banner117

EMNİYET PERSONELLERİNE OBEZİTE VE DİYABET TETKİKİ YAPILDI

Kahramanmaraş’ta İl Sağlık Müdürlüğü ile İl Emniyet Müdürlüğü’nün işbirliğinde Obezite ile diyabet hastalığına dikkat çekmek ve bu konuda bir farkındalık oluşturmak amacıyla emniyet personellerine boy-kilo-kan şekeri tetkiki yapıldı.


Dünyada, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde; aşırı ve yanlış beslenme, hareketsiz hayat tarzı ve çevresel faktörler sebebiyle erişkin ve çocuklarda her geçen gün artan, bu kapsamda çağın en büyük sorunlarından biri haline gelen Obezite can sıkmaya devam ediyor. Artan Obezite oranları sonrası tüm Türkiye genelinde olduğu gibi Kahramanmaraş’ta da çalışmalarını büyük bir özveriyle sürdüren İl Sağlık Müdürlüğü, kurumlarla işbirliği yaparak bir yandan farkındalık yaratmaya çalışırken diğer yandan da kurum personellerini tetkikten geçiriyor.

Bu bağlamda İl Sağlık Müdürlüğü, farkındalık için bu kez İl Emniyet Müdürlüğündeydi. Kurduğu stantla emniyet personellerinin kan şekerini ölçen ve akabinde boy, kilo kontrolü yapan sağlık müdürlüğü ekipleri, emniyet personellerini hastalıklara karşı bilgilendirdi.

“OBEZİTE ÇOĞU ZAMAN HASTALIKLARIN BİR TETİKLEYİCİSİ DE OLABİLİYOR”
Yapılan etkinlik sonrası konuşan İl Emniyet Müdür Yardımcısı İhsan Kıvrak,Kahramanmaraş Emniyet görevlileri olarak şu anda bir tetkikten geçiyoruz. Bu kısmi bir tetkik burada yapılan işlem şu; Emniyet Genel Müdürlüğümüzle Halk Sağlığı Kurumu arasında 81 ilde diyabet hastalığı ve Obeziteye dikkat çekmek bu kapsamda yapılan tetkikte bir hastalık belirtisi ortaya çıktığında danışmanlık hizmeti vermek amacıyla illerde halk sağlığı görevlileri tarafından emniyet teşkilatımızın tüm görevlilerinin genel boy, kilo şeker ölçümleri yapılıyor. Burada kişiler beden ölçülerine göre kategorilere ayrılıyor. Bundan dolayı da danışmanlık hizmeti veriliyor. Biliyorsunuz emniyet teşkilatı yoğun bir mesai içerisinde. Zaman zaman sağlığımıza önem vermiyoruz. Sağlıksız beslenebiliyoruz. Aldığınız enerji, tükettiğinizden fazla olduğunda bu kiloya dönüşüyor. Kilodan sonrada bu zamanla kalıcı oluyor. Obezite çoğu zaman hastalıkların bir tetikleyicisi de olabiliyor. Bu nedenle tüm arkadaşlarımızın sağlıklı olması açısından genel bir kontrolden geçiyoruz. Emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“AMACIMIZ HASTALIKLARIN ÖNÜNE GEÇMEK”
İl Emniyet Müdürlüğü Kurum Doktoru Dr. Gültekin İspir, şöyle konuştu: “Burada bizim amacımız hastalık çıkmadan önce bunu yakalayabilmek. Zaten hastalık çıktıktan sonra komplikasyonlar çok daha fazla olacaktır. 24 saat esasına göre görev yapan emniyet teşkilatının düzensiz beslendiğini gözlemleyebiliyoruz. Buna karşın ne yapabiliriz? Ne yapmamız gerekiyor? Bu şekilde personelimizi bilgilendirme yapıp, ileride oluşabilecek kalp, damar tıkanıklıkları veya şeker hastalığı gibi hastalıkların önüne geçmek istiyoruz. Sıkıntılı bir durumla karşılaşmadık ancak vücut kitle endeksi ortalamanın biraz üzerine çıkan personellerimiz oluyor. Onlarda zaten sağlık müdürlüğü personellerine yönlendiriyoruz.”

“PERSONELLERİN KAN ŞEKERİNE BAKIYORUZ, BOY-KİLO ÖLÇÜMLERİNİ YAPIYORUZ”
Dulkadiroğlu İlçe Sağlık Müdürlüğü Doktoru Dr. Esra Aksoy, şunları kaydetti: “Biz burada İl Sağlık Müdürlüğü ile İl Emniyet Müdürlüğü olarak ortaklaşa bir proje yürütüyoruz. Amacımız il emniyetinin nasıl profilde olduğuna bakmak. Bu bakımdan personellerin kan şekerine bakıyoruz, boy-kilo ölçümlerine bakıyoruz. Böylece bu sonuçlarla kişide obezite yâda diyabet rahatsızlığı var mı yok mu bunu belirliyoruz. Tabii biz burada bir tanı koyamıyoruz. Bir günlük bakılan değerlerle hastaya net bir tanım koymak mümkün değil. Çıkan sonuçlar doğrultusunda hastaları yönlendiriyoruz. Broşürlerimiz var. Kişi eğer diyetisyene gitmeyi reddetse bile farkındalık için broşür veriyoruz. Biz kurumlarla çok fazla işbirliği yapıyoruz. Yıl içinde okullarda projeler yürütüyoruz. Çünkü obezite genelde çocukluk yaşta başlıyor ve önüne geçilemez bir hal alıyor. Öncelikle biz bunu Milli Eğitim Müdürlüğüyle okullarda yürütüyoruz.”

Haber: Emre Akkış


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER