“HİZMETİ, PROJELERİMİZİ, SIKINTILARI YERİNDE GÖRECEĞİM”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Dulkadiroğlu Belediye Başkan Adayı Ayhan Çiftarslan, “Hizmeti, projelerimizi, sıkıntıları yerinde göreceğim. Yerinde görmeden hiçbir şeyi anlayamayız ve algılayamayız. Şeffaf belediyecilik dediğim yerinde hizmeti görüp sıkıntıları yerinde karar uygulayan bir belediyecilik” dedi.

“HİZMETİ, PROJELERİMİZİ, SIKINTILARI YERİNDE GÖRECEĞİM”

CHP) Dulkadiroğlu Belediye Başkan Adayı Ayhan Çiftarslan, başkan olduğu takdirde yapacağı projeleri basına tanıttı. CHP Dulkadiroğlu İlçe Binasında gerçekleşen Proje Tanıtım Toplantısı’na CHP Dulkadiroğlu İlçe Başkanı Ejder İşlek, CHP Onikişubat İlçe Başkanı Ünal Ateş’in yanı sıra partili ve basın mensubu katıldı. Şeffaf belediyecilik anlayışıyla göreve başlayacaklarını ifade eden Çiftarslan, görevde olduğu süre boyunca üreten belediyecilik yapacaklarını söyledi.

İşte Çiftarslan’ın Proje Tanıtım Toplantısı’ndaki konuşmalarından satır başları şu şekilde;

“ŞEFFAF BELEDİYECİLİK YAPACAĞIZ”
Artık yeni bir alana iş getirmemiz lazım. Ben yeniden katılımcı derken her mahalleye ve her çalışan grubuna diyelim ki sanayi sitesine, organize sanayiye veya kapalı çarşı esnaf temsilcilerine yılda en az 2 defa uğrayacağım. Yani hizmeti, projelerimizi, sıkıntıları yerinde göreceğim. Yerinde görmeden hiçbir şeyi anlayamayız ve algılayamayız. Şeffaf belediyecilik dediğim yerinde hizmeti görüp sıkıntıları yerinde karar uygulayan bir belediyecilik. Toplam 104 mahallemiz var. Her mahalleye yılda 2 saat ayırsam sadece 208 saat eder. 208 saat nedir ya? Haftada yarım gün dolaşsam yeter.

“MUHTARLARIMIZIN BELEDİYEDE BİR TEMSİL ODASI OLACAK”
Bir defa muhtarlarımızın belediyede bir temsil odası olacak. Onlarla işbirliği olacak. Muhtarlar belediye ile mahalleli arasında köprü görevi yapacak. Tıpkı belediye meclis üyelerimiz gibi. Bunun yanı sıra ihalelerimizi, verdiğimiz işleri herkesin gözü önünde yapacağız. Yılsonu internet sitesinde biz bilançomuzu ortaya koyacağız. Gelirimiz, giderimiz, yapılan işler, masraflar hepsini ortaya koyacağız. İnternet kullanmayan insanlarımızda var. Belediyemizin duvarına bilançomuzu asacağız. Halkımız hesap sormadan biz hesabını vereceğiz ve Türkiye'ye de örnek olalım.

“TÜRKİYE STANDARTLARININ ÜZERİNDE BİR İLÇE OLACAĞIZ”
Kahramanmaraş'ın en büyük sıkıntısını kentsel dönüşüm. Şu anda biraz inşaat sektöründe bazı sıkıntılar var ama bu sıkıntılarla ilgili olmayan bir kentsel dönüşüm yapacağız. Öncelikle bu kentin akciğeri Dulkadiroğlu bölgesindeki doğudaki bağlık bahçelik kısım var. Buralar kentin akciğeri. Ama gördüğüm kadarıyla Doğukent, Güneşevler dikey beton yığınları siteler gidiyor. Bıraktığımız zaman Onikişubat gibi gidecek. Biz Kahramanmaraş'ın doğusu o yeşil alanına o milli park olacak doğal güzellikleri elde etmeyeceğiz. İmarı orada yani dikey yapılaşmayı keseceğiz. Dikey yapılaşmayı kestiğimiz zaman aşağı ovaya olan kısımda da 2 kattan fazla izin vermeyeceğiz. Dikey yapılaşmayı kestiğiniz zaman konut ihtiyacını merkezde karşılayacağız. Merkezde belli mahalleler Divanlı, Kümbet mahallerine benzer mahallelerde tarihi evler var. Tarihi dokusunu bozmadan orada bir kentleşme yapacağız. Tarihe uygun konutlar olacak. Benim prensiplerimden biride her yere itfaiye aracı girmelidir. İtfaiye aracı girecek şekilde bir kentsel dönüşüm. Kentsel dönüşümü ilk eski sanayi sitesinden başlatacağız. Orada çok büyük bir alan var. Komple orayı temizleyip ki özel mülkiyet var orada. Belediye hissesi olarak ağırlıklı herkese hisse vererek orayı istimlak etmeden hisse sahibi olarak şirket kurup dönüştürmeye başlayacağız. Mesela orada alışveriş merkezi olsun mu olmasın mı? Bunu halka soracağız. Eğer alışveriş merkezi olmasını istiyorlarsa o şekil projelendirme yapılır. Türkiye standartlarının üzerinde bir kent olacak. İlk projemiz eski sanayi sitesini Kahramanmaraş'ın en modern kenti haline getirmek. İsmine artık rüya kent mi dersiniz hayal kent mi dersiniz ismini de gazeteciler koysun.

“ÇİFTÇİLERİMİZİ DESTEKLEYECEĞİZ”
Şu anda çiftçilerimizin Türkiye'de yaş ortalaması 52. Bizim Bertiz civarı kırsal kesimde biraz daha yüksek. Hiç genç kalmamış. Bu durumda 10 yıl sonra olan gençlere olacak. Çiftçilerimizin yaş ortalaması 70 olacak. Üretim kesilecek. Bunu ithalat yoluyla elde edeceğiz. Eğer para yoksa ekonomik krizde varsa toplum aç kalacak. Makineleşme ve robotlaşma üretimde insanı dışarı koyuyor. 20 bin metre kare bir alanda robot bir makine çalışacak. Elektriğe ihtiyacı olacak bunun onların aydınlığa ihtiyacı yok. İşte karanlık üretim, karanlık fabrika dediğim olay bu. Bundan sonra dünya kadar işsiz, gıda bekleyen aç insan ve üretim yerlerimiz bomboş. Biz hepimiz olarak buna çare bulmak zorundayız. Türkiye'yi düşünmek zorundayız bu bir milli görev. Açlıkla, kıtlıkla bir yerde baş edemeyiz. Dövizimiz varsa var yoksa yok. Şu anda et ve her türlü meyve sebze ithal ediliyor. Önce şu anda oturan hali hazırdaki üretici örnek çiftçilerimizi destekleyeceğiz.

“HANIMELİ PAZARLARI KURULACAK”
Şehir dışındaki mahallerimizde vatandaşlarımız işsiz oturuyor. Ne yapacağız? Diyelim ki biz bir bina yapacağız. O binayı biz müteahhitte ihale etmeyeceğiz.  Biz belediye şirketi aracılığıyla malzemeyi oranın yerleşik halkına vereceğiz, binayı onlar yapacak.  Böylece müteahhitte vereceğimiz büyük paralarla bir değil 2 bina yapabileceğiz. Bunun devamında fonksiyonel kapalı semt pazarlarında kadın üretimine yönelik hanımeli pazarları projesi olacak. Öyle pazarlar var ki yerine ve semtine göre düğün salonu oluyor, sosyal etkinlik merkezi oluyor. Biz böyle pazarlar yapacağız. Haftanın belli günlerde kadınlarımıza Pazar yeri açacağız. Kadınlarımız burada el emeği, göz nuru ürünlerini o pazarlarda satacak.

“HER MAHALLEYE KREŞ YAPACAĞIZ”
Her mahalleye kreş yapacağız. Bu kreşleri büyükşehir ile birlikte yapacağız. Şu anda aileler çekirdek oldu. Artık karı koca çalışıyorlar. Bakıcı yok. Kadın çocuğunu hesaplı bir kreşe bırakması lazım. Bu kreşleri yapacağız. Bu bir sosyal ihtiyaç. Bu kadınlarımız için çok önemli. Yaşlılarımıza mahallelerde sosyal tesislerin bir köşesine oturup çay içebilecekleri bir yer ayıracağız. Öğrenci yurtları yapacağız. Bu öğrenci yurtları çok önemli.

“KENDİ ELEKTRİĞİMİZİ KENDİMİZ ÜRETİP, HALKI UCUZ ELEKTRİK VERECEĞİZ”
Kendi elektriğimizi kendimiz üretip, halkı ucuz elektrik vereceğiz. Nasıl? Artık güneş enerjisinden elektrik elde ediliyor. Bu işi yapan çok uzman firmalar var. Görmüşsünüzdür geniş bir alana paneller kuruluyor ve orada elektrik elde ediliyor. Ortalama sıcaklıkta 23 derece. Ben bunu Şanlıurfa’da gördüm ve çok hoşuma gitti.

“GERMENCİA’YI DÜNYAYA TANITACAK MÜZE YAPACAĞIZ”
Germencia’yı dünyaya tanıtacak müze yapacağız. Tanıtım noktasında eksikliklerimiz var. Bakın Gaziantep Zeugma Müzesi yaptı. Oraya her gün otobüs dolusu turist gidiyor. Bu bir reklam işi. Bizde bunu başaracağız ve Germenicia’yı dünyaya tanıtacak bir müze yapacağız.

“İKTİDARA GELECEĞİZ VE HALKIMIZA ARZU ETTİĞİMİZ HİZMETLERİ YAPACAĞIZ”
CHP Dulkadiroğlu İlçe Başkanı Ejder İşlek, şunları kaydetti: “Biz 1 Nisan’dan itibaren güçlü kadromuzla Dulkadiroğlu Belediyesi’ni yönetmeye adayız ve yöneteceğiz. Bu süreçte bir aydan beri sahalardayız ve görüyoruz ki iktidar partisi ve mevcut belediye halkta tabanını kaybetmiş. Büyük bir erozyon yaşıyor. İnanıyoruz ki biz halka hizmet noktasında 1 Nisan’dan itibaren üzerimize düşen bu sorumluluğu yerine getireceğiz. Belediye Başkan Adayımız Ayhan Çiftarslan kendisi emekli kaymakam. Ülkenin dört bir tarafında kaymakamlık ve vali yardımcılığı yapmış, oldukça donanımlı bilgili, deneyimli ve güvenli bir insandır. Halkımızın buna teveccüh göstereceğine inanıyoruz. Belediye meclis üyelerimizde yine belediyeyi yönetmeye hazır yeterlilikte insanlardır. Göreceksiniz ki yeni dönemde belediyeye sahip olacağız, iktidara geleceğiz ve halkımıza arzu ettiğimiz hizmetleri yapacağız.”

Haber: Emre Akkış

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2019, 17:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER