banner117

Halk Başkanlık istiyor!

Halk Başkanlık istiyor!

AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin Başkanlık Sistemi’nde anlaşması üzerine Manşet Gazetesi olarak sayfa sütunlarımızda vatandaşların görüşlerine yer verdik.

 

Türkiye’de son zamanlarda en çok konuşulan konulardan biri olan Başkanlık Sistemini Manşet Gazetesi olarak daha kulislerde konuşulurken gündemimize almış ve konuyla ilgili vatandaşların sesi olup, sayfa sütunlarımıza taşımıştık.  Sistemle ilgili en son gelişme ise AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP), Başkanlık Sistemi taslağı üzerinde anlaşması ve ardından sistemin metninin haftaya meclise sunulacağına karar verilmesi olmuştu. Bu kapsamda da yeni sistem için önemli bir adım atılmıştı. Başkanlık Sistemi ile ilgili halkın sesini dur durak bilmeden gündemine taşıyan Manşet Gazetesi, yine bu haftada sistemle alakalı son gelişmenin ardından yönünü bir kez daha vatandaşa çevirerek, onların görüşlerini aldı.  Başkanlık Sistemi üzerinden vatandaşlara yöneltilen sorularda halktan alınan cevapların çoğu başkanlık sistemine ülkenin ihtiyacı olduğunu, böylece işlerin daha hızlı yürüyeceğini ve ülkenin daha çok güçleneceğine yönelikti.

 

İşte vatandaşlarla yaptığımız görüşmelerin ayrıntıları…

 

Hacı İşbaşarır

Daha iyi daha ve demokratik bir Türkiye için Başkanlı sistemin gelmesi lazım.  Geçmişte yaşanan koalisyonları günümüzde yaşamamak için en yakın zaman da Başkanlık sisteminin gelmesi lazım. Bu sistem ülkemizde uygulandığı takdirde ülkemizde yasama, yürütme ve yargı gibi organların bir elde toplanıp daha hızlı kararlar alınması sağlanacaktır. Bu da ülkemiz deki bürokrasi deki sıkıntıların giderilmesini kolaylaştırıp, alınacak kararların daha hızlı hayata geçirilmesi için bir temel atılmış olur.

Veysel Dingiş

Başkanlık sistemi ülkemizin yasama, yürütme ve yargı organlarını birleştirip daha hızlı kararlar alabilmesi için ülkemize uygulanması lazım. Bu sistem uygulandığı takdirde ülkemiz daha hızlı kalkınacaktır ve ekonomisi diğer ülkelerin seviyesine gelecektir. Bu sistem ABD, Rusya'nın yaptığı sistemden daha iyi ve farklı bir şekilde ülkemize uygulanmalıdır. Başkanlık sistemi uygulanmaya başlamadan önce gerekli anayasal önlemlerin alınması gerekmektedir.

Muzaffer Nacar

Başkanlık sistemi ülkemizin daha iyi yerlere gelmesi için en yakın zaman da ülkemize uygulanması gerekiyor. Başkanlık sistemi geldiği taktirde eskiden gerçekleşmiş olan koalisyon hükümetleri oluşmayacak. Buda ülkemizin daha iyi yerlere gelmesi için çok önemlidir. Bu sistem diğer ülkelerin sistemlerinden farklı bir şekilde kendimize özgü bir sistem yapılması gerek.

Halil Sarıkaya

Türkiye'de şu anda ki sistemimiz bir nebze de çökmüş durumda. Onun için ülkemizin gerçekten kalkınmasını istiyorsak bazı sistemlerin gelmesine de hem fikir olup mantıklı olarak bazı şeylerin gelmesini faydalı olarak görüyorum. Bu ülkenin hedefi şu anda 2023'e nasıl bir Türkiye'nin gireceği. Onun içinde şartların şu anda ki demokrasimizin her hangi bir kısmında doğru düzgün bir sistemimiz var. A partisi de olsa B partisi de olsa kim olursa olsun ülkemizin başarısı için çalışması lazım. Türkiye başkanlık sistemine geçerse bence yönetim sisteminde ki demokrasi tıkanıklığı çözülür. Çünkü en azından bir kurumda işiniz olduğu zaman Ankara'ya gitmeden buradan da işinizi halledebilirsiniz. Hayırlısı olsun.

Hakan Yastı

Başkanlık sisteminin gündeme gelmesi işlerin daha hızlı yürümesi açısından olduğunu düşünüyorum. Bence parlamenter sistem Türkiye'nin belli ihtiyaçlarını karşılamıyor. Bu yüzden de başkanlık sistemine geçilmek isteniyor. Türkiye açısından başkanlık sistemi güzel olur. Neden diyecek olursanız başkanlık sistemi bir ülkenin işlerinin daha hızlı yürümesini sağlar. Daha çabuk gelişir. Ülkemizi daha da güçlendirir. İnşallah başkanlık sistemi Türkiye'ye gelir.

 

Arif Ercengün

Ülkemizin başkanlık sistemine ihtiyacı var. Çünkü ülkemiz büyüyor. Büyümesiyle tabii ki ortaya yeni ihtiyaçlar çıkıyor. Gerekli bir sistem. İnşallah ülkemiz adına iyi olur. Eğer başkanlık sistemi gelirse devlet işleri daha rahat yürür. Koalisyon sıkıntısı ortadan kalkar. Çünkü biz millet olarak koalisyon sisteminden çok sıkıntı çektik. İnşallah başkanlık sitemi Türkiye'ye gelir.

 

Röportaj: Emre Akkış

 

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER