Hem unutuldu hem yanlış yazıldı

Kahramanmaraş milli müdafaasında ilk kuruşunu sıkarak direnişi başlatan Sütçü İmam’ın mezar anıtında yapılan eksikliğe vatandaş isyan etti. Anıtta Sütçü İmam’ın isminin üstüne “Ruhuna Fatiha” yazılması gerekirken sadece “Fatiha Sütçü İmam” yazılması tepkilere neden oldu.

Kahramanmaraş’ın düşmanı işgalinden kurtulması için büyük bir özveri gösteren Sütçü İmam, ebediye intikal edilişinin 98. Yılında kimse tarafından anılmamıştı. Yaşanan bu gelişme gündemdeki sıcaklığını korurken yine Sütçü İmam’ın anıtında yapılan bir yanlışlık ise bu kadar olmaz dedirtti. Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore edilen anıtta; Ruhuna Fatiha” yazılması gerekirken sadece “Fatiha Sütçü İmam” yazılmasına Fevzi Paşa Mahalle Muhtarı Sıddık Gemci tepki gösterdi. Gemci: “Öyle enteresan bir şey yazmışlar ki, gelen vatandaşlar, ya bu Sütçü İmam değil de Fatiha’ymış diyor” dedi.

MUHATTAP BULAMADIM

Yapılan yanlışlığın düzeltilmesi için bir muhatap bulamadıklarını belirten Fevzi Paşa Mahalle Muhtarı Sıddık Gemci şöyle konuştu: “Bende bu tepkileri ve bu yapılan yanlışı vakıflardan gelen görevli arkadaşa durumu anlattım, o da biz bir şey yapamayız bu böyleyse dedi. Bu görevlinin böyle demesi benim de zoruma gitti. Peki bu doğru mudur? Bir mezar taşına bu şekilde bir şey yazılır mı? Fatiha diye yazmasalar, Sütçü İmam diye yazsalar, ona da razıyız. Ama Fatiha Sütçü İmam deyince sanki Sütçü İmam’ın bu zamana kadar isminin bilinmeyen bir tarafı varmış, sanki ismi Fatiha’ymış gibi bir görüntü oluştu. Bunun düzeltilmesini istedik ama kimse bir şey yapmadı. Buraya gelen arkadaşa durumu anlattım ama sert bir şekilde bunu kendilerinin yapamayacağını söyledi. Benimde elimden gelen bir şey yok, başka kime ulaşabilirim bunun düzeltilmesi için bilmiyorum. Buraya gelen insanlara, ziyaretçilere ben fahri rehberlik yapıyorum. rehberlik yaptığım için insanlar bana sordukları zaman ne diyebilirim. Fatiha Sütçü İmam deyince ne anlama gelir? Arada bir boşluk olsa belki Fatiha istendiği anlamı kazanır ama öyle yapmamışlar. İsim Fatiha, Soy ismi Sütçü İmam gibi bir imaj kazanıyor böyle. Sütçü İmam’ımız Milli Mücadele Döneminin kahramanı ve Türkiye’de ün kazanmış bir isimdir. Sütçü İmam deyince Milli Mücadelemizde ilk kurşunu sıkan ve şehrimizin kurtulmasında devletten destek bile almadan, halkın kurtulmasına vesile olmuş bir insan. Madem buraya bu kadar para harcanıyor o zaman neden yanlış yapıyorlar? Hiç olmazsa bu mezar taşına, ‘İlk kurşunu sıkan Sürçü İmam’ın ruhuna Fatiha da yazılırdı ya da bunlardan kaçınıyorlarsa sadece ismini de yazabilirlerdi. Bu benim çok zoruma gidiyor”

Haber: Mustafa Kılınç

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2017, 15:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER