Bu ülkeyi bölmeye çalıştılar

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek: “Ülkenin içinde bulunduğu şartlara görüyorsunuz. Gene bölmeye çalışıyorlar. Türk diyorlar, Kürt diyorlar, Alevi diyorlar, Sünni diyorlar, halbuki bizim insanlarımızın arasında bir problem yok” dedi.

Bu ülkeyi bölmeye çalıştılar

Onikişubat Belediyesinin düzenlediği kariyer günleri programı kapsamında Kahramanmaraş İMKB Meslek ve Teknik Anadolu Lisesinde konuşan Mahçiçek, ülkenin 70’li ve 80’li yıllarda neler yaşadığını şu anda Türkiye’nin ne kadar güçlü bir ülke olduğunu anlattı.

Yaptığı projeler ile ilçesinin gelir düzeyi düşük mahallerine bilgi kültür evleri açan, üniversite sınavına giren öğrencileri sınava hazırlayan Mahçiçek, belediyeciliğin yanında geleceğin gençlerini şimdiden geleceğe yetiştiriyor. Eski Türkiye ile yeni Türkiye’yi kıyaslayan Mahçiçek, okumanın bile zor olduğu bir dönemde ülke için yola çıktığını söyledi.

O YILLAR ÇOK ZORDU

70’li yılılırdan bu yana devlet kademelerinde çalıştığını belirten Mahçiçek gençlere şu bilgileri verdi: “

Dönemin imam hatip lisesi mezunlarına üniversite imtihanlarına almıyorlardı. Bir sene liseye gitti üniversite imtihanlarına girmek için, bir sene mezun olduktan sonra Ankara’da siyasal bilgiler fakültesini kazandım. 70’li yıllar yani bizim okuduğumuz yıllar çok zorlu yıllardı. Memleketin çocuklarını sağcı solcu diye bölmüşler, okulları bölmüşler, hatta mahalleleri bölmüşlerdi. Memleketin çocuklarını birbirlerine kırdırıyorlardı. Çeşitli dernekler vardı; bakın bu dernekler bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde kurdurulmuş sistemlerdir. Bizim aramızdaki birliği bütünlüğü kötü noktalara getirmek için yapılan sistemeler bunlar. O zaman memleketin çocuklarını sağcı solcu diye bölmüşler, sağcı-solcuyu vurur solcu-sağcıyı vurur derken, 5 bine yakın öğrencimiz birbirini vurmuşlar.

İHTİLAL YILLARI

Sonra 80’de ihtilal yapmışlar Türkiye’de terör var anarşi var diye ihtilal olduktan sonra bütün olaylar 1 günde kesilmiş. Sonra o ihtilali yapanlar meydana çıktı dediler ki; ihtilali yapmak için olgunlaşması lazım olayların, o olaylar olgunlaştıktan sonra yaptık dediler. Olgunlaşmasını bekledikleri şeyde; bu ülkenin çocuklarının daha çok birbirini öldürmesi demekti. 5 bine yakın bu ülkenin genci öldü. Onun 2-3 katı da 80 ihtilalinden sonra hapishanelerde çürüdü. Buradan geldiğimiz nokta şu; eğitim hayatımıza yanlış insanlar ile arkadaşlık etmemeye dikkat edeceğiz.

BÖLMEYE HER ZAMAN ÇALIŞTILAR

Ülkenin içinde bulunduğu şartlara görüyorsunuz. Gene bölmeye çalışıyorlar. Türk diyorlar, Kürt diyorlar, Alevi diyorlar, Sünni diyorlar, halbuki bizim insanlarımızın arasında bir problem yok. Daha 3-5 sene önce bizim çocuklarımızı okutun dediler. Okutun dediler ama okula almadılar. Niye; başlarında örtüsü var diye! Yani oku diyordunuz, cahil kalmayın diyordunuz. Ama sizin istediğiniz şekilde giyinmeyince okullara almadınız. Bu çocuklar, bu ailelerin çocukları komşu değil mi? Başı açık olanda var başı kapalı olanda var. bunların birbirleri ile arasında bir problem var mı? Yok. Ama bunu problem haline getirdiler. Binlerce, on binlerce çocuğumuzu okulların kapılarından geri çevirdiler. Bu üniversitelerde de böyle oldu. Bu devlet hayatında da böyle oldu. Başı kapalı olanlar devlette çalışabildi mi? Öğretmenlik yapabildiler mi ? yapamadılar. Hepsine soruşturma açtılar. Hem oku diyorsunuz hem de okuyanı çalıştırmıyorsunuz. Ya da okuyanı okutmuyorsunuz. Bunları dikkat etmemiz lazım. Bakın bu ülkenin geleceği sizlersiniz. Bu ülkenin geleceğini temsil edecek, ülkeyi yönetecek insanların çok iyi çalışması lazım. Çok iyi yetişmesi lazım.

Artık hiç bir şey kolay değil. Milyonlarca üniversite sınava giriyor. Öyle ise o öğrencilerin içinde iyi öğrenci olmak lazım. Sorumluluk taşımamız gerekiyor.

UYUŞTURUCUYA DİKKAT ETMEK GEREK

Son zamanlarda uyuşturucu müptelası denen hastalık ciddi şekilde yayılmaya başladı. Bu da maalesef dar gelirli ailelerin çocukları arasında yaygın. Bunların içerisinde öğrenciler, çıraklık yapan çocuklarımız var. Buralarda daha çok yaygınlaşıyor. Bunlara dikkat edeceğiz.

Yanımızda yönümüzde gezen arkadaş zannettiğimiz insanlara dikkat edeceğiz. Arkadaşlarımızı iyi seçeceğiz. Arkadaşlarını iyi seçen Muaffak olmuş demektir. Yanlış yerlere, kötü yollara bizi götürmeye çalışanlara arkadaşlara dikkat edeceğiz. Yoksa önümüzde bir engel yok. Allah için bir engel yok.

DEVLETİN TÜM İMKANLARI YANINIZDA

Üniversiteyi kazanın devletin bütün imkanları yanınızda. Yurtları yanınızda, öğrenci buraları yanında, bir kısmı kredi olmak suretiyle Allah’a şükür hepsi yanımızda. Yeter ki okuyalım. 3-5 yıl öncesine kadar bu ülkenin SİHA ve İHA’ları yoktu. O ekipmanları bize vermiyorlardı. Sonra bir delikanlı çıktı onu yaptı. 6 ay sonra silah kullananı da yaptı. Bu ülkenin çocukları kabiliyetli çalıştığı zaman yapabilir. İstanbul’da düzenlenen savunma sanayinin fuarına gittik. Neler yapmışız, zırhlı araçlardan tutunda dünyanın en isabetli atış yapan silahların yapmışız. Zorlu Holding’de yapmış SİHA ve İHA onların adını da KARAYEL koymuş. Bu ülkenin çocukları zeki, çalıştığı zaman gayret ettiği zaman herşeyi başaracaktır.

ÜLKEYİ YÖNETECEK KONUMA GELMENİZ LAZIM

İyi şartlarda okuyorsunuz. Bu fiziki imkanlar bizim okuduğumuz dönemde yoktu. Biz imam hatip lisesin de, Batıpark’ta, bir kahvehane vardı, satın alıp sınıf yaptılar biz orada okuduk. Şimdi daha iyi şartlarda okuyoruz. Bu ülkeyi yönetecek konuma gelmemiz lazım. Biraz önce anlattığım sistemi kuranlar bize oku deyip okutmayanlar, imam hatip mezunu olduğu için üniversite sınavlarına almayanlar, kendilerine göre bir sistem kurmuşlar o sistemin yürümesini istiyorlar.

BU ÜLKEYİ SİZLER YÖNETECEKSİNİZ

Bu ülkeyi onlar biz yönetiriz diyorlar yeni nesilde onlara bu ülkeyi biz yöneteceğiz diyeceksiniz. Hem de sizden daha iyi yöneteceğiz diyeceksiniz. Kendilerinin yönettiği dönemi gördük biz. 70’li yıllarda gaz, tuz, yağ yok, hiçbir şey yok. Buradan Ankara’ya üniversiteye gideriz, kamyondan bozma otobüs ile gideriz. Otobüs yok, yolda yok. 24 saate zor gideriz Ankara’ya. Geçen sene bu ülkede 183 milyon insan uçağa binmiş. Nüfusun 2,5 katı. Böyle bir tabi Türkiye Allah’a şükür. Bütün sıkıntılar burada. Türkiye büyüyor, gelişiyor, çok iyi gerekli kabiliyetleri var. ASELSAN’da en iyi silahları üretiyorlar, başka yerlerde en iyi icatları yapıyorlar.

İCAT YAPAN GENÇLER VAR

Bu ülkenin çocukları artık icat yapıyor, her şeyi yapıyorlar. O kabiliyetli gençler artık burada yetişecek. Siz teknik lisesiniz. O kabiliyetli çocuklarımızdan icat yapan çocuklarımızdan sizin aranızda da çıkması lazım. Ülkeyi yönetme bir yere gelme idealiniz yoksa ot gibi gelmenin bir mantığı yok. Bir idealinizin amacınızın olması gerekiyor. Aslında bizim en büyük sorumluluğumuz kendimizi, ailemizi kurtarıp ülkeye yararlı olmamız. Uyuşuk, pısırık, kendini ifade edemeyen insanlardan olmayacağız. Öz güveni olan, kendini iyi anlatabilen, medeni cesareti olan insanlar olmamız lazım. Yoksa, hepimiz fakirlikten geldik. Buradaki oturan arkadaşlarımız, öğretmenlerimiz, bizleri takip eden gazetecilerimiz dahil hepimiz fakir çocuklarıyız. 43 sene mücadele ederek bir yerlere geldik”

Konuşmanın ardından gençler Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Haber: Mustafa Kılınç

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER