BUĞDAY HASADI BAŞLADI, REKOLTE ÇİFTÇİYİ MUTLU ETMEDİ!

Kahramanmaraş Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çetinkaya, buğdayda hasat mevsiminin başladığını belirterek, rekoltenin iç açıcı olmadığını söyledi.


Buğday hasadının yapıldığı mevkilere giderek, çiftçileri ziyaret eden ve hasatla ilgili bilgi alan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çetinkaya, hasadın son durumuyla ilgili bilgi verdi. 2019 üretim sezonunun yerini artık hasat mevsimine bıraktığına dikkat çeken Çetinkaya, buğday hasadının bu yıl için çiftçiyi sevindirmediğini belirtti. Özellikle son zamanlarda ihtiyaç duyulan yağmurların yağmamasından ötürü rekoltede ciddi anlamda düşüşün yaşandığını ifade eden Çetinkaya, il genelinde 130 bin dönüm civarında buğdayın olduğunun bilgisini verdi.

“ÇİFTÇİMİZ HASATTA ÜMİT ETTİĞİNİ BULAMADI”
Çetinkaya, sözlerinin devamında şunları kaydetti: “Kahramanmaraş’ta 2019 üretim sezonu artık hasat mevsimine dönmeye başladı. Bugün Kahramanmaraş’taki çiftçilerimizden hasat yapanların yanlarında bulunuyoruz. Çiftçilerimizi ziyaret ediyoruz. Bugün Çiğli bölgesinde hasada katıldık. Ama hasatta gözlemlediğimiz kadarıyla Kahramanmaraş genelinde birçok bölgede aldığımız bilgiler itibariyle buğday hasadı bu yıl için çiftçimizi çok ta sevindirmedi. Bunda kış aylarında yağışlarımızın çok olması hemen akabinde baharın gelişiyle birlikte yağmurların birden kesilmesi ve son aylarda buğdayın suya ihtiyaç duyduğu zamanda yağmurumuzun olmaması rekoltede ciddi anlamda düşüşe sebep oldu. Şu an gözlemlediğimiz kadarıyla buğday üreticisi sıkıntılı ve hasatta çokta ümit ettiğini bulamadı diyebiliriz.”

Haber: Emre Akkış

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2019, 14:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner174