Bina yönetiminde çözüm ortağınız; Artemis Bina Yönetimi

Günümüzde çok sayıda insanın bir arada yaşadığı bu büyük yapılar yönetim sorununu da beraberinde getirirken, apartman ve site yönetiminin verdiği hizmetin kalitesi yaşantınıza huzur ve mutluluk sağlarken bu noktada da komşusuyla karşı karşıya gelmek istemeyenlerin imdadına Derya Büyükbaş öncülüğünde kurulan Artemis Bina Yönetimi yetişiyor.

Bina yönetiminde çözüm ortağınız;  Artemis Bina Yönetimi

Özellikle kentsel dönüşümün ve çok katlı binaların hızla yayıldığı Türkiye’de, evlerin artık apartmanlar ve siteler içerisinde konuşlanması bazı yönetimsel sorunları da beraberinde getiriyor. İnsanların birincil yaşam alanı olan evlerinde huzur içerisinde yaşayabilmelerini sağlamaları büyük önem arz ederken, apartman ve site sakinleri bu noktada profesyonel yönetici hizmetlerden yararlanmak amacıyla arayışa giriyor. Kahramanmaraş’ta da apartman ve site sakinlerinin imdadına Derya Büyükbaş öncülüğünde kurulan Artemis Bina Yönetimi geliyor. 2018 yılında kurulmuş olan firma, her türlü apartman ve site yönetim hizmetlerinizi, komşularınızla sizleri karşı karşıya getirmeden çözümlerken, günümüzde yaşam alanları üzerine konumlanan sitelerde karşılaşabileceğiniz sorunların çözümünde alanında deneyimli, apartman ve site yönetimi konusunda mevzuatları bilen bir kadro ile hizmet veriyor. Kat malikleri ve kiracılarına apartman/site yönetimi konusunda ihtiyaç duydukları danışmanlık ve hukuksal desteği verebilmek amacıyla, şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkesini misyon edinerek kurulan Artemis Bina Yönetimi, Kahramanmaraş halkının güvenle apartman ve sitesini emanet edeceği firmaların başında geliyor. Kısa sürede başarılı yönetim anlayışıyla adından söz ettiren Derya Büyükbaş öncülüğündeki Artemis Bina Yönetimi Şirketi’ne, Hak Hukuk Bürosu sahibi Uzman Arabulucu Avukat Sami Şen’de şirket ortağı olarak hukuki konularda destek veriyor. Artemis Bina Yönetimi San. ve Tic. Ltd. Şti’nin faaliyetlerini Genel Müdür Derya Büyükbaş gazetemize anlattı.

“ŞEFFAFLIK VE HESAP VEREBİLİRLİK İLKESİNİ MİSYON EDİNDİK”

Yaklaşık 8 yıldır Kahramanmaraş’ta ikamet ettiklerini ve şehri iyi tanıdıklarını anlatan Artemis Bina Yönetimi Şirketi Genel Müdürü Derya Büyükbaş, kent halkının apartman ve site yönetiminde ihtiyaç duyduğu her türlü danışmanlık desteğini verebileceklerini söyledi. Büyükbaş, “2011 yılında eşim Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nde akademisyen olarak göreve başladı. Yaklaşık 8 yıldır Kahramanmaraş’ta ikamet etmekteyiz. Lisans eğitimimi Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde tamamladım. Ardından Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde Tarih Ana Bilim Dalı’nda yüksek lisansımı yaptım. 2014 yılında bir yıl süreyle Malatya İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak çalıştım. Eşim Kahramanmaraş’ta kalıyor hafta sonları ancak bir araya gelebiliyorduk. Birinci yılın sonunda aile bütünlüğümüzü düşünüp görevimden istifa ettim ve Kahramanmaraş’a geri döndüm. Şu anda Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tarih Anabilim dalında “Ermeni Tarihi ve Göçleri” üzerine doktora çalışmalarıma devam ediyorum. Artemis Bina Yönetimi San. ve Tic. Ltd. Şti. kat malikleri ve kiracıların apartman/site yönetimi konusunda ihtiyaç duydukları danışmanlık ve hukuksal desteği verebilmek amacıyla, şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkesini misyon edinmiş profesyonel bina ve site yönetim şirketi olarak 2018 yılında kurulmuştur. Şahsım genel müdürlük görevini yürütürken Hak Hukuk Bürosu sahibi Uzman Arabulucu Avukat Sami Şen şirket ortağımız olarak hukuki konularda bizlere destek vermektedir” dedi.

“BÜYÜK YAPILAR YÖNETİM SORUNUNU DA BERABERİNDE GETİRİYOR”

Son yıllarda Türkiye’de profesyonel bina ve site yönetim şirketlerine olan ilginin arttığını dile getiren Büyükbaş, “Çok katlı binaların sayısı hem Dünya’da hem de Türkiye’de her geçen gün artmaktadır. Müstakil konut ve geleneksel apartmanların yerini büyük ölçekli binalar ve siteler almaktadır. Günümüzde çok sayıda insanın bir arada yaşadığı bu büyük yapılar yönetim sorununu da beraberinde getirmiştir. Yönetim konusu özellikle insanların birincil yaşam alanları söz konusu olduğunda ayrı bir önem kazanmaktadır. Bu bağlamda çok katlı bir binanın tesis yönetimini, mal veya hizmet üreten bir işletmeden ayıran en belirgin özelliği insan faktörü olarak karşımıza çıkmaktadır. Söz konusu diğer işletme yönetimlerinde yönetenler ve yönetilenler arasında hiyerarşik bir düzen varken, bina yönetiminde yöneten ve yönetilenler iç içe geçmiştir” şeklinde konuştu.

“BİNA YÖNETİMİNDE UZMANLAŞMIŞ KADRO ÇOK ÖNEMLİ”

Profesyonel bina ve site yönetim şirketlerinin faaliyetleri hakkında bilgi veren Büyükbaş, “Profesyonel bina yönetimi, bina yönetim işlerinin, bina sahibi veya ortakları tarafından, özel bir yönetim şirketine devredilmesi olarak tanımlanabilir. Bu yöntem, yönetim hizmeti bağlamında dış kaynak (outsourcing) kullanımı olarak ifade edilebilir. Kat malikleri ve kiracılar günlük yaşamlarını sürdürmenin yanı sıra apartman yönetim faaliyetlerine yeterli zaman ayıramamaları nedeniyle apartman/site yönetimi konusunda şeffaf, denetlenebilir ve hesap verebilir profesyonel şirketlerden destek almaktadırlar. Özellikle büyük ölçekli binaların yönetim süreçlerinin giderek yoğunlaşması ve karmaşıklaşması yönetim alanında daha rasyonel bir yaklaşım ihtiyacını ortaya çıkartmaktadır. Geleneksel yönetim modellerinde, yönetici veya yönetim kurulu üyeleri yönetim işini boş vakit etkinliği olarak görürken, profesyonel yönetim şirketleri, bu faaliyetleri tam zamanlı ve kesintisiz olarak gerçekleştirmekteler. Bu bağlamda uzmanlaşmış yönetim kadrolarından oluşan bu yönetim şirketleri, binaların yönetiminde daha etkin ve verimli bir biçimde faaliyet göstermektedirler” ifadelerini kullandı.

“OLUMSUZ BAKIŞ AÇISINI KIRACAĞIZ”

Kahramanmaraş’ta profesyonel bina/site yönetim şirketlerine karşı oluşan olumsuz bakış açısını Artemis Bina Yönetimi Şirketi olarak kıracaklarını dile getiren Derya Büyükbaş, sözlerine şu şekilde devam etti, “Kahramanmaraş’ta yaşadığımız süre boyunca gördüğümüz ve hissettiğimiz en önemli konu, insanların iyi niyetli, samimi ve sıcakkanlı olmasıdır. Bu samimiyeti kullanıp iyi niyeti su istimal eden kişi ve şirketler sadece bu şehirde değil diğer şehirlerde de vardır ve var olacaktır.  Önemli olan insanların size olan güveni ve samimiyetine karşılık verebilmek ve onların beklentilerini karşılayarak onların mutlu ve huzurlu olacağı bir yaşam ortamı oluşturmaktır. Kat maliklerine ve kiracılara profesyonel bina yönetiminden bahsettiğimiz zaman karşımıza geçmişte kurulan şirketler nedeniyle kamuoyuna yansıyan olumsuz haberler çıkmakta ancak şirketimizden, kuruluş amacımızdan bahsedip sohbet etmeye başladığımızda insanların görüş ve düşüncelerindeki değişim açık şekilde görülmektedir. Bu nedenle oluşan olumsuz hava çekindiğimiz bir durum değil aksine bizleri motive eden bir unsurdur.”

“KOMŞULUK İLİŞKİLERİNİN ZARAR GÖRMEMESİNİ HEDEFLİYORUZ”

Artemis Bina Yönetimi Şirketi’nin profesyonel bina/yönetimi olarak diğer şirketlerden farklılıklarını anlatan Büyükbaş, “En önemli farklılığımız şeffaflık ve hesap verilebilirlik konusunda taviz vermeyen tutumumuzdur. Yönetmiş olduğumuz bina ve sitelerde bütün kat malikleri ister bireysel ister seçilmiş denetçiler vasıtasıyla istedikleri zaman şirket merkezimize gelerek inceleme yapabilirler. Kat malikleri ve kiracıların yapılan harcamalar ve toplanan gelirler açısından bizleri denetlemelerini özellikle talep etmekteyiz. İkinci olarak bina/site yöneticisi kavramını profesyonel yönetim kavramı ile değiştirerek yönetim işini profesyonellere devredilmesi, normal yaşamı dışında bina yönetimini bir külfet yâda yük olarak gören bina/site sakinlerinin birbirlerini gördüklerinde selam veremeyecek duruma düşmeden komşuluk ilişkilerini sıcak ve samimi şekilde sürdürmelerini amaçlamaktayız” dedi.

“HARCAMA KALEMLERİNİ İNCELENİP TEDBİR ALINMALI”

Apartman ve bina yönetiminde öncelikle harcama kalemlerinin incelenmesi ve gerekli tedbirlerin alınmasının önemine değinen Derya Büyükbaş, sözlerini şu şekilde tamamladı, “Amacımız bina/sitelerde ki günlük işleyişi ve rutini en uygun maliyetlere en yüksek verimi sağlayacak şekilde sunmaktır. Öncelikli olarak bina/sitelerin mevcut durum analizi yapılmakta, işletme projesi hazırlanmakta ve stratejik yönetim planı belirlenmektedir. Özellikle harcama kalemleri incelenip gerekli tedbirleri alarak aylık aidat tutarını en uygun seviyeye çekmek ve önceki dönem verilen hizmet kalitesini ve çalışan verimini artırarak bina/site sakinlerinin daha yaşanabilir bir ortama kavuşmasını sağlamak için çalışmaktayız.”

(Haber: Ahmet Güneçıkan)

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2019, 16:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103