“Çocuklarımızın bir anlık gülümsemesi dahi bizler için çok anlam taşımaktadır”

“Çocuklarımızın bir anlık gülümsemesi dahi bizler için çok anlam taşımaktadır”

Onikişubat İlçesinde faaliyet gösteren Sevinç Yağmuru Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, ‘Gönüllülük Projesi’ni hayata geçirdi. Üngüt Mahallesinde bulunan Sevinç Yağmuru Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde Basın mensupları ile bir araya gelen Okul Müdürü Osman Demirci, Proje hakkında bilgiler verdi.

‘ÇOCUKLAR CENNETİN ANAHTARLARIDIR’
Kurumlarında çok sayıda engelli çocuklar bulunduğunu belirten Demirci, “Bugün burada ‘Gönüllülük Projesi’ni hayata geçireceğiz. İnanın bu engelli çocuklarımız bize göre hepsi birer melek. Başka bir tabirle cennetin anahtarlarıdır. Bu proje sizlere o meleklerle, o cennet anahtarlarıyla doğrudan irtibat kurma, onlarla bir arada olma, isterseniz onların yaralarına merhem olma fırsatı verecektir. Belli aralıklarla sizleri kurumumuza davet edeceğiz ve gönüllü abisi, gönüllü ablası, gönüllü teyzesi veya gönüllü amcasıolacağınız çocuğumuzla kurumumuzda ve zaman içerisinde, aile bireylerinizle çocuğumuzun aile bireylerinin de içinde olacağı kurumumuz dışında bir arada olmalarla, hem onlara ve ailelerine destek olmuş olacaksınız hem de, kendinize yapabileceğiniz en büyük iyiliği yapmış olacaksınız” dedi.

‘GÖNÜLLÜ OLMANIZIN BİRDEN FAZLA FAYDASI VAR’
Projenin birkaç önemli noktası olduğunun altını çizen Demirci, şöyle devam etti: “Gönüllüsü olduğunuz çocuğumuzu ayda en az bir kez kurumumuzda ziyaret edeceksiniz. En az bir yıl gönüllü olarak devam edeceksiniz. Ziyaretiniz siz gelmeden önce halkla ilişkiler birimimiz tarafından planlanacak ve en az yarım saat sürecek. Bu süre içerisinde hem çocuğumuzla hem ailesiyle hem de öğretmeniyle iletişim kuracaksınız. Ziyarete gelirken gönüllüsü olduğunuz çocuğa içinizden geliyorsa, şartlarınız uygunsa veya uygun görüyorsanız küçük bir hediye de alabilirsiniz. Ziyaretiniz esnasında mümkünse telefonunuzu kapatacaksınız ve sadece çocuğumuzla ilgileneceksiniz. Gönüllü olmanızın birden fazla faydası var. Bizce en büyük fayda gönüllünün kendisine olan faydadır. Gönüllümüzün çocuğumuza sağladığı faydadan dolayı duyacağı mutluluk bizce tarif edilemez. İkinci fayda; çocuğumuz ve ailesine olan faydadır ve bu ise bizim için projemizin en önemli kısmıdır. Bizler çocuk merkezli çalışan bir kurumuz ve önceliğimiz çocuklarımız ve onların seçkin aileleridir. Çocuklarımızın bir anlık gülümsemesi dahi bizler için çok anlam taşımaktadır. Üçüncü fayda; engellilik konusunda oluşacak olan toplum bilincidir. Gönüllüleri seçerken mümkün olduğunca ailesinde ve çevresinde engelli birey olmayan arkadaşları seçmeye gayret gösterdik. Son olarak gönüllülerimiz, kurumumuza gelişleri ve öğretmenlerimizle görüşmeleri sonrasında, varsa eksiklerimizin tamamlanması noktasında bizleri güdülemiş olacaklardır.”

Düzenlenen toplantıya, Milli Eğitim Şube Müdürleri ve Okul idarecileri katıldılar.
Haber: Mahmut Beyaz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96

banner98

banner103