banner117

EMEKLİLER İÇİN TOKİ KURALARI ÇEKİLİYOR!

Türkiye Emekliler Derneği Kahramanmaraş Şube Başkanı Mehmet Nalbantbaşı, TOKİ’den konut sahibi olabilmek için 3 bin 9 kişinin başvuru yaptığını, bunlardan 137 kişisinin daha önce TOKİ’den ev almasından ötürü elendiğini belirterek, ev kuralarının 13 Haziran Perşembe Günü saat 11.00’da Osman Sayın Kapalı Spor Salonu’nda çekileceğini söyledi.

EMEKLİLER İÇİN TOKİ KURALARI ÇEKİLİYOR!

1 Ekim 2015’te Emekliler Derneği’nin Genel Kongresinde dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu, evi olmayan emeklilere peşinatsız 240 ay, 240 TL taksitle ödemeli konut müjdesi vermiş, akabinde ise ev alma hayali ile yanıp tutuşan Kahramanmaraşlı binlerce emekli, Emekliler Derneği’ne yoğun bir başvuru talebinde bulunmuştu. Aradan geçen süre zarfında ise müjde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, evsiz emeklilere konut projesini hayata geçireceklerini söyledi. Cumhurbaşkanından gelen haberle sevince boğulan Kahramanmaraşlı on binlerce emekliye bir güzel haberde TÜED’den gelmiş ve Karacasu Ferhuş Mahallesi civarına emekliler için 624 konutlu projenin hazır olduğu ve konutlar için başvuruların başlanıldığı söylenilmişti. Projenin diğer bir aşamasında TOKİ’den konut sahibi olmak isteyen emekliler kuraya katılabilmek için başvuru yapmıştı. 3 bin 9 kişinin başvuru yaptığı konutlar için kura tarihi 13 Haziran olarak belirlendi.

“ALTYAPI ÇALIŞMASI 3 YIL ZAMANIMIZI ALDI”
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Nalbantbaşı, “Konut müjdesini bize 4 yıl önce Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu tarafından 20. Olağan Kongremizde verilmişti. Emeklilere 220 TL taksitle 240 ay vadeli konut sözü verildi. Bunun üzerine Türkiye Emekliler Derneği 81 ilde talep toplayarak valilik aracılığıyla TOKİ’ye ihtiyaçlarını bildirdi. Bazı illerde arsa olmadığı için bizden arsa istediler. Araştırmamız sonucunda Ferhuş Mahallesi’nde 165 dönüm imara girmiş bir arsa sunduk TOKİ’ye. Bunun altyapı çalışması 3 yıl zamanımızı aldı ve nihayet sonuçlandı. Konutların 8 ay önce ihalesi yapıldı. Fakat doların yükselmesinden, enflasyon farkından müteahhit konutları yarım bıraktı. Sonra Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan emeklilere konut konusunu kendi sorumluluğuna aldı ve evsiz emeklilerimize şu anda yeniden konut sözü verildi” ifadelerini kullandı.

“CELALETTİN GÜVENÇ’E TEŞEKKÜR EDİYORUZ”
Projenin olgunlaşmasında ve hazır hale gelmesinde TBMM İçişleri Komisyon Başkanı Celalettin Güvenç’in büyük bir pay sahibi olduğuna vurgu yapan Nalbantbaşı, Güvenç’e emekliler adına teşekkür etti. Nalbantbaşı, sözlerinin devamında şöyle konuştu: “Yerimiz ve projemiz hazır. Zaten her şeyimiz hazırdı. Cumhurbaşkanımızın da söz vermesi her şeyi tamamıyla kolaylaştırdı. Talep fazla olduğu için konutlar kura ile belirlenecek. Toplamda 624 konutumuz var. Bu konutlardan 124 tanesi 3+1, 500 tanesi ise 2+1 şeklinde. Ödemeler ise 2+1 için aylık 382 TL, 3+1 konutlar için 700 TL. Kuralar noter huzurunda çekilecek. Tabii bu işin olmasının ana sebeplerinden biri de TBMM İçişleri Komisyon Başkanımız ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilimiz Celalettin Güvenç’tir. Sayın vekilimize emekliler olarak çok ama çok teşekkür ediyoruz. Kendisi bu iş için uzun bir süre uğraştı. Ayrıca Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye eski Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç’un da bu işte payı var. Fatih başkanımıza da teşekkür ediyoruz.” Haber: Emre Akkış

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2019, 17:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner156

banner159