Hizmete alınacak tesislerden Kahramanmaraş payına düşeni alacak

Orman ve Su İşleri Bakanlığı bir gelenek haline getirdiği toplu açılış merasimlerine bu yıl da devam ediyor.

Hizmete alınacak tesislerden Kahramanmaraş payına düşeni alacak

Bu çerçevede Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ülke genelinde yapımı tamamlanan, 7,7 milyar lira yatırım bedelli 375 eser hizmete alınacak. 29 Kasım Çarşamba günü Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından toplu olarak hizmete alınacak eserlerden Kahramanmaraş da payını alacak.

Ülkemizin daha refah ve daha müreffeh günlere kavuşması için dev barajlar, bereketli sulama tesisleri ve geniş orman alanları tesis ettiklerini kaydeden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Biz de bu gaye ile asırlık hayalleri gerçeğe dönüştürmek için çalışıyoruz. Özellikle ülkemizin her bir köşesinde vatandaşlarımızın büyük bir hasretle beklediği projeleri hayata geçiriyoruz. Bu çerçevede eserlerimizle destan yazdığımız son 15 yılda 156 milyar lira yatırım yaptık ve Cumhuriyet tarihimizin rekorlarını kırdık” diye konuştu.

15 yıllık sürede 508 adedi baraj olmak üzere 7.200 adet yeni tesisi ülkemize kazandırdıklarını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Yine bu dönemde orman varlığımızı 1,5 milyon hektar artırarak 3 milyar 820 milyon adet fidanı toprakla buluşturduk. Yılsonu itibarıyla ise bu rakamı 4 milyara yükseltmiş olacağız. Tabii hayatın devamına önem vererek korunan alanlarımızı arttırdık. Meteorolojide teknolojik bir dönüşüm gerçekleştirerek hava tahmin oranlarımızı yüzde 90’ın üzerine çıkardık” dedi.

ESERLERİ CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN HİZMETE ALACAK

Hizmet hususunda kendileriyle yarışarak her yıl bir önceki yıldan daha fazla tesis inşa ettiklerinin altını çizen Prof. Dr. Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bakanlık olarak her yıl tesisleri toplu olarak hizmete aldık. Bir gelenek haline getirdiğimiz toplu açılış merasimlerine bu yıl da devam ediyoruz. Aralarında barajlar, içme suyu, sulama, atıksu arıtma ve taşkın koruma tesisleri ile ağaçlandırma, ormancılık, milli park ve meteoroloji projelerinin yer aldığı 7,7 milyar TL’ye mal olan 375 dev tesisi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle hizmete alacağız.”

KAHRAMANMARAŞ’TA HİZMETE ALINACAK ESERLERİN TOPLAM YATIRIM BEDELİ 30 MİLYON TL’Yİ BULUYOR

Ülke genelinde hizmete alınacak bu tesislerden Kahramanmaraş’ın da payına düşeni aldığını vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Kahramanmaraş’ta Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nün tamamladığı Çağlayancerit Düzbağ Kuzgunkayası Göleti Sulaması ile içeriğinde toplam 7 adet müteferrik taşkın koruma projesinin bulunduğu ancak toplu açılış merasiminde tek tesis olarak gösterilen proje ile birlikte 2 adet eseri hizmete alacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Kahramanmaraş’ta hizmete alınacak DSİ’ye ait eserlerin sulama ve taşkın koruma tesislerinden oluştuğunu belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu “DSİ tarafından tamamlanan bu tesisler ile 4.000 dekar zirai arazi suyla buluşacak ve Kahramanmaraş şehir merkezi, 1 ilçe ve 4 mahalle taşkın zararlarından korunacak. Ayrıca bu açılış merasiminde Bakanlığımıza bağlı Orman, Doğa Koruma ve Milli Parklar ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapımı tamamlanan tesis ve çalışmaları da hizmete alacağız. Bu eserler arasında ise yeni orman yolları, ağaçlandırma, orman köylüsüne destek, fidan üretimi, korunan alanların altyapılarının iyileştirilmesi gibi çalışmalar ve otomatik meteoroloji gözlem istasyonları yer alıyor. Kahramanmaraş’ta hizmete alınacak bütün bu eser ve çalışmaların toplam yatırım bedeli ise 30 milyon TL’yi buluyor.” diyerek sözlerini tamamladı.

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner156

banner159