banner117

“Bırak artık bu silahları, Mecliste siyaset konuşalım”

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İçişleri Komisyon Başkanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç, Halkların Demokratik Partisi (HDP)’nin grup önerisi üzerine TBMM Genel kurulunda söz aldı. Güvenç, “Gelin, bugün barış yapalım. Gelin, bugün 5 bin tır silah alan YPG'ye ‘Amerikan uşaklığını yapmayın’ çağrısı yapalım. Gelin, bugün diyelim ki PKK'ya, bırak artık bu silahları, Mecliste siyaset konuşalım” dedi.

“Bırak artık bu silahları, Mecliste siyaset konuşalım”

Halkların Demokratik Partisi (HDP), çözüm sürecinin bitmesine gerekçe olarak gösterilen Ceylanpınar’da iki polis memurunun şehit edilmesiyle sonuçlanan olayın incelenmesi amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne bir grup önerisi sundu. HDP’nin grup önerisi üzerine TBMM Genel kurulunda söz alan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İçişleri Komisyon Başkanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç, HDP’ye yüklendi. HDP’nin Kandil’in gündemden çıkarılması amacıyla tartışma başlattığını belirten Güvenç, “Halkların Demokratik Partisinin önerisi üzerine söz almış bulunuyorum. Sözlerimin başında, Sayın Başkan, başarılar diliyorum, tebrik ediyorum. Bu konu, daha önce de ifade edildiği gibi, bu kürsüye getirildi, tartışıldı, konuşuldu, uzunca süredir de konuşuluyor. Ancak bizi başka yerden tartışmaya çağırıyorsunuz. Kandil'i gölgede bırakmak için, bu ülkeye otuz yıldır büyük acılar çektiren, bu ülkeye… Kandil'in gündemden çıkarılması esaslı bir tartışma açıyorsunuz. Çok açık ve net bir şekilde: Evet, yargıda mevcut sanıklar beraat etmiştir; yargı süreci tamamlanmamıştır, temyizi vardır ama beraat etmiştir. Ama bir gerçek var, bu kürsüde ifade ettim: 22 Temmuz günü ANF çok açık bir şekilde bu olayı üstlenmiştir, bütün dünya kamuoyuna düşmüştür. 29'unda, olaydan yedi gün sonra, uykuda uyuyan silahsız insanların öldürülmesinin örgüt üzerinde yaptığı travma nedeniyle örgüt yeni bir açıklama yapmıştır “Bunu biz yapmadık, bağımsız birimlerimiz, TAK yaptı” demiştir. Bunların hepsi kayıtlarda vardır. Bir kere, bu tespit edilmeli ve kayıtlara girmeli. İkinci bir yanılgı, bizi sürüklemek istediğiniz ikinci bir yanılgı, bu olayın çözüm sürecini kestiği ve baltaladığıdır. Bu, doğru değildir” dedi.

ARTIK MECLİSTE SİYASET KONUŞALIM”

Barış yapma çağrısında bulunan Güvenç, sözlerine şu şekilde devam etti, “Bu olay 22 Temmuzda olmuştur, çözüm sürecinin 28 Şubat 2015 toplantısından sonra, örgütün silahı bırakması çağrısından sonra yapılan gelişmeler dolayısıyla olmuştur. Çok açık bir şekilde toplantıdan yirmi dakika sonra Sayın Adnan Boynukara zannederim bunu burada ifade etti, makalesi var, kaynak da burada Eş Genel Başkan Demirtaş “Hükûmet yürüttüğü politikayla zerre kadar umut vermiyor, barışa yaklaşmıyor” demiştir. Akabinde, Mustafa Karasu -örgütün Kandil'deki elebaşlarından birisi çok açık bir şekilde “Şimdi Kürt sorununun çözümü tartışılıyor, hatta AKP tarafından PKK'nın silahlı mücadeleyi bırakacağı algısı yaratılmaya çalışılıyor. Apo ile PKK arasında görüşme olmadan, bu sorun çözülmeden 'PKK silah bırakacak. PKK kongre yapıp silah bırakma kararı alacak.' biçimindeki yaklaşımlar demagojidir” demiştir. Gelelim Temmuz’a… 7 Haziran seçimlerinde Türkiye'de iktidar çoğunluğunun kaybedilmesinden cesaretlenen bu cani örgüt çirkin yüzünü Suriye'deki olaylardan da cesaret alarak çok açık bir şekilde kanlı yüzünü göstermiştir. Gene kayıtlardan okuyorum: 11 Temmuz, olaydan on bir gün önce KCK barajları gerekçe göstererek ateşkesi bitirdiğini açıklamıştır. 14 Temmuz günü, KCK'nın Eş Başkanı Bese Hozat “Yeni süreç devrimci halk savaşıdır” başlıklı bir yazı yazarak devrimci halk savaşı ve …(x) çağrısı yapmıştır. Değerli arkadaşlar, geçmişi konuşmaya gerek yok, geçmişin belgeleri her yerde var. Gelin, bugün barış yapalım. Gelin, bugün 5 bin tır silah alan YPG'ye “Amerikan uşaklığını yapmayın.” çağrısı yapalım. Gelin, bugün diyelim ki PKK'ya: “Bırak artık bu silahları, Mecliste siyaset konuşalım.”

(Haber: Ahmet Güneçıkan)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER