Fabrika gibi cezaevi 27 iş kolunda üretim

Elazığ Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda 27 İş Kolunda Üretim Yapılıyor Elazığ açık cezaevinde hükümlüler, tekstil, seracılık, kayısı işletmeciliği başta olmak üzere 27 iş kolunda hem iş öğreniyor hem de üretime katkı sağlıyorlar.

Fabrika gibi cezaevi  27 iş kolunda üretim

Sadece suçlarının cezasını çekmiyorlar, aynı zamanda da cezaları bittikten sonra dışarıda topluma uyum sağlamaları hem de işsiz kalmamaları için iş öğreniyorlar. Elazığ Ceza İnfaz Kurumu bünyesindeki Kampüs Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda tekstil, seracılık, kayısı işlemeciliği başta olmak üzere 27 iş kolunda üretim yapılıyor. Kurumda bulunan tekstil atölyesinde firmalar için tek kullanımlık terlik ve giysiler üretiliyor. “1500 METREKARE BİR SERA YAPTIK BURADA” Kurumda atıl bulunan bin 500 metrekarelik alan ise seraya ayrılarak Cezaevi'nin meyve ve sebze ihtiyacı buradan karşılanıyor. Elazığ Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Kerim Çiflikli, “Şu anda yaklaşık 27 çeşit iş kolumuz var. Mesela burası, ‘sera’. Burası atıl bir alandı, yaklaşık 1500 metrekare bir sera yaptık burada. Burada 5 yükümlümüz çalışıyor. Bu yükümlüler aynı zamanda dışarıda seracılık yapmış olan yükümlüler de var. Tabi seracılık yapmamış olup da burada meslek öğrenen yükümlülerimiz de var. Bunun haricinde tekstil iş atölyemiz var. Dışarıdan bir firmayla protokol imzaladık, firmaya fasol üretim yapıyoruz. Kayısı paketleme iş kolumuz var, mesela Elazığ’ın Baskil kayısıları oldukça meşhur. Biz köylü vatandaştan kayısılarını alıyoruz, kendi bünyemizde bunu islim yapıyoruz, gün kurusu yapıyoruz. Daha sonra paketlemesini yapıyoruz, Türkiye genelindeki ceza infaz kurumlarının kantinlerine satışlarımızı gerçekleştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Kayısı paketleme iş kolunda ise Baskil ilçesinin meşhur kayısıları islimlenip gün kurusu yapılarak paketleniyor. Kurumdaki 5 Kapalı Ceza İnfaz Kurumunun yemekleri de Açık Ceza İnfaz Kurumunda bulunan yemekhanede, hükümlüler tarafından hazırlanıyor. Hükümlülere, çalıştıkları süre boyunca sigorta yapılıyor, İş Kur tarafından belli bir ücret veriliyor. Hükümlüler, böylece kendi harçlıklarını çıkarıyorlar. “PİYASAYA BUNLARI SATIYORUZ” Elazığ Cumhuriyet Başsavcısı Habip Korkmaz, “Bakanlığımızın ön gördüğü belli bir ücret veriyoruz, primlerini yatırıyoruz ve buradan tahliye olduklarında çok rahatlıkla dışarıda iş bulmalarına imkan sağlıyoruz. Cezaevimizin tamamında kampüsümüzün tamamında şu anda yaklaşık 4 bin civarında hükümlü ve tutuklumuz var. Açık ceza infaz kurumumuzda iş kollarında çalışan hükümlülerimizin sayısı 200. Şu anda 200 kişiye biz iş verebiliyoruz. Örnek vermek gerekirse bu iş kollarından bir kısmı hizmet üretimiz, bir kısmı da mal üretimi şeklinde faaliyet gösteriyor. Açık ceza infaz kurumumuz bünyesinde kayısı paketleme, kurutma, paketleme atölyemiz var. Biz sezonunda Baskil ilçemizden yaş kayısılarımızı alıyoruz, burada hükümlülerimiz onları işliyorlar, kurutuyorlar, sonra da paketleyip biz piyasaya bunları satıyoruz. Seramız var, Bin 500 metrekare üzerine kurulu, orayı da yeni kurduk. İçerisinde patlıcanımız, domatesimiz, biberimiz ve salatalığımız çıktı, onları artık satıyoruz. Daha doğrusu biz kendimiz alıyoruz, buranın mutfağına ihtiyacımız var, biz kendi ürettiğimiz bu sebzeleri mutfağımızda kullanarak yemek yapıyoruz. Yine üzüm bağımızı diktik, onlar yakında inşallah üzüm vermeye başlayacak. 35 tane hükümlümüz burada şu an çalışıyor. Dışarıdan bir firmayla anlaştık. Malzemeyi firma gönderiyor, ürettiğimiz ürünlerde firma alıp pazarlıyor. Biz sadece dikim ücretini alıyoruz. İş elbiselerimiz var burada dikiliyor. Tek kullanımlık oteller için terlikler, tek kullanımlık yine galoşlar, boneler, olay yeri inceleme birimlerinin kullandığı tek kullanımlık tulumlar var, onları üretiyoruz” şeklinde konuştu.“TEK AMAÇ MAL ÜRETMEK DEĞİL” Korkmaz, “Yeni artık dönemde iş-kur müdürlüğüyle yada halk eğitimle farklı projeler üzerinde çalışıp, yeni iş kolları açmanın da gayretinde olacağız inşallah. Temel hedefimiz bu üretimden elde edeceğimiz gelirden çok hükümlülerin yeniden topluma kazandırılması, dışarı çıktıklarında nitelikli bir eleman olarak çok çabuk ailelerine ve kendilerine katkı vermeleridir. Sadece tek amaç mal üretmek değil” dedi.

Hükümlüler, Ceza İnfaz Kurumu'nda hem iş öğreniyorlar hem de meslek sahibi oluyorlar.

Kaynak: Elazığ son haber


 

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2018, 14:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96

banner67

banner98

banner103