Büyükşehir 3 ayda yaptı, Karayolları 7 ayda bitiremedi

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesince, “Kesintisiz İletişim parolası” ile başlanılan köprülü kavşaklar 3 ay gibi bir sürede biterken Karayollarının 8’inci ayda bitirmesi gereken 64 milyon TL bedelli köprülü kavşaklarda çalışma durdu. Vatandaş duruma tepki gösterirken, karayollarının bu tutumu ise kınandı.

Kahramanmaraş’ın 4 yıl önce büyükşehir olması ile yıkılan makus talihine tekrar dönmesi için Karayolları elinden geleni yapıyor.  Türkiye’nin 80 iline devasa yatırımlar yapan kurum, söz konusu Kahramanmaraş olunca kılını kıpırdatmıyor. Hal kavşağına köprülü kavşak için başlayan çalışmayı karayolları bırakırken, trafikteki keşmekeşi ise Kahramanmaraşlı vatandaşlar çekiyor. Sanayisi, tarımı, tekstili ile sıçrayan Kahramanmaraş bu ivmesini 4 yıl önce Büyükşehir yasası ile doruğa çıkardı. Başarılı büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ve ekibinin projesini tasarladığı Karayollarının yapımını üstlendiği hal kavşağında çalışmalar durdu. Trafiğin keşmekeşi ise sürücülere kaldı.

BU İLK DEĞİL

Karayollarının yolu bitirmemesi ise Kahramanmaraş’a uyguladığı ilk izolasyon değil. 2011-2012-2013 ve 2017-2018 yıllarında ise yol yapım, onarım ve bakım çalışmalarını uzatması nedeniyle onlarca kişinin ölümüne yüzlerce kişinin ise yaralanmasına neden oldu.

1 AY ÖNCE BİTMESİ GEREKTİ

İhale net sitesinden gazetemiz muhabirinin aldığı bilgiye göre Kahramanmaraş çevre yolu hal, arsan ve sanayi farklı seviyeli kavşakları yapım işi adı altında yapılan açıklamada,  Başlangıcı:23.10.2017 İş Bitişi:18.8.2018 Sözleşme Bedeli:64.000.680,50 TRY olarak belirlenirken verilen sürenin üzerinden 1 ay geçmesine rağmen yapımında herhangi ilerleme gözlemlenmedi.

BÜYÜKŞEHİR 3 AYDA BİTİRDİ, KARAYOLLARI NE ZAMANA BİTİRECEK

Kesintisiz ulaşım parolası ile 3 ayda Abdulhamithan ve Karamanlı köprülü kavşaklarını bitiren Büyükşehir Belediyesi, vatandaşa şehir içinde rahat bir ulaşım sağlarken, karayolları ise hala yollara bir çözüm bulamadı. Normal süreye göre geçen ay bitmesi gereken hal kavşağı yolunda çalışma durmuş durumda.

GEÇMİŞTE KARAYOLLARI KAHRAMANMARAŞ’A HİZMET YERİNE NE YAPMIŞTI

Kahramanmaraş-Kayseri yolu canları yakmaya devam ediyor. 2011 yılında bakıma alınan yol 6 kişiye mezar olurken 2012 yılının sadece Haziran ayında 2 can yola kurban gitti. Meydana gelen 2 kazada ise 57 kişi yaralandı.  2011 ve 2012 yılını kana bulayan kazaların ismi Kayseri yolu oldu. 2011 yılında 32 ölümlü meydana gelirken bu kazalarda 24 kişi yaşamını yitirdi. Meydana gelen bin 175 yaralamalı trafik kazasında ise 2 bin 325 kişi yaralandı. Yaşanan bu kazaların maddi zararı ise 4 milyon 709 bin 34 TL oldu.

51 KİŞİ YARALANDI

Bilanço her geçen gün ağırlaşırken 2012 yılının sadece Haziran ayında 3 kişi yaşamını yitirirken toplamda 57 kişi yaralandı. Haziran ayı içerisinde meydana gelen 2 kaza ise durumu özetlemeye yeter cinsten idi. İlk kazada, açık kasa kamyonette tarım işçisi taşıyan iki aracın takla atması sonucu gerçekleşti. Bu kazada 1 kişi yaşamını yitirirken 51 kişi yaralanmıştı. İkinci kaza yine canlar yakan Kayseri yolunda meydana geldi. Bu kazada ise piknikten dönen aile deyim yerindeyse yok oldu. 2 kişi feci şekilde can verdi aynı aileden 6 kişi yaralandı. Yetkililer, kazanın yoldan mı? Sürücü hatası olduğunu araştırırken bakıma alındığı 2011 yılından bu yana Kayseri yolu canlar yakmaya devam etti.

ADANA VE KAYSERİ KARAYOLU

2012 ve 2013 yılında Kayseri ve Adana karayolunda yakalanamayan standartlar ve eksiklikler nedeniyle 16 kişi yaşamını yitirdi. Yaşanan bu kazalar ve can kayıpları, Aksu mahallesi sakinlerini yola döktü. 2013 yılının ilk 6 ayında Polis sorumluluk bölgesinde meydana gelen 21 kazada 7 kişinin ölmesi vatandaşları ayaklandırdı. Karayollarının mahalle girişine kavşak yapmamasına tepki gösteren yaklaşık 100 kişilik grup yolu 3 saat boyunca trafiğe kapattı. 1950 yılındaki standartlara göre yapılan karayolunda peş peşe kazaların yaşanması vatandaş tarafından kınanırken yetkililerden hala bir ses yok. Hal böyle olunca yolda kazaların önene geçmek mümkün olmuyor. Karayolları yetkililerinin konu hakkında bir çalışma yapıp yapmayacağı merakla beklenirken, kazaların ardı ardına yaşanması vatandaşı çileden çıkarıyor.

İSYAN ETTİLER

Kahramanmaraş’ın Aksu Mahallesi sakinleri yaşanan trafik kazaları nedeniyle ölümlere isyan etti. Vatandaşlar, yapılan kavşağın kendi mahalle girişine yapılmadığını öne sürerek; yolu trafiğe kapadı. Onlarca can kaybının yaşandığını belirten yaklaşık 100 kişilik mahalle sakini, sabah erken saatte Adana-Kahramanmaraş karayolunu trafiğe kapadı. TOMA  ve çevik kuvvet polisi olası bir taşkınlık için hazır bekledi. Kahramanmaraş’ta mahallelerinin girişine kavşak isteyen vatandaşlar yol üzerinde eylem yaptı. Sabahın erken saatlerinden itibaren toplanan yaklaşık 100 kişilik grup Kahramanmaraş-Adana karayoluna yürüyerek, yolu trafiğe kapadı. Durumun polise bildirilmesinin ardından olay yerine çok sayıda resmi ve sivil polis ile çevik kuvvet ekibi sevk edildi. Servis yollarının da yapılmasını isteyen vatandaşlar, polisin tüm uyarılarına rağmen yol üzerinde oturma eylemi yaparak, sorunlarının çözüme kavuşturulmasını istediler. Yol yapısındaki bozulmalar nedeniyle aylar önce karayolları tarafından bakıma alınan ve tek şeritten işleyen yolda kazaların ardı arkası kesilmiyor. Kayseri-Kahramanmaraş karayolunun bazı kesimlerinde karayolu ekipleri gece gündüz çalışırken, kazalarda dur durak bilmiyor. Daha önce aynı yolda iki tırın kafa kafaya çarpışması sonucu 4 kişi feci şekilde can vermişti. Sayısız maddi hasarlı trafik kazasının meydana geldiği karayolu, yetkililer tarafından onca zorlamaya rağmen yapılırken, 2018 yılında Tekir ve Göksun üzerinde meydana gelen kazalarda onlarca insan yaşamını yitirdi.

2013-2018 KAZALARI

Her yıl onlarca kazanın yaşandığı Kahramanmaraş’ta çok canlar yola kurban gitti. Kimi zaman dikkatsizlik, kimi zaman yolun kaygan oluşu, kimi zaman yolun bozuk oluşundan yüzlerce hayat saniyeler içerisinde yok oldu. 2010 yılından 2013 yılına kadar binlerce insana mezar olan Kahramanmaraş-Kayseri karayolu, yine can almaya devam ediyor. Kayseri karayolunu birinci kilometresinden 10’uncu kilometresine kadar 3 yıl içeresinde onlarca ölümlü, yüzlerce yaralamalı ve binlerce maddi hasarlı trafik kazası meydana geldi. Yolun Göksun-Kahramanmaraş arasında yapılan düzenlemeler bile ölümlü kazaların önüne geçmedi. Artan trafik yükü nedeniyle Beşoluk mevki Azrail’in yeni kamp alanı yorumlarına neden oldu. 2018 yılının ilk aylarında 9 kişi yaşamını yitirirken 3 kızın ölümü yine Temmuz ayı içerisinde arka arkaya 2 kişinin de ölmesi yolun ölüm yolu olduğunu kanıtlar nitelikte.

MEYDANA GELEN KAZALARIN BAZILARI ŞÖYLE

2010-2013 yılları arasında binlerce cana mal olan Kayseri karayolunun devamı olan Beşoluk mevki kazaların yeni mekanı oldu. Kahramanmaraş’ta bir minibüsün önünde ilerleyen kaya yüklü hafriyat kamyonuna çarptığı kazada 9 kişi hayatını kaybetti, 4 kişi yaralandı. Maraş'ta bir minibüs, önünde ilerleyen kaya yüklü hafriyat kamyonuna çarptı. Kazada, minibüste bulunan hepsi akraba 9 kişi öldü, 4 kişi yaralandı. Kaza, sabah saatlerinde Maraş-Kayseri karayolunun Beşoluk mevkiine meydana geldi. Ankara'dan Antep'e gittikleri belirtilen Cemal Avcı yönetimindeki 46 P 9627 plakalı minibüs, aynı yöne giden Ali Daş yönetimindeki 06 FZ 6350 plakalı kaya yüklü hafriyat kamyonuna arkadan çarptı. Kazada, hurdaya dönen minibüsteki 8 kişi öldü, 5 kişi yaralandı. Yaralılar, ambulanslarla kentteki hastanelere kaldırıldı. Tedaviye alınan yaralılardan 1'i kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

ÖLENLER AYNI AİLEDEN

Kahramanmaraş'ta, önünde ilerleyen kaya yüklü hafriyat kamyonuna çarpan minibüste hayatını kaybeden 9 kişinin aynı aileden olduğu belirlendi. Ankara'da atık kağıt ve hurda toplayarak geçimini sağlayan Avcı Ailesi ve yakınlarının iki minibüsle arka arkaya Gaziantep'e gittikleri belirtildi. Kazanın, Cemal Avcı'nın (40) önünde giden kamyonu sollamak isterken meydana geldiği öne sürüldü. Cemal Avcı'nın hastanede tedavisi devam ederken, kazada ölen eşi Zeynep Avcı (35), çocukları Yusuf Avcı (19), Esra Avcı (6) Cuma Avcı (14), Cengiz Avcı (11), İsa Avcı (7), gelini Songül Avcı (24), torunları Cesur Avcı (1) ve Celil Avcı'nın (3) cenazeleri otopsinin ardından yakınlarına teslim edildi.

FECİ KAZA : 3 ÖLÜ 2 YARALI

Kahramanmaraş’ta bir otomobilin tıra arkadan çarpması sonucu oluşan trafik kazasında 2 kişi yaralandı, 3 kişi yaşamını yitirdi. Hurdaya dönen aracı görenler ise gözlerine inanamasdı.

Alınan bilgilere göre, kaza Onikişubat İlçesine bağlı Beşoluk mevkiinde meydana geldi. 46 N 2413 plakalı araç ile Kahramanmaraş istikametine seyreden ve sürücüsünün ismi belirlenemeyen araç, plakası alınamayan tomruk yüklü tıra arkadan çarptı. Çarpışmanın etkisi ile araç hurdaya dönerken araç içinde bulanan ve isimleri öğrenilemeyen 3 kişi yaşamını yitirdi. Araçta bulanan 19 yaşındaki Serkan Tecirli ve 20 yaşındaki Muhammet Tanırlı, ağır yaralanırken, olay yerine çağrılan ambulansla Yenişehir Devlet Hastanesine kaldırıldı.

FECİ KAZA: 6 YARALI

Kahramanmaraş’ta bir otomobilin tıra arkadan çarpması sonucu meydana gelen trafik kazasında 1'i ağır 6 kişi yaralandı.

Alınan bilgilere göre kaza, Onikişubat İlçesine bağlı Tekir Mahallesi Beşoluk mevkiinde meydana geldi. İddialara göre henüz sürücüsünün ismi belirlenemeyen otomobil seyir halinde iken önde ilerleyen tıra arkadan çarptı. Çarpmanın etkisi ile otomobilde bulanan 1'i ağır 6 kişi yaralandı. Kazayı gören diğer vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine çok sayıda ambulans çağrıldı. Kazada ağır yaralanan 6 kişi kentteki çeşitli hastanelere kaldırıldı. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

3 KİŞİNİN ÖLÜMÜNE

NEDEN OLAN SÜRÜCÜ TUTUKLANDI

Kahramanmaraş’ta kendi ile birlikte 5 arkadaşı ile gezintiye çıkan ve geri dönüş yolunda tomruk yüklü kamyonun altına girerek 3 kız arkadaşının ölümüne neden olan araç sürücüsü tedavi gördüğü hastaneden taburcu edilir edilmez cezaevine gönderildi.

Onikişubat İlçesi Beşoluk mevkiinde hafta sonu meydana gelen kazada, bir araç tomruk yüklü kamyonu sollama yaptığı esnadan sürücüsünün direksiyon hâkimiyetini kaybederek tırın altına girmişti. Edinilen bilgiye göre, M.T. yönetimindeki Tofaş marka otomobil önünde seyretmekte olan B.Ç yönetimdeki tıra sol arkadan çarpması sonucu ölümlü trafik kazası meydana gelmiş, Olayda otomobil de bulunan M.G.,S.Ö., ve N.T. isimli bayan şahıslar olay yerinde yaşamını yitirmişti. Otomobil de bulunan M.T. ve S.T. yaralanmış olup KSÜ Tıp Fakültesi ve Necip Fazıl Şehir Hastanesinde tedavilerinin ardından taburcu edilmişti. Onikişubat ilçe Jandarma Komutanlığı, Kavlaklı Jandarma Karakol Komutanlığınca yürütülmekte olan soruşturma sonucunda Adli makamlara sevk edilen Tır Şoförü B.Ç., çıkarıldığı mahkemece serbest bırakılmış, Otomobil sürücüsü M.T. İse çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Cezaevine gönderildiği öğrenildi”

Haber: Mustafa Kılınç

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2018, 09:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
ARİF MUHTAR
ARİF MUHTAR - 10 ay Önce

6 SI BİR OLSA BIRAKIN KARA YOLLARI GENEL MÜDÜRÜNÜ BÖLGE MÜDÜRÜNDEN RANDEVU ALABİLİRLERMİ?

SIRADAKİ HABER

banner103