EKSPERTİZ RAPORU ZORUNLU OLUYOR!

2019 yılı Ağustos ayı itibaren ikinci el araç alış satış işlemlerinde yeni dönem başlıyor. Hayata geçecek olan yeni düzenleme ile artık herkes galericilik yapamayacak ve ekspertiz raporu zorunlu hale gelecek.

EKSPERTİZ RAPORU ZORUNLU OLUYOR!

İkinci el otomobil satışlarıyla ilgili 2018 Şubat ayında yayınlanan yönetmelik bu yılın Ağustos ayı itibariyle yürürlüğe girecek. Yeni dönemle beraber satış işlemlerinde ekspertiz raporu zorunlu olacağı gibi araçlara garanti de verilecek. İkinci el araç alırken vatandaşın yaşadığı sıkıntı ve korkuları ortadan kaldıracak düzenleme hayata geçiyor. Düşürülmüş kilometre, pert kayıtlı araç ve hasar gizleme gibi durumlar tamamen tarih olacak. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan tasarıyla beraber artık her önüne gelen galericilik yapamayacak. Belirlenen kurallar dışındaki arabaların satışı gerçekleşmeyecek. Galericilik yapmak isteyenler yetki ve yeterlilik belgesi alacak.

RAPORU VERENLER ARACIN GERÇEK DURUMUNU YANSITMASINDAN SORUMLU OLACAK
Yeni düzenleme ile beraber hem galeriye araç satarken hem de alırken TSE belgeli işletmeler ve ustalar tarafından verilen ekspertiz raporu zorunlu olacak. Öte yandan Bu raporu verenler aracın gerçek durumunu yansıtmasından sorumlu olacak.

ARIZALAR 30 İŞ GÜNÜ İÇİNDE GİDERİLECEK
İkinci el otomobil ve motosikletin motor, şanzıman, tork konvertörü, diferansiyel ve elektrik sistemi satış tarihinden itibaren 3 ay veya 5 bin kilometre garanti altında olacak. İşletme, garanti kapsamına giren hususları sigorta yaptırmak suretiyle karşılayabilecek. Garanti kapsamındaki parçalarda meydana gelen arızalar en fazla 30 iş günü içinde giderilecek.  Motosikletler için bu süre azami 20 iş günü olacak. Arızanın giderilmesine ilişkin masraflar, satıcı tarafından karşılanacak.

KAYIŞLAR, EGZOZ, AMORTİSÖR, DEBRİYAJ…
Ancak aracın olağan kullanımı nedeniyle oluşabilecek, kayışlar, egzoz, amortisör, debriyaj, ön dişli takımı, fren balataları ve pabuçları, diskler, contalar gibi parçalarda meydana gelen aşınma ve yıpranmalar gibi durumlar garanti kapsamında olmayacak.

“VATANDAŞ İÇİN İYİ”
Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Kahramanmaraş Oto Galericiler Sitesi Başkanı Turan Demirciler, İlk bakışta tüketici açısından elbette iyi gözüküyor. Ancak suiistimale de açık bir alan. Yani tüketicinin ihmalini nasıl tespit edeceksiniz? Motor arızasında sürücü hatasını nasıl tespit edecek? Tabii bu gibi soruların cevapları henüz belli değil. Ama baktığınız zaman tüketici açısından iyi. Esnaf olarak bakacak olursak ilk bakışta büyük esnafların daha çok önünü açar, orta ve zayıf esnafı da daha çok daraltır diye düşünüyorum. Bu uygulamanın küçük esnafı zora sokacağını zannediyorum. Bayiler şu anda 2’nci el araç alım satımını resmi olarak yapıyor. Tabii büyük esnaf küçük esnafa göre ekonomik olarak güçlü. Servisi var, gücü var. Garanti de verdiğinde servis zaten kendinde. Dolayısıyla vatandaşa daha çok güven verdiği için bu uygulama büyük esnafların daha çok işine yarar. Küçük esnafında bir kısmı bu durumu kaldıramaz. Küçük esnaf ya durumu araç fiyatlarına yansıtarak dengelemeye çalışacak yâda düşük modele yönelecek. Bu uygulamayla küçük esnafın ezileceği kanaatindeyim. Bugün sıfır aldığınız araçta bile çıkan sorunu bile çoğu zaman tüketici hatası diye bayiler yönlendirebiliyor. Bu anlamda yeni uygulamanın biraz kapalı bir yönü var fakat baktığınız da vatandaş için iyi” şeklinde konuştu.

Haber: Emre Akkış

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2019, 16:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER