banner88

İşçilere Mesleki Yeterlilik Belgeleri Verildi

Afşin¬-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletme Müdürlüğü Makine İkmal Şube Müdürlüğüne bağlı Oto Tamir Atölyesi’nde çalışan taşeron firma çalışanlarına, CERTURK Belgelendirme ve Gözetim Hizmetleri Ltd. Şti. tarafından uluslararası geçerliliğe sahip Otomotiv Mekanikerliği ve Otomotiv Elektromekanikerliği dallarında MYK Mesleki Yeterlilik Belgeleri verildi.

İşçilere Mesleki Yeterlilik Belgeleri Verildi

Afşin¬-Elbistan Linyitleri (AEL) İşletme Müdürlüğü Makine İkmal Şube Müdürlüğü’ne bağlı Oto Tamir Atölyesi’nde çalışan taşeron işçiler de bu kapsamda uluslar arası geçerliliğe sahip mesleki yeterlilik belgeleri verildi. Yapılan sınavlar sonucunda başarılı olan işçilere mühendisler Cuma Öztunç ve Ahmet Narin tarafından belgeleri takdim edildi. Mühendis Narin, ” İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı 4 Nisan 2015 tarihinde TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek 6645 sayılı kanun numarası ile yasalaştı. Kanun 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda da önemli değişiklikler yaptı. Kanuna göre; “Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından standardı yayımlanan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca çıkarılacak tebliğlerde belirtilen mesleklerde, tebliğlerin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda düzenlenen esaslara göre Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişiler çalıştırılamayacaktır. Ulusal Mesleki Yeterlilik Sisteminin kurulmasındaki temel amaç eğitim ile iş yaşamının nitelik talepleri arasında işlevsel bir bağ kurmaktır. Bu sistem Türkiye’nin küresel ekonomide rekabet edebilmesi için ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünün yetiştirilmesini sağlayacaktır.Yine eğitim dünyası da, amaçlarından birisi olan nitelikli iş gücünün yetiştirilmesini sistemin en güçlü yönlerinden birisi, hayat boyu öğrenme anlayışını kabul etmesidir” dedi.

Erdi İşbilir/Elbistan

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.