banner117

“BİZ SUÇ ORTAĞI OLMAYACAĞIZ”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kahramanmaraş Kadın Kolları Başkanı Füsun Zabun, “Biz kadınlar, çocuklarımız için güvenli ortamlar oluşturuluncaya kadar, çocuklarımızın korunması için konulmuş yasal çerçeve yeniden düzenleninceye kadar, çocuklarımızın istismar edilmesine zemin hazırlayan kurumlar kapatılıncaya kadar mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

“BİZ SUÇ ORTAĞI OLMAYACAĞIZ”

CHP Kadın Kolları Başkanlığı, çocuk istismarına tepki amacıyla basın açıklaması yaptı. Parti binasında toplanan CHP Kadın Kolları yönetici ve üyeleri, son dönemde yaygınlaşan çocuk istismarı olaylarına sert tepki gösterdi. Toplantıda konuşan CHP Kadın Kolları Başkanı Füsun Zabun, “Çocukların, güvenilir bir ortamda büyümelerini sağlamak hükümetin en öncelikli sorumluluğuyken, her gün yeni bir çocuk istismarı haberi ile uyanıyoruz. İktidarın başkanı bugün çıkmış “çocuk istismarı için en ağır cezaları getireceğiz, bu toplumsal bir dinamittir” diyor. Ne yazık ki bu sözler, iktidarı, her zamanki gibi “söylediği başka yaptığı başka” olmaktan öteye geçiremiyor. Küçük yaşta evliliklerin önünü açan yasa tasarısı, çocuklarıvakıfların denetimsiz yurtlarına mecbur etmesi, bilimsel eğitimden uzak Sübyan Mektepleri ile mevcut iktidar,“Çocuk İstismarı” mücadelesi konusunda inandırıcılığını yitirmiştir” ifadelerini kullandı.

İNSANLIĞIN PARTİSİ, DİLİ, DİNİ, IRKI YOKTUR, İSTİSMAR İNSANLIK SUÇUDUR”

Zabun, “Çocuk istismarı” ile mücadele konusunda iktidarın samimiyetini ölçmenin iki kriteri vardır; Cezaları artırmak ve İstismara zemin yaratan, sebep olan kurumları ortadan kaldırmaktır. İnsanlığın partisi, dili, dini, ırkı yoktur, istismar insanlık suçudur ve çocuklarımız geleceğimizken onları korumak hepimizin göreviyken susmak buna sessiz kalmak suça ortak olmaktır. Takipçi olacağız, denetçi olacağız, önleyen olacağız. Kirli zihniyetlerin sessiz sessiz hareket ederek çocuklarımızı incitmesine izin vermeyeceğiz” şeklinde konuştu.

HÜKÜMETİ ACİL OLARAK TEDBİR ALMAYA ÇAĞIRIYORUZ”

Çocuklar için endişe duyduklarını söyleyen Zabun, “ Çocuklarımıza koruyucu bir ortam sağlayabilmek için derhal taleplerimizin dikkate alınmasını istiyoruz ve bu taleplerin yasal takipçisi olacağımızı ifade etmek istiyoruz; Çocuk istismarı ile ilgili kanunlar, mahkemelerin iyi hal indirimi ya da ceza indirimine imkân vermeyecek şekilde yeniden düzenlenmeli. Çocuklarımıza yurt hizmetinin vakıflardan alınarak, devlet eliyle ve denetimli, kontrollü bir şekilde verilmesini talep ediyoruz” dedi.

KÜÇÜK YAŞTA EVLİLİĞİ ÖZENDİRENLERE DE AĞIR CEZAİ YAPTIRIMLARIN GETİRİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ”

Zabun, “Tüm yurtlar ve özel eğitim kurumlarının düzenli olarak çok sıkı denetim ve kontrollere tabi tutulmasını talep ediyoruz. Çocuk istismarını öven “6 yaşında çocukla evlenilebilir” gibi çocuk istismarını öven, teşvik edenlere, küçük yaşta evliliği özendirenlere de ağır cezai yaptırımların getirilmesini talep ediyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığının bu konuya duyarlı olmasını ve ne olduğu bellisiz Yetkisiz Kişilerin Yandaş Medyada Kutsal Dinimizle ilgili çarpık söylemlerine dur demesini yoksa Diyanet işlerinin görevinin sadece maaş dağıtan ve yardım toplayan bir birim olduğu düşüncesi millette hâsıl olacaktır” ifadelerine yer verdi.

Haber: Fazilet Çomruk


 

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2018, 17:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER