banner117

EMLAK VE KİRA ORANLARI TAVAN YAPTI

Her geçen gün büyüyen, gelişen Kahramanmaraş’ta, özellikle pandemi ile birlikte emlak piyasası canlanır, konut fiyatları kat be kat artarken buna paralel olarak kiralar da tırmanışa geçti.

EMLAK VE KİRA ORANLARI TAVAN YAPTI

Kentin güney bölgesinin deprem kuşağında olması sebebiyle 4-5 kattan fazla imar izni verilmezken, kent sanayi ters istikametinde, batıya doğru gelişme gösterdi. Düne kadar köy olan, sonradan mahalleye çevrilen yerleşim alanları da merkezle birleşti, müteahhit kesimin konut yapacağı arsa fiyatları yüzde 50’lerle seyretmeye başlayınca, hele hele şu son 5 aydır pandemi yüzünden özel ve resmi bankaların konut kredi faizlerini düşürmesiyle vatandaş ucuz krediyi fırsata çevirmek düşüncesiyle konutlara hücum etti. Bu da fiyatların yükselmesine sebep oldu.

KİRALARA GÜÇ YETMEZ OLDU!
Kentin gelişmiş semtleri olsun,  kiralar anormal derecede artınca, vatandaş geçim kaygısı yüzünden zor günler geçiriyor. Hükümetin ve Merkez Bankasının düşük faiz politikası ile vatandaş, memur-işçi zaten aldığı maaşla kıt kanaat geçinirken, düşük konut kredi faizlerini fırsat bilerek bankalara hücum edince, haliyle emlak fiyatları tırmanış gösterdi. Arsa sıkıntısı çeken müteahhitler ise yeni açılan Kuzey Çevre Yolu üzerini inşaat alanına çevirdi, bu bölge müteahhitler için cazibe merkezi h aline geldi. Bir anlamda can simidi oldu.  Haliyle kentini en batısından doğusuna, kuzeyinden güneyine kadar olan yerleşim birimlerinde kiralık ev bulmak kadar ucuz kiraya rastlamak da mucizeye dönüştü.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2020, 08:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sıdkı Kurt
Sıdkı Kurt - 1 ay Önce

Kardeşim Allah yardımcısı olsun evsis olanın biz evi zar zor aldık ama bu internet cekemedik eve şu Uzay çağında millet uzaya yerleşme pilanı yaparken bizim burda alt yapı yok ödenek Yok diye birileri bizi duysun Lütfen

SIRADAKİ HABER