşmesi de sağlanmak istenmektedir. Grup üyeleri kredi alma şartlarını yerine getirmeleri sonrasında krediler ödenir ve takip edilen kırk altı ( 46 ) hafta süresince alınan krediler eşit taksitlerle geri ödenir” şeklinde konuştu.

GERİ ÖDEME ORANI YÜZDE YÜZDÜR’

Satıcı, kadınların istedikleri iş kolunun olduğunu belirterek şunları kaydetti: “Mikrofinans programı uygulamaları kapsamında şu ana kadar kredi alan 5 bin 8 üye çok çeşitli işler yapmaktadırlar. Mikrokredi alan üyelerimiz; elişi, örgü yapımı ve satımı, bakkaliye, aksesuar, kozmetik, sim sırma, Antep işi yapım-satımı, nakış- piko yapımı, ayna süsleme, resim yapımı, simit yapım-satımı, kıyafet, mutfak eşyası ve çeyizlik eşya alım-satımı, sandalye kiralama, tatlı yapımı ve satımı, küçükbaş hayvan besiciliği, tuhafiye, salça, tarhana, sucuk, pestil, bastık, kuruluk gibi çeşitli işlerle uğraşmaktadırlar. Kahramanmaraş merkez ve ilçe şubelerinde toplamda 5 bin 8 üyemiz bulunmaktadır. Müdürlüğümüz kurulduğu günden bu yana Kahramanmaraş’ta 2 bin 425 girişimci kadına 32 milyon 802 bin 800 TL’lik kredi desteği sağladı. Programın faaliyette olduğu süre zarfında dönen kredi miktarı 29 milyon 472 bin 442 TL olup alınan kredilerin taksitlendirilmiş geri ödeme oranı yüzde yüzdür.”


 

YOKSUL BİR KADIN OLMAK EN ZORDUR”

“Projenin fakir insanlara sağladığı kredi imkânının yanı sıra, fakir insanları üretime teşvik etmesi, yoksullar arasında birlik oluşturması ve iş imkânı oluşturması noktaları üzerinde durulmuştur” diyen Satıcı, “Kredi imkânı ile gerçekleştirilen yatırımlar, il ekonomik ve ticaret hayatına katkı sunmakla beraber, yoksul kadınların ekonomik bağımsızlıklarını kazanabilmelerine yardımcı olmaktadır. Böylelikle Mikrofinans uygulaması, kadın girişimciliğine ve toplumda kadının statüsünün gelişmesine destek olmaktadır. Mikrokredi alan kadınlar, hem ev ortamında hem de toplum içerisinde büyük gelişim sağladılar. Kadınlar bundan sonra, çeşitli kararlar alma noktasında ve kendilerini geliştirme noktasında çok aktif birer katılımcı konumundadırlar. Kadınlar toplumda saygınlık kazanmalarının yanı sıra; çocuklarının eğitimi ve aile sağlığı gibi konularda da büyük gelişme sağladılar. Kadınlar ekonomik bir güç olarak kabul edilmelidirler. Türkiye’de yoksul olmak herkes için zordur. Ancak, yoksul bir kadın olmak en zordur. Toplumumuzda yoksul bir kadın olmak insanı tümüyle güvencesiz bırakır. Kadın, eline en ufak bir fırsat geçtiğinde, yoksulluktan kurtulmak için olağanüstü bir mücadele verir.”

PROGRAMI UYGULAMASI TÜRKİYE’DE YAYGINLAŞTIRILMALI VE DESTEKLENMELİDİR”

Eğer ekonomik kalkınma hedefleri; gelişmiş hayat standartlarını, yoksulluğun ortadan kaldırılmasını, onurlu bir iş bulmayı ve eşitsizliğin azaltılmasını da ihtiva ediyorsa o halde Mikrokredi uygulamasına kadınlardan başlamak daha uygun olabilir. Kadınlar, hem aile içinde hem de toplumda yoksulluktan en fazla etkilenen ana gruptur. Diğer taraftan geleceğimizin teminatı olan çocukların daha iyi beslenmesi, eğitilmesi ve bakılması için büyük bir görev üstlenmiştir. Kadınlar, yoksulların, işsizlerin, ekonomik ve sosyal ezilmişlerin büyük çoğunluğunu oluşturmaktadır. Üstelik çocuklara da daha yakın olduklarından, Türkiye’nin geleceğinin anahtarı kadınların elindedir. Hibe şeklindeki yardımlarla insanlar yoksulluk ve açlık sınırının üzerine çıkarılamaz. Bu bakımdan kendi hesabına çalıştırmayı özendiren ve daha onurlu bir iş yapmaya imkân veren Mikrofinans Programı uygulaması Türkiye’de yaygınlaştırılmalı ve desteklenmelidir. Mikrofinans Programı basit bir yoksullukla mücadele projesi olmayıp aynı zamanda toplumsal barış programıdır. Sosyal, gelir adaletsizliğinin giderilmesi dolayısıyla toplumsal barışa hizmet edecektir” ifadelerini kullandı.

Haber: Meliha Şeyda Akçakale

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.