Hanehalkının yüzde 66,9’u çekirdek aile

Hanehalkının yüzde 66,9’u çekirdek aile

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Hatay Bölge Müdürlüğü 2015 yılı İstatistiklerle Aile verilerini açıkladı.

ÜLKEMİZDEKİ HANEHALKLARININ YÜZDE 66,9'U ÇEKİRDEK AİLELERDEN OLUŞMAKTADIR 

Çekirdek aile; yalnızca eşlerden veya eşler ve çocuklarından veya yalnız ebeveyn ve en az bir çocuğundan oluşan aileler olarak tanımlanmaktadır. Bu tanım kapsamında, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi, 2015 sonuçlarına göre, ülkemizde çekirdek ailelerden oluşan hanehalklarının oranı yüzde 66,9'dur. Tek kişilik hanehalklarının oranı ise yüzde 4,4’tür. Birden fazla çekirdek aile veya en az bir çekirdek aile ile çekirdek aile üyesi olmayan en az bir kişiden oluşan aile olarak tanımlanan geniş ailelerden oluşan hanehalklarının oranı yüzde 16,5'tir. Çekirdek aile bulunmayan hanehalklarının oranı ise yüzde 2,2'dir.

NÜFUSUMUZUN YÜZDE 4'Ü TEK BAŞINA YAŞAMAKTADIR

Nüfusumuzun yüzde 63,9'u çekirdek aileden oluşan hanehalklarında, yüzde 27,6'sı geniş ailelerden oluşan hanehalklarında ve yüzde 1,5'i ise çekirdek aile bulunmayan hanehalklarında yaşamaktadır. Tek kişilik hanehalklarında yaşayan nüfusun oranı ise yüzde 4'tür.

HANEHALKLARININ YÜZDE 7,8'İNDE YALNIZ EBEVEYN VE ÇOCUKLAR YAŞAMAKTADIR

Türkiye'deki toplam hanehalklarının yüzde 7,8'inde yalnız ebeveyn ve çocuklar yaşamaktadır. Toplam hanehalklarının; yüzde 1,6'sı baba ve çocuklarından, yüzde 6,2'si ise anne ve çocuklarından oluşmaktadır. Nüfusumuzun ise yüzde 1,1'i baba ve çocuklarından oluşan hanehalklarında yaşarken, yüzde 4,6'sı anne ve çocuklarından oluşan hanehalklarında yaşamaktadır.

 YALNIZ EBEVEYN VE ÇOCUKLARDAN OLUŞAN HANEHALKLARI EN ÇOK TUNCELİ'DEDİR

Yalnız ebeveyn ve çocuklardan oluşan hanehalkı oranının en yüksek olduğu il yüzde 14,9 ile Tunceli, en düşük olduğu il ise yüzde 8,5 ile Bayburt'tur. Yalnız anne ve en az bir çocuğundan oluşan hanehalkı oranının en yüksek olduğu iller yüzde 11,9 ile Tunceli ve yüzde11,7 ile İzmir, en düşük olduğu iller ise yüzde 6,7 ile Burdur ve yüzde 6,8 ile Bayburt'tur. Yalnız baba ve en az bir çocuğundan oluşan hanehalkı oranının en yüksek olduğu iller yüzde 3,5 ile Malatya ve Eskişehir, en düşük olduğu il ise yüzde 1,4 ile Kayseri'dir.

TEK KİŞİLİK HANEHALKI ORANININ EN YÜKSEK OLDUĞU İL TUNCELİ OLDU

Tek kişilik hanehalkı oranının en yüksek olduğu il yüzde 23,5 ile Tunceli oldu. Bunu %22 ile Eskişehir ve yüzde 21,9 ile Gümüşhane izledi.

TEK KİŞİLİK HANEHALKI ORANININ EN DÜŞÜK OLDUĞU İL DİYARBAKIR OLDU

 Tek kişilik hanehalkı oranının en düşük olduğu il yüzde 7,7 ile Diyarbakır oldu. Bunu yüzde 7,9 ile Batman ve yüzde 8,2 ile Van izledi.

ÇEKİRDEK AİLELERDEN OLUŞAN HANEHALKI ORANI EN YÜKSEK OLAN İL KAYSERİ OLDU 

Çekirdek ailelerden oluşan hanehalkı oranının en yüksek olduğu il yüzde 72,7 ile Kayseri oldu. Bunu yüzde 72,3 ile Osmaniye ve yüzde72,1 ile Ankara takip etti.

 ÇEKİRDEK AİLELERDEN OLUŞAN HANEHALKI ORANI EN DÜŞÜK OLAN İL ŞIRNAK OLDU

 Çekirdek ailelerden oluşan hanehalkı oranının en düşük olduğu il yüzde 53,8 ile Şırnak oldu. Bunu yüzde 57,1 ile Kastamonu ve yüzde 57,9 ile Tunceli izledi.

GENİŞ AİLELERDEN OLUŞAN HANEHALKI ORANININ EN YÜKSEK OLDUĞU İL ŞIRNAK OLDU

Geniş ailelerden oluşan hanehalkı oranının en yüksek olduğu il yüzde 32,5 ile Şırnak oldu. Bunu yüzde 29,5 ile Hakkari ve yüzde 27,8 ile Ağrı izledi.

GENİŞ AİLELERDEN OLUŞAN HANEHALKI ORANININ EN DÜŞÜK OLDUĞU İL ÇANAKKALE OLDU Geniş ailelerden oluşan hanehalkı oranının en düşük olduğu il yüzde 10,2 ile Çanakkale oldu. Bunu yüzde 11,2 ile Balıkesir ve Eskişehir, yüzde 11,6 ile de Ankara izledi.

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER