banner117

Büyükçapar, Ünlü Yazar Akın'ı andı

Büyükçapar, Ünlü Yazar Akın'ı andı

Bölgenin en çok dinlenen radyosu olan Radyo Fresh'te her salı "Kitapla Gelenler" adlı programla kulaklara hitap eden Yazar Ali Büyükçapar, bu hafta Okan'la Sosyalite adlı programda Ünlü Yazar Gülten Akın'ı andı.

Bu hafta ki konularının ünlü yazar Gülten Akın'ı anma olduğunu söyleyen Ali Büyükçapar, şunları kaydetti: "Kahramanmaraşlı Ökkeş destanı adlı kitabın yazarı Gülten Akın'ı anma programı idi. Gülten Akın 1933'te dogdu 2015'te vefat etti. Programda Gülten Akın'ın edbi eserkerinin tematik incelemesi yapıldı."

GÜLTEN AKIN KİMDİR?

1933'te Yozgat'ta doğdu. 1955'te Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. 1956'da evlendi. Beş çocuk büyüttü. Avukatlık ve öğretmenlik yaptı. 1958-1972 arasında Anadolu'nun çeşitli ilçelerinde yaşadı. 1972'de Ankara'ya yerleşerek Türk Dil Kurumu Derleme ve Tarama Kolu'nda çalıştı. Kültür Bakanlığı Yayın Danışma Kurulu üyeliğinde bulundu.Demokratik kitle örgütlerinin yeniden kuruluşu çalışmalarına katıldı. İnsan Hakları Derneği, Halkevleri, Dil Derneği gibi örgütlerde kurucu ve yönetici olarak görev aldı.

Son Haber gazetesinde ilk şiiri 1951'de yayımlandı. Ardından Hisar, Varlık, Yeditepe, Türk Dili, Mülkiye gibi dergilerde çıktı.

Başlarda şiirlerinin konusu doğa, aşk, ayrılık, özlem iken, daha sonraları ise toplumsal sorunlar ağır bastı. 1980 öncesinde halkın yaşadıkları, onun da hayatına ve şiirine yansıdı. Daha sonraki şiirlerinde toplumsal sorunlara yöneldi.

Gezip gördüğü yerlerden aldığı esinle zenginleşen ve coşkulu bir insan sevgisiyle yoğrulan şiiri, toplumsal sorunları, yaşam-halk ilişkisini öne çıkardı.

Şiirlerinde büyük ölçüdü folkloröğelerinden yararlandı. Şiir üzerine yazılarını biraraya getiren "Şiiri Düzde Kuşatmak" (1983) kitabında, halk kaynağına inme isteğini, "Halkta var olan öz ve biçimi diyalektik olarak yükseltmek, şiiri yükseltirken halkın yaşamının ve yaşam biçimlerinin yükselmesine yardımcı olmak" sözleriyle açıklar.

Şiirleri pek çok dile çevrildi ve kırktan fazla şiiri bestelendi. Bestelenen şiirlerinden biri, Sezen Aksu'nun 1993 tarihli albümüne adını veren Deli Kızın Türküsü'dür. Ayrıca yazarın kısa oyunları da vardır.

Haber: Kübra Dilbirliği


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER