banner117

DSİ’DEN ‘ÖLÜME YÜZMEYİN’ UYARISI!

Devlet Su İşleri (DSİ) Kahramanmaraş 20. Bölge Müdürlüğü’nden yapılan duyuruda, havaların ısınmasıyla birlikte serinlemek amacıyla sulama kanallarına girişlerin tehlikeli ve yasak olduğu kaydedildi.

DSİ’DEN ‘ÖLÜME YÜZMEYİN’ UYARISI!

Türkiye’de her yıl ortalama 100 çocuk-genç sulama kanalı, baraj ve göletlerde veriyor. Boğulma olaylarının ve kazaların önüne geçmek amacıyla vatandaşları uyaran Devlet Su İşleri (DSİ) Kahramanmaraş 20. Bölge Müdürlüğü, can ve mal güvenliği acısından sulama kanallarına girilmemesi gerektiğinin vurgulandığı basın açıklaması yayınladı. 20. Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, DSİ tarafından inşa edilen ancak ilerleyen süreçte yerleşim yeri içerisinde bulunan sulama tesislerinde yaşanan boğulma olaylarına dikkat çekildi. Baraj, gölet ve sulama kanallarında boğulma risklerinin daha fazla olduğunun belirtildiği açıklamada, yüzme ve serinlemek isteyenlerin havuz ve denizleri kullanması gerektiği önerisinde bulunuldu.

SERİNLERKEN BOĞULMA VAKASI”

20. Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünce inşa edilerek işletmeye açılmış özellikle depolamalı tesisler ile sulama tesislerinin ilerleyen zaman içerisinde yerleşim yeri içerisinde kalması sebebiyle servis yollarının ulaşım yolu olarak kullanılması, gerek trafik kazaları ve gerekse serinlemek maksatlı yüzme eylemleri neticesinde boğulma vakaları yaşanmaktadır. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nce inşa edilen baraj, gölet regülatör ve sulama kanalı gibi tesislerde uyarıcı ve ikaz levhalarının yanı sıra fiziki engel mahiyetinde yapılar inşa edilmesine karşın maalesef suya girme ve boğulma vakaları yaşanmaya devam etmektedir” denildi.

KURALLARA UYUN CANINIZDAN OLMAYIN”

Basın açıklaması şu şekilde devam etti, “Kurumumuz tarafından her türlü tel çit-uyarı levhası olmasına karşın, yüzmek maksadıyla suya giren çocuklar veya yetişkinler görülebilmekte, İdaremizce tesis edilen koruyucu güvenlik tedbirlerine zarar vermek suretiyle suya girebilmektedirler. Hava sıcaklıklarının artış gösterdiği bu aylarda serinlemek amacıyla Kurumumuz tarafından inşa edilen baraj, gölet, sel kapanı, regülatör ve sulama kanallarında suya girilmemesi, girenlerin uyarılması ve engellenmesi can kayıplarını önleyeceğinden, bu yapılar etrafında yer alan uyarı tabela ve yazılarına mutlak suretle uyulması vatandaşlarımızın menfaatine olup can ve mal kayıplarını engelleyecektir. Kamu spotları ve görsel materyallerin basın ve yayın kuruluşlarında yayınlanması toplum bilincini artıracaktır. Kamuoyuna önemle duyurulur.”

(Haber: Abdullah Hançer)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER