banner117

HATAYLI GASTRONOMİ ÖĞRENCİLERİ MUTFAK MÜZESİ’Nİ ZİYARET ETTİ

Kahramanmaraş’ın geleneksel mutfak kültürünü yeni nesiller için yaşatan Dulkadiroğlu Belediyesi Mutfak Müzesi, Hataylı Gastronomi bölümü öğrencileri misafir etti.

Dulkadiroğlu Belediyesi’nin Kahramanmaraş’ın mutfak kültürünü gelecek nesillere aktarmak amacıyla oluşturduğu Mutfak Müzesi, genç şefleri misafir ederek şehrin yemek kültürünü aşıladı. Hatay Uluçınar Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Gastronomi öğrencileri, Kahramanmaraş’ın mutfak kültürünü öğrenmek ve farklı yemek çeşitleri gözlemlemek amacıyla Mutfak Müzesi’ni ziyaret etti. Uygulamalı olarak öğrencilere tarhana çorbası, etli havuçlu pilav ve havuç ekşilemesi tarifini öğrenen öğrenciler, Kahramanmaraş mutfağına hayran kaldıklarını söyledi. Hatay Uluçınar Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Yusuf Kurter, ziyaret ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kurter, Kahramanmaraş mutfağının Hatay mutfağına yakın bir dokuya sahip olduğunu söyledi.

"İLERLEYEN ZAMANLARDA BU GİBİ ZİYARETLER YAPACAĞIZ"

Kurter açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Öğrencilerimize Hatay mutfağının dışında farklı mutfakları da öğretmek amacıyla Kahramanmaraş’a güzel bir gezi düzenledik. Daha önceki ziyaretimizde Dulkadiroğlu Belediyesi yetkilileri Mutfak Müzesi’nde Kahramanmaraş’ın mutfak kültürünü öğrene bileceğimizi ve bize bu konuda yardımcı olacaklarını söylemişlerdi. Sağ olsunlar bugün de bu sözlerini yerine getirdiler. Öğrencilerimiz verimli bir şekilde Kahramanmaraş mutfağının özel lezzetlerini en güzel şekilde öğrendiler. Ben bu güzel sunum ve karşılama için Dulkadiroğlu Belediyesine ve yetkililerine çok teşekkür ediyorum. İnşallah ilerleyen zamanlarda bu gibi ziyaretleri yaparak öğrencilerimize farklı mutfaklar hakkında bilgi aşılamaya devam edeceğiz.”

Haber: Alihan Kürşat

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER