“İSTANBUL’UN GALİBİ İMAMOĞLU’DUR”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kahramanmaraş İl Başkanı Esat Şengül, “Seçimlerin üzerinde 10 gün geçmiş olmasına rağmen hala seçim sonuçlarının ilan edilmemiş olması yüksek seçim kurulunu zan altında bırakmakta, aziz milletimizi tedirgin etmektedir. İstanbul seçimlerinin tek kazananı Ekrem İmamoğlu'dur. Siz bu süreci uzattıkça Sayın İmamoğlu her gün kazanmaktadır” dedi.

“İSTANBUL’UN GALİBİ İMAMOĞLU’DUR”

31 Mart Mahalli İdareler seçimlerinin ardından İstanbul'da süren seçim sonucu belirsizliği ile ilgili Cumhuriyet Halk Partisi 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması düzenledi. Bu kapsamda da Kahramanmaraş’ta CHP İl Örgütü parti binasının önünde CHP İl Başkanı Esat Şengül, teşkilat mensuplarıyla birlikte basının karşısına geçerek Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) çağrı yaptı. Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasının bir an önce verilmesi gerektiğini dile getiren Şengül, “Yüksek Seçim Kurulu yasalara ve daha önce benzer olaylar karşısında aldığı kararlara uymak zorundadır” ifadelerini kullandı.

“YASALARA UYGUN OLAN DEMOKRATİK HAKLARINIZIN TAMAMINI KULLANDINIZ, SONUÇ ALAMADINIZ”
Sözlerinin devamında iktidara çağrıda bulunan Şengül, “Seçimlerin üzerinde 10 gün geçmiş olmasına rağmen hala seçim sonuçlarının ilan edilmemiş olması yüksek seçim kurulunu zan altında bırakmakta, aziz milletimizi tedirgin etmektedir. Kırılgan ülke ekonomisini panik haline sürüklemektedir. İktidar partisinin sevgili mensupları, yasalara uygun olan demokratik haklarınızın tamamını kullandınız, sonuç alamadınız. Üstelik geçmişte ve günümüzde emsali aleyhimize olan tüm gerekçeleri yok sayarak kendi lehinize doğru gerekçeymiş gibi işlettiniz. Ama yeter artık çok sıktınız. İstanbul seçimlerinin tek kazananı Ekrem İmamoğlu'dur. Siz bu süreci uzattıkça Sayın İmamoğlu her gün kazanmaktadır” diye konuştu.

“ALTIN GOLÜ SAYIN İMAMOĞLU ATMIŞTIR”
Şengül, son olarak sözlerine şunları ekledi: “Uzatmalar bitti, altın golü Sayın İmamoğlu atmıştır. Bir an önce mazbatasını verin. Bu anlamda halk, hukuk ve adaletin temsilcisi olan yüksek seçim kuruluna açık çağrımızdır. Yüksek Seçim Kurulu yasalara ve daha önce benzer olaylar karşısında aldığı kararlara uymak zorundadır. Yine Yüksek Seçim Kurulu seçimde kaybedenlerin devlet gücünü kullanarak ürettikleri yasa dışı gerekçeleri reddetmek zorundadır. Yüksek Seçim Kurulu iktidar sahiplerinin YSK üzerinde kurdukları baskılara boyun eğmemek zorundadır. Yüksek Seçim Kurulu demokrasi değil seçimsiz bir Türkiye isteyen iktidar sahiplerine dur demek zorundadır. Yüksek Seçim Kurulu hukukun üstünlüğü mü? Yoksa iktidar sahibi üstünlerin hukuku mu? Buna açık ve net cevap vermek zorundadır. Yüksek Seçim Kurulu'nda hâkimler mi var? Yoksa iktidar sahiplerinin taşeronlaştırmak istediği kişiler mi var? Bunu demokrasiden yana kararlarıyla göstermek zorundadır. Özetle iktidar sahiplerinin güçlerini kullanarak demokrasiye karşı kurulan kumpası YSK bozmak zorundadır. Bu YSK'nın tarihsel sorumluluğudur.”

Haber: Mehmet Can Tekdöş

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103