BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN ‘MÜHENDİSLİK HARİKASI’ KAVŞAK

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından Yamaçtepe Mahallesi’ne yapılan kavşak karmaşık yapısı ile vatandaşlar arasında ‘Mühendislik harikası’ şeklinde espri konusu oldu.

Büyükşehir Belediyesi'nin şehir trafiğinin yoğun olduğu bölgelerde başlattığı kavşak düzenleme ve yenileme çalışmaları tüm hızı ile devam ediyor. Kentteki araç sayısının artması ile birlikte oluşan trafik yoğunluğuna karşı yeni tedbirler alan Büyükşehir Belediyesi, bazı yol ve kavşaklarda düzenleme yaptı. Bu kapsamda Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı, son olarak Onikişubat İlçesi Yamaçtepe Mahallesi 39. Sokak Uğur Okulları ile Maraş Park Rezidans civarında kavşak çalışması yaptı. Yapılan kavşakta özellikle geceleri levhaların olmasına karşın sürücülerin kaza yapabileceğini gösteriyor. Kahramanmaraş’ta yapılan kavşakların birçoğunda mühendislik hatalarının bulunduğu, alanların çok geniş olmasına rağmen araç yollarının dar yapıldığı kavşağın trafiği rahatlatması gerekirken bu sebeple işe yaramadığı gözleniyor. Son olarak Yamaçtepe Mahallesi’ne yapılan kavşakta da alanın geniş olmasına karşın farklı kaldırım uygulamasıyla daraltılarak karmaşık bir hal alan kavşak ‘Mühendislik harikası’ olarak nitelendirildi.

YENİDEN DÜZENLENMELİ, YA DA ESKİ HALİNE GETİRİLMELİ

Bu bölgede ikamet eden vatandaşlar, yapılan bu kavşağın kazaya davetiye çıkartabileceğini belirterek, “Burası özellikle okulların bulunduğu ve sitelerin bulunduğu alan. Kavşağın yapıldığı yer geniş bir alan olmasına karşın farklı bir kaldırım uygulamasıyla yol daraltıldı. Yolun daraltılmasıyla kaldırımlarında çıkıntılı yerleri olması kazayı beraberinde getirir. Bir mühendis olmamıza karşın bu şekilde buranın gereksiz olduğunu görüyoruz, ama yetkililer bunu görmüyor. Büyükşehir Belediyesi bir an önce burayı yeniden düzenlemeli, ya da eski haline getirmeli, yoksa burada çok kazalar meydana gelir” şeklinde konuştular.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2020, 12:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
colombo
colombo - 4 hafta Önce

günlük geçtiğim yol. bu yolun böyle yapılmasına karar veren kişi nasıl biri acaba ! ya o kadar komik ki 13 yaşındaki yigenim dayı ben bunlardan daha güzel yaparım bu yolu dıyor :)

Izgın Lı M.drk.
Izgın Lı M.drk. - 4 hafta Önce

Bu kavşakları yapanlar yaptıranlar orta göbeği çok büyük yapıp yolu daraltmayı ne zannediyor acaba orta göbek küçük olsa araçlar manevra yapamıyormu yanı son model araçlar kullanılıyor hala göbekleri büyük yapıyorlar. Oradan bir tır büyük iş makinası geçerken zorlanacagını kimse bilmiyor herhalde. Yada adamlar okadar geniş düşünmüyor

Öğretmen
Öğretmen - 4 hafta Önce

Kavşağa yaklaşırken yavaşlanılmalı ve kavşak içinde durulmamalıdır.
Kavşağa giriş yaparken ve kavşağı terk ederken yayalara yol verilmelidir.
Kavşağa girmek için beklenmeli ve trafik akışı rahatladığında kavşağa giriş yapılmalıdır.
Kavşaktan çıkış yaparken sağ sinyal lambası kullanılmalıdır.
Kavşak içerisindeki bisikletliler dahil tüm araçlara yol verilmelidir.
Geniş ve uzun araçlar, kavşağa yaklaşırken kavşak içerisinde ve çıkışında birden fazla şeridi kullanabilirler. Bu nedenle kavşak içerisinde bu tür araçların manevra alanına girilmemeli ve araçlar sollanmaya çalışılmamalıdır.
Kavşak çıkışının kaçırılması durumunda, merkez ada etrafında tekrar dönülerek çıkışa yeniden yakalayarak kavşağı terk edilmelidir

Mustafa Hatipoğlu
Mustafa Hatipoğlu - 4 hafta Önce

Gerçekten çok tehlikeli bir kavşak olmuş.

SIRADAKİ HABER