banner117

ÇAĞIMIZIN POPÜLER VİTAMİNİ ‘OMEGA-3’

Diyetisyen Gülşah Erşan, Omega-3 vitaminin insan sağlığı için çok büyük avantajlar sağladığına dikkat çekerek, Omega-3’ün depresyon ve anksiyeteye karşı etkili olabildiği gibi kalp hastalıklarının da riskini azalttığını söyledi.

ÇAĞIMIZIN POPÜLER VİTAMİNİ ‘OMEGA-3’

 Gerek cilde gerek kalp damar hastalıklarına gerekse de zayıflamaya yardımcı olan ve özellikle son dönemde insanlar tarafından sıklıkla tüketilmeye başlanılan Omega-3 vitaminin faydaları hakkında detaylı bilgiler veren Diyetisyen Gülşah Erşan, Omega-3 vitaminin insan sağlığı için çok büyük avantajlar sağladığını kaydetti. Omega-3'ün cilde faydaları saymakla bitmeyeceğini ifade eden Erşan, “Balıkta bulunan Omega-3 yağ asitleri, yağların yakımını kolaylaştırdığı gibi, kan şekerini ve insülin seviyesini düşürür, uzun süre tokluk hissi yaratır ve şişmanlığın neden olduğu hastalıkları önler. Daha fazla Omega-3 tüketmeye; Haftada birkaç gün balık tüketerek, keten tohumunu salatalara ekleyerek, ara öğünlerinde cevizi daha çok tercih ederek ve yemeklerine avokado ekleyerek başlayabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

SOĞUKTAN KORUYAN BİR ANTİFRİZ GÖREVİ GÖRÜYOR”
Omega-3’ün özellikle soğuk suda yaşayan balıklarda bolca görülebileceğine dikkat çeken Erşan, “Omega-3, insan vücudu tarafından üretilemeyen ve insan vücudu için gerekli doymamış yağ asitlerine denir. Özellikle soğuk suda yaşayan balıklarda Omega-3 bolca bulunur. Çünkü Omega-3 balıkları soğuktan koruyan bir antifriz görevi görüyor. Karadeniz Hamsisi’nde, Marmara Lüferi’nde, kuzey denizi balıklarında, özellikle Norveç Somonu’nda bolca Omega-3 bulunmaktadır. Bunlar dışında, alabalık, ringa balığı ve ton balığında (konserve olmayan) Omega-3 bolca bulunur. Omega-3 yağ asidinin en çok bulunduğu besinlerin başında keten tohumu ve keten yağı geliyor. Bunların dışında, avokado, taze fesleğen, ceviz, filizlenmiş turp tohumu, pişmiş brokoli, kurutulmuş nane, soya yağı, asma yaprağı da bitkisel kaynaklı Omega-3’ün bolca bulunduğu besinlerdir” şeklinde konuştu.

OMEGA-3 GÖZ SAĞLIĞI İÇİN FAYDALIDIR”
Vitaminin göz sağlığına da iyi geldiğini belirten Erşan, şöyle konuştu: “Omega-3 yağ asitleri cilt dostudur. Omega-3'ün cilde faydaları saymakla bitmez. DHA, beyin ve gözde olduğu gibi derinin de yapısal öğelerinden biridir. Derinin büyük bir kısmını oluşturan hücre zarlarının sağlığından sorumludur. Sağlıklı bir hücre zarı, insan teninin yumuşak, pürüzsüz ve nemli olmasına yardımcı olur. Omega-3 cildinizi güneşin zararlı ışınlarından korur. Omega-3, hamilelik sırasında ve bebeğin ilk zamanlarında, bebeğin beyin sağlığını ve gelişimini destekler. Omega-3, yeni doğmuş bebeklerde beyin gelişimi için önemli rol oynar. Omega-3 depresyon ve anksiyeteye karşı etkilidir. Omega-3 kalp hastalıkları riskini azaltıyor.”

ÇOCUKLARDA ASTIMI AZALTABİLİR”
“Omega-3 çocuklarda astımı azaltabilir” diyen Erşan, sözlerinin devamında şunları kaydetti: “Kalp krizi ve inme, dünyada ölüme sebep olan hastalıkların başında geliyor. Önceleri yapılan araştırmalarda, balık tüketen toplumlarda bu tarz hastalıkların oranının diğer toplumlardakine göre daha düşük olduğu gözlemlenmiş. İlerleyen dönemde bunun düzenli Omega-3 alımıyla direk bağlantısı olduğu anlaşılmış. Ayrıca Omega-3, kan basıncı yüksek olan kişilerde kan basıncını düşürür. Omega-3’ün kötü kolestrolü düşürdüğü biliniyor. Omega-3 yağ asitleri uykunun verimini arttırır. Omega-3 beyin fonksiyonlarının sağlıklı çalışmasını destekler. Omega-3 çocuklarda astımı azaltabilir. Omega-3 çocuklarda Hiperaktivite bozukluğu semptomlarının azalmasına yardım eder. Omega-3 yeteri kadar alınmadığında iyileşme süreleri uzayabilir.”

ZAYIFLAMAYA YARDIMCIDIR”
Erşan, son olarak sözlerine şunları ekledi: “Zayıflamaya yardımcıdır. Omega-3 yağ asitleri, şekerlerden yağ yapan yağ asit sentez enzimini inhibe ederek yağ depolanmasını azaltır. Dolayısı ile sanılanın aksine, Omega-3 kilo alımını desteklemek yerine, kilo vermeyi kolaylaştırır. Üstelik balık, kırmızı ete göre daha düşük kaloriye sahiptir.”

Haber: Emre Akkış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner166