Binboğa Dağları 177 endemik bitkiye ev sahipliği yapıyor

Doğa Koruma ve Milli Parklar Kahramanmaraş Şube Müdürlüğünde görevli Ziraat Mühendisi Dilek Güler, dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan 177 tespit edilmiş endemik bitkinin Afşin'in Binboğa Dağları'nda yetiştiğini söyledi.

Binboğa Dağları 177 endemik bitkiye ev sahipliği yapıyor

Güler, Afşin Kaymakamlığı Konferans Salonu'nda, biyolojik kaynakların izinsiz olarak yurt dışına çıkartılmasını önlemek için düzenlenen bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada, biyokaçakçılıkla mücadelede farkındalık oluşması ve halkın bilinçlendirilmesi için gayret ettiklerini belirtti. Kahramanmaraş'ta şimdiye kadar 2 bin 500 çiçekli bitki türünün tespit edildiğini dile getiren Güler, bunlardan 500'ünün endemik olduğunu söyledi. Afşin'in bitki açısından çok zengin bir bölge olduğuna dikkat çeken Güler, "Sadece Binboğa Dağları'nda 177 tespit edilmiş endemik bitki var. Dünyanın hiç bir yerinde olmayan bitkilerimiz var. Bu Kahramanmaraş ve Afşin için övünülecek bir durum. 500 endemik bitkimizden 54 tanesinin nesli tehlike altında. Bunun en büyük sebeplerinden biri vatandaşlarımızın bilinçsiz toplama yapması ve bilinçsiz besicilik diyebiliriz. Ayrıca bölgemizin kendine has bitki zenginliğinin olması biyokaçakçılık dediğimiz olayların da fazlasıyla yaşanmasına neden oluyor. Vatandaşlar olarak görevimiz Bakanlığımızdan izin almadan, araştırma yapmak için belgesi olmadan bitki, böcek toplayan tanımadığımız kişileri jandarmaya ihbar etmemiz gerekiyor." diye konuştu. Toplantı, katılımcıların yönelttiği soruların cevaplandırılmasıyla son buldu.
Toplantıya, Afşin Kaymakamı Ali Edip Budan, Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, Askerlik Şubesi Başkanı Hasan Akdemir, İlçe Jandarma Komutanı Ali Erol, kamu ve kurum müdürleri ile mahalle muhtarları katıldı.

AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner100

banner98