banner117

EKONOMİSİ VE YATIRIMLARIYLA DİKKAT ÇEKEN YENİ TÜRKOĞLU GÖZ KAMAŞTIRIYOR!

Türkoğlu İlçe Belediye Başkanlığı görevine gelmesinin ardından kısa bir sürede ilçenin altyapısından üstyapısına, sosyal donatısında fiziki alanlarına kadar her yerini adeta baştan aşağı ilmek ilmek dokuyan Osman Okumuş, yine ilçesine kazandırdığı ekonomik yatırımlar ve çok sayıda projeyle hem Türkoğlu’nu kalkındırdı hem de yüzlerce, binlerce kişiye istihdam sağladı.

EKONOMİSİ VE YATIRIMLARIYLA DİKKAT ÇEKEN YENİ TÜRKOĞLU GÖZ KAMAŞTIRIYOR!

Yaptığı çalışmalarla dikkatleri üzerine çeken, cumhuriyet tarihinde yapılmayanları yalnızca 5 yıla sığdıran ve yeni dönemde de hizmet ağlarının üzerine yenilerinin örüleceğinin sinyallerini veren Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş, göreve geldiği günden itibaren, teknik, sosyal ve kültürel belediyecilik hizmetleri anlamında yaptığı çalışmalar ve gerçekleştirdiği projelerle göz doldurdu.  Gelişen, kalkınan ve sanayileşen bir Türkoğlu için mesai kavramı gözetmeden gayret gösteren Okumuş, vizyonu ile ilçesini Kahramanmaraş’ın gözde yerlerinden biri haline getirmeyi başardı. Türkoğlu’na olan hizmet aşkını “Türkoğlu için yapacağımız daha çok iş var” sözleriyle özetleyen Başkan Okumuş, önümüzdeki 5 yıl içinde yine Türkoğlu halkının en büyük umut kaynağı. Yaptığı ve yapacağı projelerin yanı sıra ilçesini Kahramanmaraş’ın 3. metropol ilçesi yapmak hedefi doğrultusunda da çalışmalarını sürdüren Başkan Okumuş, yeni dönemdeki hedefleri ve yaptıkları icraatları gazetemize anlattı. 

BÜYÜK YATIRIMLAR ALDIK VE BÜYÜK BİR DÖNÜŞÜM SAĞLADIK

Başkan Okumuş, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “2004-2014 yılları arasında Beyoğlu Belediye Başkanı iken aynı zamanda Türkoğlu’nu görme fırsatımız oluyordu. Burayla ilgili eksikliklere tabiri caizse çalışmıştık. 2014 yılında Büyükşehir Yasası ile birlikte beldeler kapandıktan sonra vatandaşlarımızın ve AK Partimizin teveccühüyle aday gösterildim ve belediye başkanı olduk. Tabi biz hazırlıklıydık, projelerimiz hazırdı ve hızlı bir şekilde başladık. Sorunların en başında Kahramanmaraş’a yakınlıktan dolayı gelen memurların burada kalmaması, Kahramanmaraş’tan gidiş geliş yapmalarıydı. Malumunuz bir yerin kalkınması için göç alması, memur veya işçilerin buraya gelmesi gerekiyordu. Bunu sağlamak için sorunların neler olduğunu tartıştık, sosyal donatı alanları, yürüyüş ve bisiklet yolları, meydan, konut ve spor tesisleri gibi alanlarda eksikliklerin olduğunu gördük. Bunları kısa zamanda gerçekleştirdik. İyi bir dönüşüm sağladık, gerçekten Türkoğlu’nda 2014 yılından sonra büyük bir atılım içerisine girdik. Tabi Kahramanmaraş doğu batı ekseninde tıkanmış durumda. Adana yol çıkışı olarak, Nurdağı’na kadar bu yatırımları Türkoğlu’na çekmek için gerek iş adamlarımızla gerek milletvekillerimizle gerekse de Büyükşehir Belediyemizle birlikte çalışmalara koyulduk, büyük yatırımlar aldık. Büyük bir dönüşüm sağlandı” dedi.

“VATANDAŞLARIMIZ, MEMURLARIMIZ İŞÇİLERİMİZ TÜRKOĞLU’NU ÇOK BEĞENİYORLAR”

Cezaevine yüzlerce memur geldi, bu memurların şuan da büyük bir kısmı Türkoğlu’nda kalıyor. Vatandaşlarımız, memurlarımız işçilerimiz Türkoğlu’nu çok beğeniyorlar. Burada en büyük etken belediye personelimizle beraber insanlara olan yakınlığımız, halka dokunabilmemiz, sorunları hızlı bir şekilde çözebilmemizdir. Türkoğlu’nda vatandaşların konforlu bir şekilde yaşayabilmesi için proje üretmek ilk hedefimizdi, bunda da başarılı olduğumuza inanıyorum. Tabi bu süreçte gece-gündüz çalıştık. Büyük dönüşümler sağladık. Devlet yatırımlarında bile gittik bizzat uğraştık. Bunun neticesinde belediye başkanlığımızın verdiği tecrübeyle her kesimden büyük yatırımlar aldık ve Türkoğlu, Türkoğlu oldu.

“DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜMÜ DEVAM ETTİRECEĞİZ”

Geride bıraktığımız beş yılda iyi bir değişim yakaladık, 2024’e kadar Türkoğlu’ndaki değişim ve dönüşümü devam ettireceğiz. Önümüzdeki beş yıllık süreç içerisinde belediye başkanlığının vermiş olduğu tecrübeyle beraber daha büyük projeler gerçekleştireceğiz. Tabi iki tip belediye başkanı vardır. Örneğin ayın 10’unda İller Bankası’nda bize para gelir, o para buranın sabit masraflarına gider. Bizim tüccar kafasıyla düşünerek para üretmemiz gerekli. Bizim bu süreçte çok başarılı projelere imza atmamızın sebebi, arsa alım satımlarında, konut yapım satımlarında, hazine arazilerinin satışından yüzde 40’ının belediye aktarılması konusunda önemli mücadeleler verdik ve bütçemizi üç katına çıkarttık. Bu çalışmalar yine devam edecek. Çok harika bir meydan projemiz vardı, orayı genişleteceğiz. Hükümet Binası yaklaşık üç dört aya kadar yeni yerine taşınacak. Hükümet Konağı’nın eski yerini de yıktıktan sonra orayı da tören alanı yapacağız. Liseye 20 dönüm yer verdik, milletvekilimiz Habibe Öçal’ın çalışmalarıyla programa alındı, liseyi de taşıdığımız zaman orayı da dönüştüreceğiz. Yani ilçe bazında, hatta bazı şehirleri de geçecek büyük bir meydana kavuşacağız.

“HALKIMIZIN ZENGİNLEŞMESİNİ SAĞLAMAK HEDEFİMİZ”

Belediye başkanları olarak AK Parti ile beraber artık alt yapı ve üst yapı işlerinde sorunları çözdük, sosyal belediyecilik alanında çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız. Bu sosyal belediyecilik noktasında kadınlarımıza, çocuklarımıza, gençlerimize yönelik projelerimiz var. En önemli şey insanlarımızın esnaflarımızın ve halkımızın zenginleşmesini sağlamak. Bunun için de birçok yatırımı buraya getirmek. Daha önceki yıllarda Kahramanmaraş’taki Mülteci Kampı’nı Türkoğlu’na getirmek için uğraştım ben örneğin. Birçok insan şaşırdı ama ben projenin şurasındaydım; 25 bin kişilik mülteci kampı kurulacak, 200-300 milyon TL para girecek, aylık Suriyelilere verilen paranın birçok kısmını esnaf arkadaşlarımız kazanacaklardı. Biz bunu mücadelesini vermiştik. Kulağımıza hoş gelmese bile bir cezaevi yatırımımız var örneğin. 230 milyon TL’lik bir yatırım oldu. Cezaevinde 5 bin mahkum kalacak, bu mahkumların yakınları gelecek. Mahkum yakınlarının içerisinde son yılları kalanlar belki burada ev tutacak. A’dan Z’ye birçok alanda vatandaşlarımız zenginleşecek. Biz bunun mücadelesini veriyoruz.

“EKONOMİSİ EN İYİ İLÇELERDEN BİRİ OLACAĞIZ”

Yeni dönemde Büyükşehir Belediyemizle beraber Gıda Organize Sanayi Bölgesi ve Metal Organize Sanayi Bölgesi için çalışacağız. Şuan da yerlerinin tahsisleri yapıldı, inşallah buralar da bittiğinde 5 bin kişi çalışacak. Yani Kahramanmaraş’ımızın dondurmacıları, bibercileri buradan faydalanacak. Lojistik Merkezi’ni bu dönemde bitirdik ama faaliyete geçemedi. Lojistik Merkezi’nin faaliyete geçmesi için mücadele vereceğiz. Organize Sanayi’de 29 tane fabrikamız var, 7 fabrika faaliyete geçti, 12 tanesinde de çalışmalar devam ediyor. Türkoğlu’nda işsizlik hemen hemen yok şuanda. Bu çalışmalar bittiğinde işsizlik tamamen bitecek, büyük göç alacağız. Şuan da 11 ilçe içerisinde nüfusu en hızlı artan ilçelerden bir tanesi Türkoğlu. Bankalar, marketler her geçen gün artıyor, sanayi alanlarında büyük bir artış yaşanıyor. Gıda ve Metal Organize Sanayi Bölgesi ile beraber üç tane organize sanayi bölgemiz olacak. Kılılı bölgemizde de Organize Sanayi Islah Bölgesi var, şuan da 44 civarında fabrikamız var. Kahramanmaraş’ın ekonomik anlamda en iyi ilçelerinden bir tanesi olacak Türkoğlu. Burada yaşayan insanlarımıza önümüzdeki süreçte rahatça yaşayabileceği mekanlar, konforlu alanlar oluşturacağız. Bizim AK Partimizin istediği de bu zaten. Belediye başkanlarının refah seviyesini yükseltmesi noktasında çalışmalar yapmaktı. Biz iş adamlarıyla olan ilişkilerimizde, belediye personellerimize ya da mühendislerimize bile talimatlar vermişiz işlerinin kolaylıkla yapılması noktasında. Sanayicilerimizi biz seviyoruz, çünkü istihdam yaratıyorlar. Sanayici sayesinde ekonomi gelişiyor.

“AYLIK 50-100 MİLYON TL ARASINDA PARA AKIŞI OLACAK”

Eğitim alanında büyük sıkıntılar vardı. 2014’ten önce yüzde 90 civarında yıkım kararı vardı okullarımızın. Şuan da yüzde 80-90 civarında yeni yapıldı okullarımız. Tabi okulların kaliteli olmasıyla öğretmenlerimizde burada kalıyor. Biz bunu bir basamak daha yukarı çıkarttık. Rektörlüğümüzle yaptığımız çalışmalar neticesinde Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversite’mize Mesleki Yüksekokul ve İslami İlimler Fakültesi kazandırdık. Bunu da kazandırırken, binaları belediye olarak biz yaptık, şuan da 600 öğrenci var, önümüzdeki yıllarda 2 bine yakın öğrenci olacak. Bütün bu çalışmalarla birlikte Türkoğlu’nda aylık 50-100 milyon TL arasında para akışı olacak ve halkımız zenginleşecek.

“TÜRKOĞLU, KAHRAMANMARAŞ’IN PARLAYAN YILDIZI”

Yaklaşık 3.5 yıl gibi kısa bir sürede içerisinde Türkoğlu’muz da büyük bir dönüşüm gerçekleştirdik. Metropol ilçe olma yolunda ilerleyen Türkoğlu’muz, Kahramanmaraş’ımızın parlayan bir yıldızı. Bu alan üzerinde aynı zamanda 10 dönüm alana çok amaçlı park ve yeşil alan çalışmasını bitirdik. Buradaki evlerimizi beyaza, pencere kenarlarını ise turkuaza boyadık. Türkoğlu’nda ilklerden bir tanesi de 25 dönüm alan üzerine kurduğumuz Binicilik ve Okçuluk Eğitim Merkezi tamamlayarak halkımızın hizmetine sunduk. Birçok ilde dahi olmayan modern bir yaşam ve spor merkezi olan binicilik ve okçuluk eğitim alanı her gün yüzlerce misafiri ağırlamakta. Gerek hafta içi, gerekse de hafta sonu eğitimcilerin gözetiminde çocuklarımıza, gençlerimize eğitim veriyor. Burayı bir yaşam merkezi haline getirdik. Türkoğlu’muz 7/24 vatandaşlarımızın vakit geçirebilecekleri mekânlarla dolu hale geldi. 25 dönüm alan üzerine kurulu olan Binicilik ve Okçuluk Eğitim Merkezimiz içerisinde, bir büyük restoran ile beraber atlarımızın kaldığı ahırlar, çocuk oyun alanları, ok atabilecekleri okçuluk pisti, piknik mesire alanları için kamelyalar ve yürüyüş yolları yapıldı. Bu alanımıza sağlıklı yaşam için sporu sever herkesi davet ediyorum. İnşallah önümüzdeki süreçte bu çalışmalara daha da hız vereceğiz. Yeni sosyal projelerle Türkoğlu’nu, Kahramanmaraş’ın Onikişubat ve Dulkadiroğlu metropol ilçelerinden sonra merkeze birleştirip üçüncü metropol ilçesi yapmak için elimizden geleni yapacağız.”

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2019, 10:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner121

banner123

banner122