GENÇ KIZIN OTOPSİ RAPORU AÇIKLANDI, 'TECAVÜZE RASTLANMADI'

Geçtiğimiz Mayıs ayında Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) binasının 7’nci katından düşerek hayatını kaybeden Kahramanmaraşlı Seda Güney’in ön otopsi raporu açıklandı. Buna göre otopsi raporunda Seda Güney’in herhangi bir taciz ya da tecavüze maruz kalmadığını belirlendi.

GENÇ KIZIN OTOPSİ RAPORU AÇIKLANDI, 'TECAVÜZE RASTLANMADI'

 Liseyi bitirdikten sonra Üniversite sınavına hazırlanarak başarılı bir sınav sonucu alan Seda Güney, geçtiğimiz yıl Çankırı Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Matematik bölümünü kazanmıştı. Matematik 1’nci sınıfta üniversite hayatına başlayan Seda Güney, ayrıca Çankırı da Üniversitenin KYK Yurduna başvurarak, yurda yerleşmişti. Aradan birkaç ay geçtikten sonra ara dönem sınavlarını bitirerek memleketi Kahramanmaraş’a dönmeye hazırlanan Güney, henüz nedeni bilinmeyen bir şekilde KYK Yurdunun 7’nci katından aşağı düşerek hayatını kaybetmişti. Ailesi ile telefonda görüştükten sonra Kahramanmaraş’a geleceğini söyleyen Güney’in son sözü, annesine; ‘Anne şuan yurttayım, valizim yok. Çarşıya çıkıp valiz alıp otobüse bineceğim’ oldu. O saatten sonra kızına bir daha ulaşamayan Seda Güney’in annesi Cennet Güney, birkaç saat sonra yurdu arayarak yurttan anons yapılmasını istedi. Yurt ise Güney’i aradan geçen 2 saat sonra bularak, durumu Anne Cennet Güney’e bildiriyor. Acı haberi alan anne ise kızının öldüğünü duyunca yıkılıyor. O günden sonra savcılık, olayı faili meçhul olarak değerlendirse de, acılı anne ve baba Seda’nın intihar ederek öldüğüne inanmıyor. Ailenin avukatı Şule Yıldız Gül ise olayda çelişkili durumların olduğunu söyledi. Konuyu aydınlatmak için kapılarını gazetemize açan Gül Hukuk Bürosu’nun genç avukatlarından Av. Abdulhakim Gül ve eşi Av. Şule Yıldız Gül, konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Olayın sıkı bir takipçisi olduklarını söyleyen Av. Gül, aileyi az da olsa sevindirecek bir haberi bizimle paylaştı. Seda’nın ön otopsi raporunun açıklandığını söyleyen Şule Yıldız Gül, “Ön otopsi raporuna göre çok şükür ki taciz ya da tecavüz izine rastlanmadı” dedi.

81 GÜN OLDU, SEDA’NIN TELEFONU HALA YOK
Memleketi Kahramanmaraş’a yola çıkmak için annesi ile telefonda birkaç dakika görüşen Seda Güney, annesine valizi alır almaz çıkacağını söyledikten sonra KYK’nın kamera kayıtlarına göre akşam saat 18:14’te 7’nci kattan düşerek hayatını kaybetmişti. Olay günü ise telefonuna bir türlü ulaşılamayan Seda Güney’in ailesi ve avukatı ise tepkili. Av. Şule Yıldız Gül, Seda’nın ölümünü çözecek tek düğümün cep telefonu olacağını söyleyerek, “Bizim bu olaydaki düğümümüz cep telefonu. Cep telefonunun baz istasyonu sinyalleri alındığı zaman Seda’nın en son kiminle olduğu, kiminle konuştuğu yani her şey ortaya çıkacak. Biz telefona ulaşırken Seda’ya ne olduğunu anlayacağız. Emanet Bürodan TRK dosyası açıldı Maraş’ta, cüzdanı, parası, bilgisayarı, tableti gibi kişisel eşyalarının aileye teslimatı için aile çağrıldı ama teslim edilecek eşyalar içerisinde cep telefonu yine yok. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı’ndan cep telefonu kayıtlarını talep ettik ama özel hayatın gizliliği açısından bu verileri bizimle paylaşamayacaklarını söylediler ve reddettiler. Şimdi, dosyadaki ilgili savcı, vekil olarak ben ve eşim o kayıtlara ulaşmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

AV. ŞULE YILDIZ GÜL’DEN OLAYIN PERDE ARKASI
Seda’nın ölümüyle ilgili önemli verilere ulaştığını söyleyen Av. Şule Yıldız Gül, Seda’nın intihar etmediğini belirterek, şu ifadeleri kullandı: “Ailesi Kahramanmaraş merkez de ikamet eden, Çankırı üniversitesinin KYK yurdunda kalan Seda Güney isimli öğrencimizin intihar ettiğine dair haberler yayımlanmış birçok sitede daha önce onlara ilişkin yasal süreci başlatacağız demiştim. Henüz bir süreç başlatmadım ama ön otopsi raporuna ulaştım. Raporlar şuan elimde. KYK yurdunda olay yeri inceleme videosunu inceledim, otopsi videoları ve olay yeri fotoğrafları da elimde. İlk gazete haberinde ölümün saat 2 civarında gerçekleştiği yazıyor ama bu şekilde değilmiş. KYK yurdunun kamera kaydında yüksekten düşme zamanı belli. Net olarak akşam vakti saat 18.14’te yere düştüğünü görebiliyorum. ‘intihar olduğunu düşünmüyoruz’ şeklinde bir yaklaşımımız vardı bizim, bunu neden düşünmüyoruz? Çünkü intihar ettiği gün Seda, Kahramanmaraş’a gelmek için bilet almış. Saat 13.30 civarında annesi ile görüşüyor ‘’anne ben biletimi aldım ama valizim yok, valiz almak için çarşıya çıkıyorum” diyor. Aynı görüşmeyi babasıyla da yapıyor. Valiz almak için çarşıya çıkıyor ama çıktıktan 7-8 dakika sonra tekrar yurda giriş yapıyor. Yani valiz alma ya da çarşıya çıkma durumu yok. Yurttan çıkıyor ve bir süre sonra tekrar giriş yapıyor ve o yurda geri dönüş anından itibaren de Seda’nın telefonu kayıp. Bugün 81 gün oldu. Aradan geçen bu 81 günlük süre zarfı içerisinde daha Seda’nın telefonu bulunamadı. Bizim bu olaydaki düğümümüz cep telefonu. Cep telefonunun baz istasyonu sinyalleri alındığı zaman Seda’nın en son kiminle olduğu, kiminle konuştuğu yani her şey ortaya çıkacak. Biz telefona ulaşırken Seda’ya ne olduğunu anlayacağız. Emanet Bürodan TRK dosyası açıldı Maraş’ta, cüzdanı, parası, bilgisayarı, tableti gibi kişisel eşyalarının aileye teslimatı için aile çağrıldı ama teslim edilecek eşyalar içerisinde cep telefonu yine yok. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı’ndan cep telefonu kayıtlarını talep ettik ama özel hayatın gizliliği açısından bu verileri bizimle paylaşamayacaklarını söylediler ve reddettiler. Şimdi, dosyadaki ilgili savcı, vekil olarak ben ve eşim o kayıtlara ulaşmaya çalışıyoruz. BTK’ya ısrarla yazılar yazıyoruz ve o verileri elde etmeye çalışıyoruz. Daha önce saat 14.00 sularında vefat etmiş, saat 19.00’a kadar ceset orada bekletilmiş demiştik ama bu böyle değilmiş. Saat 18.00’de düşüyor ve hemen sonrasında direkt olay yeri incelemeleri başlatılıyor. Buradaki sıkıntı; KYK yurdunun güvenlik kamerasının, yurdun sadece 1. Katını görmesidir. 7 katlı yurt binasında Seda’nın nerden düştüğünü, itildiği ya da bir kavga esnasında düştüğünü görüp öğrenemiyoruz.”

“SEDA’NIN SON OLARAK BİR ŞAHISLA TARTIŞTIĞINI GÖREN KAMERA VAR”
Ayrıca Çankırı’daki KYK yurduna giderek Seda’nın hemen hemen bütün arkadaşlarıyla irtibat kuran ve birebir görüşen Av. Şule Yıldız Gül, bazı durumlardan şüphelendiklerini dile getirdi. Av Gül, “Seda’nın odası 7. katta, Kameraların üst katları görememesinden dolayı Seda’nın nereden düştüğünü göremiyoruz. Yangın merdivenlerinin tel örgülerle kapatılmadan öyle açık bırakılması yurt yönetmeliklerine aykırıdır ve bununla ilgili işlem başlatacağız. KYK bu durum hakkında hiçbir şey söylememiş hatta ben dahil olana kadar olayın üzeri kapatılmaya çalışılmış. KYK il müdürü ile görüştüm, yurtta ki güvenlik görevlileri ile görüştüm, Seda’nın yaklaşık 20-25 arkadaşıyla birebir görüştüm. Arkadaşlarının hepsi Seda’nın çok sakin bir yapısı olduğunu, sigara dahi kullanmadığını, şimdiye kadar yurtta hiçbir kavgaya, kargaşaya karışmadığını ve sevilen bir insan olduğunu söylediler. Hiç kimse Seda’nın intihar etmeye müsait olduğunu ve böyle bir meylinin olduğunu kabul etmiyorlar. Arama yaptırıldı ve cep telefonu yurtta çıkmadı. Edindiğim bilgiye, Emniyetteki kamera kayıtlarında Seda yurttan çıktıktan sonra bir şahısla görüşme yapmış. Cinsiyeti hakkında bir bilgim yok ama o şahısla yaptığı görüşme kamera kayıtlarına yansımış. O kayırlarda görülen şahıs tespit edilirse o şahısla ilgili de başka bir düğüm olduğunu düşünüyorum. Emniyetteki kamera kaydında Seda’nın yurt çıkışının ardından, yurt yakınlarında bir durakta bir şahısla olan tartışmasını gören bir kamera var. Bunun takipçisi olacağız” şeklinde konuştu.

OTOPSİ RAPORUNDA TACİZ YA DA TECAVÜZ İZİNE RASTLANMADI”
Otopsi raporunun da açıklandığını ifade eden Gül, aileyi az da olsa sevindirecek bir haberi bizim paylaşarak, otopsi raporunda Seda üzerinde herhangi bir taciz ya da tecavüze rastlanmadığını söyledi. Gül, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Aile bu konunun kesinlikle intihar olduğunu düşünmüyor. Gelen otopsi raporunda hiçbir şekilde taciz veya tecavüz izine rastlanmadı. Bu konuda ailenin içi biraz ferahlamış durumda. Böyle bir durum yok, bunu bertaraf etmiş olduk ve bu yüzden aile ben dosyayı aldıktan sonra bir nebze daha rahatladı. Bu olayın takipçisiyiz Seda’ya ne olduğunu ve cep telefonunun nerede olduğunu bulacağız. Ayrıca bu konuda sürekli çelişkili ifadeler veren bir arkadaşı var. Bahsettiğim kişi Seda’nın en yakın arkadaşı Selcan isminde bir kız. Selcan’ın babası sürekli ‘’benim adım gazetede geçmesin, bizi haber yaptırmayın’’ diyerek bizi arıyor. Ortada böyle bir şeyin olması bizi tedirgin ediyor ve burada da bir düğüm olduğunu düşünüyoruz. Kızın en yakın arkadaşı şüpheli bir şekilde ölmüş ve sen bu durumdan rahatsız oluyorsun. Üzülmek dışında bir tedirginliğin var olması, bende olay hakkında bir bilgiye sahip oldukları hissini uyandırıyor.”

OLAY ÇÖZÜLENE KADAR TAKİPÇİSİYİZ”
Av. Şule Yıldız Gül, son olarak şunları kaydetti: “Şuan olay soruşturma aşamasında. Gerekli deliller toplandığında savcı davanın açılmasına karar verecek ve bizde akabinde davanın takipçisi olacağız. Müge Anlı’ya bir başvurumuz oldu telefonun bulunması konusunda irtibat kuracağız ve davanın seyrini bekleyeceğiz olay çözülene kadar da takipçisiyiz.”
Haber: Hakan Aydın


 

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2018, 10:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tayyib
Tayyib - 11 ay Önce

Mekanın cennet olsun güzel insan

SIRADAKİ HABER

banner103