ENGELLİ ÇOCUĞU OLAN ANNELERE ERKEN EMEKLİLİK FIRSATI!

Sosyal güvenlik sisteminde engelli çocuğu olanların erken emeklilik imkânı bulunurken, başkasının sürekli bakımına muhtaç derecede ağır engelli çocuğu olan kadınlara da emeklilik için prim ve yaş açısından destek sağlanıyor.

ENGELLİ ÇOCUĞU OLAN ANNELERE  ERKEN EMEKLİLİK FIRSATI!

Emeklilik veya yaşlılık aylığı bağlanması talebinde bulunan kadın sigortalılardan başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede engelli çocuğu bulunanların, 5510 sayılı Kanun'un yürürlüğe girdiği tarihten sonra geçen prim ödeme gün sayılarının 4'te 1'i, prim ödeme gün sayıları toplamına ekleniyor ve bu süreler emeklilik yaş hadlerinden indiriliyor.

5 YIL ERKEN EMEKLİLİK AVANTAJI
Bu durumdaki kadınların 1 Ekim 2008 sonrası çalıştıkları her gün 1.25 gün olarak hesaplanıyor. Emeklilik yaşı ise erkene çekiliyor. 1 Ekim 2008 sonrası çalışılan her yıla 90 gün prim ekleniyor, emeklilik yaşından da 90 gün indiriliyor. Örneğin; 50 yaşında emekli olacak bir kadın, Ekim 2008 sonrası 4 yıl sigortalı çalışmışsa, toplam prim gününe 1 yıl ekleniyor ve emeklilik yaşı da 1 yıl düşerek 49 oluyor. 9 bin prim gün ve 58 yaş şartıyla emekli olabilecek bir kadının, çalıştığı her yıl 360 yerine 450 gün olarak değerlendirileceği ve çalıştığı her bir yıl için emekliliğinden 90 gün indirileceği için; 25 yıl yerine 20 yıl ile ve 58 yaş yerine 53 yaşında emekli olması mümkün.

PEKİ, ŞARTLARI NELER?

Engelli çocuğunu yatılı kuruma veren anneler erken emeklilik hakkından yararlanamıyor. Evlatlık durumdaki çocuklar için de erken emeklilik hakkından yararlanılması mümkün. Ağır engelli çocuğun evlenmesi halinde annenin erken emeklilik hakkı sona eriyor. Kadın sigortalılar erken emeklilik hakkından yararlanmak için başvurularını çalışmaları devam ederken veya emekli olacakları dönemde yapabiliyor. Ancak başvurunun sağlık kurulu raporu alındığı tarihte yapılması faydalı. Çünkü raporla ilgili bir sorun çıkması halinde düzeltme yapılabileceği için hak kayıpları engellenebiliyor.

PRİM ÖDEME GÜN SAYILARI TOPLAMINA EKLENİYOR

Türkiye’de kadınlara yönelik pozitif ayrımcılığın her geçen gün olumlu yönde ilerleme kaydettiği şu günlerde, 2008 yılında yayınlanan Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile engelli çocuğu olan annelere erken emekli olma şansı getirildi. 5510 sayılı Kanunun 28 inci maddesinde yer alan ve engelli çocuğu olan annelerin erken emekli olabilmelerini içeren düzenleme şu şekilde; “Kadın sigortalılardan başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede ağır engelli çocuğu bulunanların, bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra geçen prim ödeme gün sayılarının dörtte biri, prim ödeme gün sayıları toplamına eklenir ve eklenen bu süreler emeklilik yaş hadlerinden de indirilir.”

Belirtilen düzenleme ile bakıma muhtaç derecede ağır engelli çocuğu bulunan annelere erken emekli olabilme şansı tanınmıştır.

NASIL ERKEN EMEKLİ OLABİLİRİM?

Bakıma muhtaç derecede ağır engelli çocuğu bulunan annelerin bu düzenlemeden yararlanabilmeleri için Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine başvurmaları ve engellilik durumunun Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurullarında tespit edilmesi halinde, kadınların erken emekli olabilme şansını elde edebilecek.

Haber: Emre AKKIŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96

banner98

banner103