banner117

“ESNAF VE SANATKÂRIN YIPRANMA PAYI DÜŞÜRÜLMELİ!”

Kahramanmaraş Attarlar Odası Başkanı Cuma Güler, “Bağ-kur’lu esnaf ve sanatkârlar, tatil nedir bilmeden gece gündüz dükkânının başında duruyor. Hem en uzun prim gün sayısını ödüyor hem de emekli olduğunda en düşük maaşı alıyor. Esnaf ve sanatkârın yıpranma payı düşünülerek, ödemesi gereken prim gün sayısı 7 bin 200’e indirilmeli” dedi.

“ESNAF VE SANATKÂRIN YIPRANMA PAYI DÜŞÜRÜLMELİ!”

Attarlar Odası Başkanı Cuma Güler, esnaf ve sanatkarların prim gün sayıları ve yıpranma payları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Esnafın emeklilikte diğer kesimlere oranla eşit haklara sahip olmadığını belirten Güler, “Esnafımız emeklilikte maalesef diğer kesimlerle eşit haklara sahip değil. SSK’lı çalışanlar 7 bin 200 prim gün sayısı ile emekli olurken esnaf ve sanatkârımız 9 bin günü doldurmak zorunda. Arada 1800 prim günü, yani yaklaşık 5 yıllık fark var. Ancak esnaf ve sanatkârlar, SSK’lı çalışanların iki katından fazla mesai yapıyor. Sabah 5.00’ te dükkânı açıp gece 24.00’e kadar çalışan esnafımız var. Esnafın prim gün sayısının diğer kesimlerden fazla olması, Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırıdır. Anayasamızda ‘devlet esnaf ve sanatkârı koruyucu ve destekleyici tedbirler alır’ denmesine rağmen, esnafımız uzun prim gün sayısı altında eziliyor” şeklinde konuştu.

SOSYAL GÜVENLİKTE SSK VE BAĞ-KURLU AYRIMI SON BULMALI”
SGK’da Ssk ve Bağ-Kur’lu ayrımının son bulması gerektiğini söyleyen Güler, son olarak sözlerine şunları ekledi: “Prim borcu olan esnaf ve sanatkârlarımız muayene olsa bile ilaç alamıyor. Esnafımızın ve ailesinin mağdur olmaması için prim borcu olanların da sağlık hizmetlerinden tam olarak faydalanmasının önü açılmalı. Öte yandan ayaktan tedavilerde geçici iş göremezlik ödeneği alamayan esnafa tedavi süresindeki geçimi için ‘rapor ücreti’ hakkı verilmelidir. Ayrıca esnaf ve sanatkârın iş yerinde geçirdiği kazalar da iş kazası sayılmalıdır. Çünkü iş yerinin kendine ait olması, kaza yaşanmayacağı anlamına gelmez. İş kazası, hastalık ve yaşlılık hallerinde SSK’lı ve Bağ-kur’lu ayrımlarına son verilerek tüm kesimler için sosyal güvenlikte eşitlik sağlanmalıdır.”

Haber: Mustafa Bilgiç

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2019, 15:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER