banner117

BUNU YAPARSANIZ TAZMİNATSIZ KOVULURSUNUZ!

Bursa'da vinç operatörü olarak çalıştığı iş yerinden uyuşturucu madde kullandığı gerekçesiyle kovulan işçi, mahkemenin yolunu tuttu. Yıllar süren davaya son noktayı koyan Yargıtay 22. Hukuk Dairesi, işçinin iş yeri dışında dahi olsa uyuşturucu madde kullanmasının iş akdinin feshi için geçerli sebep oluşturacağına hükmetti. Konuyla ilgili konuşan Avukat Emine Nalçacı, “Kararın detayına baktığımızda Yargıtay şuna işaret ediyor; işçinin işyeri dışında da olsa uyuşturucu kullanması, işveren açısından güven sarsıcı bir davranıştır. İş ilişkisindeki karşılıklı güvenini sarsılmıştır, işverenden buna katlanması beklenemez.” dedi.

BUNU YAPARSANIZ TAZMİNATSIZ KOVULURSUNUZ!

Bursa'da bir fabrikada vinç operatörü olarak çalışan işçi, uyuşturucu kullanırken yakalandı. İşçisinin uyuşturucu kullandığını öğrenen işveren ise işçiyi savunmasını alarak kapı önüne koydu. 1. İş Mahkemesinin yolunu tutan işçi, iş akdinin haksız feshedildiğini belirterek işe iadesini talep etti. Mahkemede savunma yapan işveren avukatı, davacının izindeyken arkadaşlarıyla 'uyuşturucu madde kullanma, bulundurma ve ticaretini yapma' suçlamasıyla gözaltına alındığı ve tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığının öğrenildiğini kaydetti.

KONUYLA İLGİLİ SAVUNMA İSTENDİ
Mahkeme dosyasında işveren avukatı, izin dönüşü davacının konuyla ilgili savunmasının istendiğini, davacının vermiş olduğu yazılı savunmasında neden gözaltına alındığına dair herhangi bir açıklama yapmadığını, bunun üzerine davacının hizmet sözleşmesinin İş Kanunu 17-18 maddelerine göre tazminatlı olarak feshedildiğini beyanla davanın reddini talep etti. Mahkeme davacıyı işe iade etti. Davalı istinaf başvurusunda bulundu. Bölge Adliye Mahkemesi, istinaf müracaatının esastan reddine karar verdi. Kararı davalı işveren temyiz edince devreye Yargıtay 22. Hukuk Dairesi girdi.

'ŞİRKETİN İTİBARI ZEDELENDİ'
Emsal bir karara imza atan daire, davacı işçi hakkında yürütülen soruşturma sebebiyle şirketin itibarının zedelendiğini ve şirketin zor duruma düştüğünü belirtilerek, geçerli sebeple işveren tarafından savunması alınarak feshedildiğine dikkat çekti. Kararda, "Davacının yaptığı işin niteliği, uyuşturucu madde kullanımının da yasada suç olarak düzenlenmiş olması, davacı işçinin kullanmak maksadıyla uyuşturucu madde bulundurmak ve kullanmak ve madde elde etmek için Hint keneviri ekimi ve yetiştirmek suçlarından cezalandırılmasına ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildiği ortadadır. Kararın kesinleştiği dikkate alındığında söz konusu eylem her ne kadar iş yerine bu şekilde gelinmediği ya da iş yerinde kullanılmadığı zaman haklı sebeple fesih sebebi teşkil etmese de, vinç operatörü olan davacı işçinin uyuşturucu madde kullanmasının davalı işveren açısından güven ilişkisini zedeleyici bir durum olduğu anlaşılmaktadır. Bu durumda davacı ile birlikte çalışmaya devam etmesinin işverenden beklenemeyeceği anlaşıldığından, feshin geçerli sebebe dayandığı kabul edilerek davanın reddine karar verilmesi gerekirken yazılı gerekçe ile kabulüne karar verilmesi hatalı olup bozmayı gerektirmiştir. Belirtilen sebeplerle Bölge Adliye Mahkemesi 5. Hukuk Dairesi ve 1. İş Mahkemesinin kararlarının bozularak ortadan kaldırılmasına, davanın reddine hükmedilmiştir" denildi.

NORMALDE İŞ HUKUKUNDA FESİH SON ÇAREDİR”
Konuyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Avukat Emine Nalçacı, “Yargıtay yirmi ikinci hukuk dairesinin basına yansıyan kararında da görüldüğü üzere işçinin, iş yerinde olmasa dahi uyuşturucu kullanmasını işveren açısından geçerli fesih olarak kabul ettiği bir karar. Kararın detayına baktığımızda Yargıtay şuna işaret ediyor: İşçinin işyeri dışında da olsa uyuşturucu madde kullanması ve bunun Mahkeme kararı ile kesinleşmiş olması; işveren açısından güven sarsıcı bir davranıştır, iş ilişkisindeki tarafların birbirine karşılıklı güvenini sarsacak niteliktedir, aynı zamanda işverenin itibarını zedelemektedir. Yargıtay, işçinin yaptığı işin tehlikeli olduğunu ve uyuşturucu hususunda kesinleşmiş bir mahkeme kararı olduğunu gözeterek ve ağır sonuçları olabileceğine işaret ederek feshi geçerli sayılmıştır. Burada işverenlerin dikkat etmesi gerek husus; geçerli fesih durumunda da işçinin mutlaka savunmasının alınması gerektiğidir. Savunma alınmadan yapılan fesih geçerli bir sebebe dayansa bile geçersiz feshi sayılacaktır. Savunmada hangi konuya dair savunma alındığı, savunma yapmadığı takdirde savunma hakkından vazgeçmiş sayılacağı ihtarının yer alması gerek. İşçinin savunması el yazısı ile alınırsa, ileride ispat sorunu açısından önemli olacaktır. Yargıtay özellikle şunu vurguluyor; İş yeri dışında uyuşturucu kullanan ve bu mahkeme kararıyla sabit olan bir işçinin çalıştırılması işverenden beklenemez. Normalde iş hukukunda fesih son çaredir, ondan önce uyarı veya ihtar yapılması gerekir ancak iş dışında bile olsa uyuşturucu kullanmayı güven sarsıcı bir davranış olarak niteleyip işverenin bu duruma katlanmasının beklenemeyeceği gerekçesiyle feshi geçerli olarak görmüştür.” ifadelerini kullandı.

Haber: Emre Akkış


 

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2019, 14:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER