“EKİP ÇALIŞMASI BAŞARIMIZI ARTIRIYOR”

“EKİP ÇALIŞMASI BAŞARIMIZI ARTIRIYOR”

Kahramanmaraş’ta bilgi, iletişim, sanat, eğitim, kültür ve gençlik alanında faaliyet gösteren BİLSEK Gençlik Kulübü Derneği son zamanlarda yaptığı projeler ve faaliyetlerle topluma önemli katkı sunuyor. BİLSEK Dernek Başkanı Sinan El, derneğin başarısında birlikte hareket edebilen ve ekip ruhu içerisinde çalışan kişilerin olmasının önemli bir etken olduğunu ifade etti.

 

“BİREYSEL GELİŞİM TOPLUMSAL DÖNÜŞÜM VİZYONUYLA HAREKET EDİYORUZ”
Sinan El, 2006 yılında kurulan ve birçok alanda toplumun hizmetine yönelik faaliyetler yürüten BİLSEK’in kurulduğu günden bu yana yerel, ulusal ve uluslararası birçok proje hazırladığını ve uyguladığını, farklı alanlarda kurslar düzenlediğini ve sosyal ve kültürel etkinlikler organize ettiğini açıkladı. El, BİLSEK’in bütün bu çalışmaları yaparken “bireysel gelişim toplumsal dönüşüm” vizyonuyla hareket ettiklerini belirtti. Sinan El, bu vizyon doğrultusunda sadece son bir yılda uygulanan “Okumaya Evet Cehalete Hayır” isimli ve “Gençlik Gelişim Akademisi” isimli projeleri uyguladıklarını ifade etti.

 

“OKUMAYA EVET CEHALETE HAYIR “  VE “BİLSEK GENÇLİK GELİŞİM AKADEMİSİ” PROJELERİ
BİLSEK’in son bir yılda uygulandığı iki proje hakkında açıklama yapan Sinan El şunları söyledi: “Özellikle Kız Çocuklarının Okula Devam Oranlarının Arttırılması Hibe Programı kapsamında uygulanan “Okumaya Evet, Cehalete Hayır’ isimli proje 01 Kasım 2015 tarihinde başlayan ve 31 Ekim 2016 tarihinde sona eren proje kapsamında Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile belirlenen 10 ortaokulda 7 ve 8. sınıfa devam eden, öncelikli olarak kız öğrenciler olmak üzere toplam 445 öğrenciye yönelik TEOG ve ders destek eğitimleri, hızlı okuma dersleri, rehberlik çalışmaları düzenlendi. Toplam 465 öğrenciye spor elbisesi ve bu öğrenciler dahil toplam 500 öğrenciye eğitim materyali ve kırtasiye malzemesi seti desteği sağlandı. Eğitim faaliyetinin gerçekleştiği okullara basketbol ve voleybol topu desteği verildi. 400 öğrenci sinema ve tiyatro etkiliğinde yer aldı. 50 okula toplam 5000 adet okuma kitabı dağıtıldı. Projede okullarda görevli idareci ve öğretmenlerden oluşan yaklaşık 300 kişiye seminer düzenlendi, 30 veliye yönelik ikna çalışması, kitap okuma etkinliği, muhtar ziyaretleri gibi çalışmalar da yapıldı.” Dernekler Dairesi Başkanlığı, PRODES Programı kapsamında 15 Eylül 2015 – 15 Eylül 2016 tarihleri arasında uygulanan “BİLSEK Gençlik Gelişim Akademisi” projesinde ise üç dönem halinde toplam 60 gence bireysel ve mesleki gelişimlerine önemli katkı sunacak konularda alanında uzman kişiler tarafından eğitimler verildiğini, katılımcı gençlerin şehrimizin kültürünü ve tarihini tanımaları için geziler düzenlendiğini, gençlerin sektöre uyum sağlamaları ve sektörü daha iyi tanımaları amacıyla işveren-genç buluşması faaliyetlerinin düzenlendiğini ve katılımcılara sertifika verildi.

 

“GENÇLERİMİZİN VE ÇOCUKLARIMIZIN SOSYAL, KÜLTÜREL VE SPORTİF FAALİYET ORTAMLARINA İHTİYACI VAR”

Projelerin uygulanması sırasında ve dernek faaliyetlerinde hem gençlerle hem de yerel aktörlerle sık sık fikir alışverişi içerisinde olduklarını belirten Sinan El, devletimizin destek ve teşvikleriyle artık okullaşma konusunda çok fazla sorun kalmadığını, proje kapsamında ziyaret edilen muhtarlardan aldıkları bilgilere göre gençlerimizin ve çocuklarımızın kötü alışkanlıklardan uzak durmaları için sürekliliği olan sosyal, kültürel ve sportif faaliyet imkan ve fırsatlarının arttırılması gerektiğini, BİLSEK’in bir sivil toplum kuruluşu olarak toplumun bu ihtiyaçları doğrultusunda faaliyetlerine devam edeceğini, yeni projeler hazırlayacağını söyledi.

Haber: Meliha Şeyda Akçakale

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96

banner67

banner100

banner98