‘DİVANLI KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ BÖLGEDE İLK OLACAK’

Cumhur İttifakı AK Parti Dulkadiroğlu Belediye Başkan Adayı Necati Okay, yeni dönemde hayata geçirmeyi hedeflediği projeleri anlattı. Başkan Okay, “Divanlı Mahallesi’nde belki de bölgemizde ilk olacak bir kentsel dönüşüm projesi hazırladık. Bu  projemizin her şeyi hazır, artık kazma vurulacak hale getirdik. Kendi kendini dönüştürecek, öyle bir güzel proje yaptık ki hakikaten herkes eski mahallesine dönmek isteyecek” dedi.

‘DİVANLI KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ  BÖLGEDE İLK OLACAK’

30 Mart 2014’de gerçekleştirilen Mahalli İdareler Seçimi’nde AK Parti’nin Dulkadiroğlu Belediye Başkan Adayı olarak seçimi kazanmasının ardından, kurucu belediye başkanı olarak göreve başlayan, geçen süreçte de de başarılı bir 5 yılı geride bırakan Necati Okay, bir kez daha AK Parti’nin Dulkadiroğlu Belediye Başkan Adayı olmuştu. Ayrıca sadece AK Parti’nin değil, Cumhur İttifakı’nın da Dulkadiroğlu Belediye Başkan Adayı olan Necati Okay, ilk iki yılda ilçenin alt yapı sorununu ortadan kaldırarak vatandaşların yaşam standardını yükseltmeye dönük başarılı çalışmalar yapmıştı. Sonraki iki yılda ise ilçesinin doğusunda inşa ettiği Kamu Külliyesi gibi prestij projelerle ilçesini değerlendiren Başkan Okay, özelikle şehrin turizmde gelişmesi adına tarihi ve kültürel değerleri ön plana çıkaran önemli yatırımları bir bir hayata geçirmişti. Gençlere yönelik de çok büyük yatırımlar yapan Başkan Okay, tevazu, samimiyet ve gayretiyle ilçe halkının takdirini topladı. Sayılı günlerin kaldığı 31 Mart Mahalli İdareler Seçimi çalışmalarına ara vermeksizin devam eden Başkan Okay, ilçesinin her noktasını ziyaret ederek hem yaptığı hem de yapmak istediği çalışmaları anlatıyor. Başkan Okay, bir taraftan seçim çalışmalarını sürdürürken, diğer taraftan da kentte görev yapan basın mensuplarıyla bir araya gelerek çalışmalarını değerlendirdi. Görev süresinde yaptığı çalışmaları anlatan Başkan Okay, yeni dönemde yapmak istediği projeleri de anlattı. Okay’a basın toplantısında AK Parti Dulkadiroğlu İlçe Başkanı Şahin Avşaroğlu’da eşlik etti.

“BAŞKANIMIZ 5 YILLIK BİR HİZMET SÜRECİ GERÇEKLEŞTİRDİ”

Programda ilk olarak AK Parti Dulkadiroğlu İlçe Başkanı Şahin Avşaroğlu açıklamalarda bulundu. Necati Okay’ın başarılı bir beş yıllık hizmet süreci geçirdiğini aktaran Avşaroğlu, “Kurucu Belediye Başkanımız olan Necati Okay başkanımız 5 yıllık bir hizmet süreci gerçekleştirdi. İlçemiz bu süre zarfı içerisinde büyük hizmetler aldı. Kırsaldan büyük oranda göç alan ve şehir merkezinin ana çizgilerini oluşturan bir ilçeye sahibiz. Bölgemiz çok zor bir bölge ama bu 5 yıllık süreç içerisinde Belediye Başkanımız Necati Okay çok büyük hizmetler yaptı. Cumhur ittifakı AK Parti Dulkadiroğlu İlçe Belediye Başkan Adayı olan mevcut başkanımız Necati Okay, vatandaşlarımızın büyük desteği ile yeni dönemde tekrar ilçemize başkanlık yapmaya devam edecektir. Seçim çalışmaları kapsamında sahada çalışırken vatandaşlarımızdan bu desteği görüyorum.  Başkanımızın yapmış olduğu hizmetlerden dolayı biz sahada çok rahat çalışıyoruz. Başkanımıza, başkanlık süreci içerisinde göstermiş olduğu gayretten ve çabadan dolayı ilçemiz adına teşekkür ediyorum. Yeni dönemde ilçemiz adına daha büyük projelere imza atılacağına inanıyorum. Mahallelere ziyaretler gerçekleştirdiğimizde vatandaşlar b u kadar çok hizmetin böyle kısa bir sürede gerçekleştirildiği için gönülden dua ediyor” dedi.

Avşaroğlu’nun ardından sözü Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay aldı. Başkan Okay’ın konuşmasının satır başlıkları şu şekilde;

“ÇALIŞMALARIMIZ YOĞUN BİR ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR”

Kahramanmaraş’ımız beş yıldır Büyükşehir yapılanmasıyla yönetilmekte ve bu beş yıllık zaman içerisinde de Dulkadiroğlu ilçemizin ilk Belediye Başkanlığı bize nasip oldu. Bu bizim için çok büyük onur ve şereftir. Dulkadiroğlu’nda yaşayan hemşerilerimize hizmet etmek bizim en önemli payelerimizden bir tanesi olacaktır. Beş yılın sonunda da ikinci beş yıl için Cumhurbaşkanımız ve partimizin yetkili kurulları bizlere bu görevi uygun gördüler, biz de İnşallah Cumhur İttifakı’nın adayı olarak yoğun bir şekilde seçim sürecini devam ettiriyoruz. Cumhur İttifakı’nın da zaruretini hepiniz biliyorsunuz, her ne kadar bunu sulandırmaya çalışsalar da bir beka meselesini bertaraf etmek amacıyla iki siyasi partinin bir araya gelerek bu seçim süreçlerinde ortak hareket etmesi önemli. Bizim teşkilatlarımız farklı, Milliyetçi Hareket Partisi’ndeki arkadaşlarımız farklı çalışmalar yapmaktalar. Bazen de ortak programlarımız oluyor, beraber çarşı-Pazar geziyoruz. Seçim sürecini Cumhur İttifakı’na oy toplama, yaptıklarımızı ve yapacaklarımızı anlatma şeklinde yoğun bir çalışmayı devam ettirmekteyiz.

“DULKADİROĞLU’NDA GÜNDEMİ DEĞİŞTİRDİK”

Bu beş yıllık zaman içerisinde altıncı seçimiz. Aşağı yukarı 7-8 ayda bir seçim yaptık, dolasıyla biz zaten sık sık sahadaydık. Büyükşehir yapılanmasıyla birlikte de sahada yetki ve sorumluluk noktasında belediyelerin önemli olması konusunda belediyeler olarak çok fazla sorumluluğumuzun olması dolasıyla vatandaşlarımızla hep bir aradaydık. Bu iki aylık zaman içerisinde de çok rahat bir şekilde propaganda dönemini geçiriyoruz. Her gittiğimiz yerde Dulkadiroğlu Belediyemizin bir izi, bir dokunuşu muhakkak var. Dulkadiroğlu genel olarak beş yıl önceki Dulkadiroğlu değil. Dulkadiroğlu’ndaki tüm mahalleler de beş yıl önceki şeklinde değil. Dulkadiroğlu’ndaki tüm mahallelerin gündemi artık farklı. Beş yıl önce bu mahallelerde dolaşırken gündem olan şeyler şuan gündem değil. Farklı talepler söz konusu. Beş yıllık zamanı iyi değerlendirdiğimiz için her yerde başımız dik, alnımız ak bir şekilde çalışma yapıyoruz. Seçimler, seçim zamanında yapılan iki-üç aylık çalışmalarla kazanılmaz, geriye dönük olarak beş yıl içerisinde ne yaptığınız çok önemlidir. Eğer bu beş yıllık zamanı gece-gündüz demeden çalışarak, dolu dolu geçirdiyseniz hizmet noktasında, çok rahat dolaşabilirsiniz. Yoksa bu seçim süreçlerinde çok büyük problemlerle karşı karşıya kalırsınız. Biz de sahada çok şükür rahat bir propaganda dönemini geçiriyoruz. Yaptıklarımızı ve yapacaklarımızı anlatıyoruz. Vatandaşlarımızın bize ilgi ve alakaları da bizleri ziyadesiyle memnun etmekte.

“300’DEN FAZLA TOPLANTI DÜZENLEDİK, YOL ÇALIŞMALARIMIZLA İDDİALIYIZ”

Bizim Dulkadiroğlu ilçemizde 103 mahallemiz var, ortalama 3 yada 4 tane muhtar adayı var, 13 tane muhtar adayı olan mahallelerimiz de var. Bu muhtar adaylarının hepsiyle ayrı ayrı toplantılar yaptık. 300’den fazla toplantı düzenledik, bütün mahallelerimizi ziyaret ettik. Bu da bize geniş bir alana kendimizi ifade ettirme imkanı verdi. Parti teşkilatımıza bizi böyle bir yönteme yönlendirdiği için teşekkür ediyorum. Beş yıl önce bizim bütün mahallelerimizde gündem değişti. Beni çamurdan kurtar, asfalt yap, kilit parke yap şeklinde şehir merkezi ve kırsalda bir numaralı gündem buydu. Beş yılın sonunda bunların artık geride kaldığını, en azından yüzde 90-95 oranında bittiğini, birinci gündem olmadığını görüyoruz. Bunun neticesinde de göreve geldiğimizden bu yana 478 kilometre sıcak asfalt yapmışız. Şehir merkezi ve kırsal mahallelerimiz dahil. Tam 603 kilometre kilit parke, 240 kilometre stabilize yol yapmışız. 150 kilometre yeni yol açmışız Dulkadiroğlu’nda. Bu kırsal alanlarla ilgili yol çalışmaları konusunda çok iddialıyız. Böyle bir teşebbüsün başka belediyede olduğunu zannetmiyorum. Yeni dönemde hızlı bir şekilde kalan yüzde 10’luk kısmı da biterek standardımızı Türkiye’nin en iyi ilçesi konumuna getirmek istiyoruz.

“BİR NUMARALI TAAHHÜDÜMÜZ KAMU KÜLLİYESİYDİ”

Bizim geçen dönemdeki bir numaralı taahhüdümüz Kamu Külliyesi’ydi. Hep konuştuk yeni bir ilçe kuruluyor ve bu ilçeye belediye binası, kaymakamlık binası lazım dedik. Kamunun gücüyle bir sinerji oluşturup bunların etrafına yeni imar planları yaparak yeni bir şehrin temelini atacağız dedik. Göreve gelir gelmez bu konuyla ilgili yoğun bir çalışma yaptık. Neticesinde 50 dönümlük bir alanda Kamu Külliyesi projemizi yaptık ve yüzde 99 oranında bitirdik. Camlarımız dahi takıldı, son rötuşlar yapılıyor. Diğer kurumların hepsi de Kamu Külliyesi’nin içinde olacak. Vatandaşlarımızın Tapu Müdürlüğü’nün uzakta olması noktasında serzenişleri vardır, Tapu’nun da Kaymakamlık binasının içerisinde yeri var. Tüm kurumlarımızla çok rahat bir şekilde hem belediyecilik hem de kamu hizmetini vatandaşlarımız alacaklar. Yerini stratejik olarak seçtik, şartlar iyileştirilirse şehirler doğuya doğru da büyür dedik. Şartları iyileştiriyoruz ve şehirlerin doğuya doğru da büyüdüğünün emarelerini bizim bölgemizde net bir şekilde görmekteyiz. O bölgede müthiş bir hareketlilik söz konusu.

DİVANLI’DAKİ PROJEMİZİN HER ŞEYİ HAZIR”

Yeni dönemde neler yapacağız? Alt yapıyla ilgili konular bittikten sonra vatandaşlarımızın gündemi tabi ki değişti. Artık vatandaş da bizden kentsel dönüşümle ilgili talepleri var. Divanlı Mahallesi’nde belki de bölgemizde ilk olacak, bu bölge aynı zamanda kentsel sit alanı, bu kentsel sit alanına uygun bir şekilde bir kentsel dönüşüm projesi hazırladık. Bu Divanlı’daki projemizin her şeyi hazır, artık kazma vurulacak hale getirdik. Üç etap halinde yapacağız ve birinci etabın her şeyi hazır. Kümbet Parkı’ndan Bektutiye Bulvarı’na doğru olan 47 dönümlük alanla ilgili tasarımlarımız, her şeyimiz hazır. İnşallah seçimlerden sonra ilk kentsel dönüşüm projemizi oradan başlatacağız. Kendi kendini dönüştürecek, öyle bir güzel proje yaptık ki hakikaten herkes eski mahallesine dönmek isteyecek. Çünkü eski siluetine uygun bir şekilde, en fazla 3 katlı binalar olacak. Yollarını taş yapacağız, tamamen eski mahalle ruhunu yaşatacağız. Tarihteki eserleri, ecdat yadigarlarının çok çok kıymetli olduğunun tüm toplum farkında. Bizim bölgemizde 21 tane tescilli cami var, 21’i de restore edildi ve o her cami etrafına değer kattı.

“KÜLLİYE’NİN ÇEVRESİNE MİLLET BAHÇESİ”

Yeşil alanlarla ilgili çalışmalarımıza devam edeceğiz. Doğal Yaşam Mesire Alanımızın ikinci etabını başlatıyoruz ve akabinde de bir üçüncü etap olacak. Toplamda 400 dönüme ulaştıracağız. Zaten 400 dönüme ulaştığında da tüm Kahramanmaraş gelse onları ağırlayacak bir kapasiteye sahip olacak. Bizim Kamu Külliyesi’nin etrafında geniş imar alanlarımız var, geniş bulvarlarımız var, kat yoğunlukları var, orada yoğun bir yapılaşma olacak ve aynı zamanda bölgede imar alanlarından geniş parklarımız da var. Külliye’nin üst tarafındaki yolumuz Çırçırcılar Çeşmesi’ne kadar uzanıyor, oradan Külliye alanına kadar yeşil kuşağımız var, aşağı dikine inen. Hepsi birbiriyle bağlantılı 37 dönüm yeşil kuşağımız var. Biz bu yeşil kuşağı da Millet Bahçesi formatında Külliye alanına kadar indireceğiz. Dolayısıyla Çırçırcılar Çeşmesi’nden vatandaşımız Millet Bahçesi’ne girdiğinde yeşil kuşağın içerisinde yürüyerek Külliye’ye kadar gelebilecek.

“HOPUR İÇMESİNE GÜZEL BİR PROJE YAPACAĞIZ”

Dulkadiroğlu çok yüksek bir termal kapasitemiz var, bunun dışında acı su kapasitemiz de var. Bizim ilçe sınırları içerisinde Hopur İçmesi dediğimiz, güzel bir acı su kaynağımız var hemen Şerefoğlu Mahallesi’nde. Bu mahallemizdeki Hopur içmesine güzel bir proje yapacağız. Bu alanı içmece, çamur banyosu gibi iyi bir alt yapıyla kalkındıracağız. Burada potansiyel var ama işlenmesi gerekiyor. Şehir merkezine de yakın olduğu için çok ilgi göreceğini düşünüyorum.

Bölgemizde iki tane Kapalı Spor Salonu yapma niyetimiz var. Gençlik Merkezlerinden sonra öğrencilerimizin spora, enerjilerini de sarf edecekleri bir alana ihtiyaçları olacak diye düşünerek ilçemizin uygun iki yerine komple ilçemizi kucaklayacak şekilde Kapalı Spor Salonu yapma projemiz var. Bu yeni dönemde bunu da gerçekleştireceğiz. Beş tane de halı sahayı ilçemize kısa zamanda kazandıracağız. Macera Parkı’nı da tam teşekküllü bir şekilde kısa zamanda bitireceğiz. Kültür projelerimiz devam edecek. Kahramanmaraş Araştırma Merkezi’mizi açacağız, ayrıca El Sanatları Müzesi yapacağız. Mesleklerimizi temsili olarak orada canlandıracağız. O bölgeyi turizm açısından daha da cazibeli hale getireceğiz.

“ÇİFTÇİLERE ÜCRETSİZ SERA ALANI VERECEĞİZ”

Şuan da Kahramanmaraş’ta yeni bir alan doğuyor. Bununla ilgili başarılı örnekler mevcut. Bizim Türkoğlu ilçemizdeki bir köyde çok yoğun seracılık faaliyeti söz konusu. Bizim şehrimiz de seracılıkla ilgili çeşitli avantajlara sahip. Sahil bandındaki yerlerin sakıncalarını görüyoruz, bir kasırga geliyor, seraları mahvediyor, fiyatlar tepe taklak oluyor. Ama bizim Dulkadiroğlu’nda böyle bir kasırga tehlikesi yok. Bizim ovamız seracılık yapmaya da uygun şekilde. Burayı seracılık bölgesi ilan edip, bir dönüm, iki dönüm, üç dönüm tip seracılık projeleri yapacağız ve bunu çiftçiye ücretsiz vereceğiz. Ben bir dönüm proje yapmak istiyoruz diyecek çiftçi, biz bunu ücretsiz vereceğiz. Köylerimizde artık gelişi güzellik olmayacak. Köylerimizdeki imar planımızı Büyükşehir bitirecek, bununla ilgili Hayrettin Güngör beyefendinin yoğun bir çalışması var.

TURİZM POTANSİYELİNE ALT YAPI SAĞLADIK

İlçemizin turizm potansiyelini ortaya koyma adına çok özel çalışmalar yaptık. En önemli çalışmamız konak restorasyonu çalışmalarımızdır. Bu çalışmalarımızın ilkini Mutfak Müzesi olarak tamamladık. Mutfak Müzesi bugün Kahramanmaraş’ın en önemli turizm noktalarından biri haline geldi. Demirciler Çarşısı ile bütünleşen Mutfak Müzemize ek olarak Somut Olmayan Kültürel Değerler Müzesi ve Dulkadiroğlu Konağı  (Üdürgücü Konağı)’nı restore ederek hizmete sunduk. Bu bölge artık turizmin kalbi olmuş durumdadır. Yine Divanlı mahallemizde bulunan Tarihi Sokak İyileştirme projesini de önemsiyoruz. Bu projeyi biz turizm yolu içerisinde değerlendiriyoruz. Yeni dönemde bu yola ek olarak yapacağımız çalışmalarla bu alan da turizmin en önemli noktalarından biri haline gelecektir. Yine uzun zamandır gündemde olan ve çözüm aranan Germenica Antik Kenti ile ilgili bu dönemde önemli çalışmalar yapılacak. Bu çalışmalar kısa sürede açıklanacak. Bu çalışmalar da ilçemizin turizm noktasında daha önemli hale gelmesine vesile olacaktır.

ÇAĞLAYANCERİT YOLUNU GÜNDEMDE TUTALIM

Bu yol projesini gündeme getirdiğimizde önemini ve değerini anlatma adına birçok girişimde bulunduk. Bu çalışmalarımız neticesinde bugün 18 kilometrelik bir yol projesi hazır hale getirildi ve ihale beklemektedir. Bu yolun önemini herkes net bir şekilde bilmektedir. Bu sebeple bu yolu her zaman gündemde tutmamız gerekiyor. Bu yol Kahramanmaraş’tan Diyarbakır’a kadar olan bir güzergaha ulaşacak potansiyele sahiptir. Bu nedenle bu yolu gündemde tutmalıyız ve şehrimize kazandırmalıyız.”

Toplantı soru-cevap şeklinde devam etti.

(Haber: Ahmet Güneçıkan)

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2019, 14:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103