Başarı daha ileri taşınacak

Başarı daha ileri taşınacak
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın 69. Yönetim Kurulu Toplantısı Kahramanmaraş'ta yapıldı. Toplantıda DOĞAKA'nın 2015 faaliyetleri değerlendirilerek 2016 yılı çalışmaları hakkında bilgiler verildi.

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın 69. Yönetim Kurulu Toplantısı Hatay Valisi ve DOĞAKA Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Topaca başkanlığında, Kahramanmaraş Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Rektörü ve DOĞAKA Kalkınma Kurulu Başkanı Prof.Dr. Orhan Büyükalaca, Osmaniye İl Genel Meclis Başkanı Nuh Kara, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kemal Karaküçük, DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız ve ajansın ilgili birim amirlerinin katılımı ile dün saat 10.45 itibarıyla Kahramanmaraş’ta düzenlendi.
 
54 PROJEYE 15,5 MİLYON HİBE
Toplantının açılış konuşmasını yapan Hatay Valisi ve DOĞAKA Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Topaca, DOĞAKA faaliyetleri açısından 2015 yılı değerlendirmesinde bulunarak, 2016 yılı çalışma programı hakkında bilgiler verdi.
Topaca yaptığı konuşmasında, “Ajansımız, kendisine verilen görev ve sorumluluklar çerçevesinde yoğun bir tempoda sürdürdüğü 2015 yılı çalışma dönemini başarılı bir şekilde tamamlanmıştır. 2015 yılı içerisinde bölgemizde kamu ve özel sektör kuruluşları tarafından geliştirilen 54 adet projeye 15,5 Milyon TL hibe desteği sağlayan Ajansımız kurulduğu günden bu zamana kadar başarılı ilan ettiği proje sayısını 1.317’ye yükseltmiştir.
 
7 ADET FUAR GERÇEKLEŞTİ
Bununla birlikte yine 2015 yılında; 2.024 kişiye yatırım destek faaliyeti hizmeti sunulmuş, 955 kişiye çeşitli konularda eğitim sağlanmış, 12 adet sektör raporu ile 9 adet kurumsal yayın hazırlanmış ve 18 adet konferans, çalıştay ve kongre etkinliği ile 7 adet yurt içi ve yurt dışı fuar katılımı organize edilmiştir.
Bu başarıların 2016 yılında daha da ileriye taşınabilmesi amacıyla 2016 Yılı Çalışma Programı çerçevesinde hazırlıklarını tamamlayan Ajansımız 2016 yılında uygulanacak yeni destek programları için son aşamaya gelmiş durumdadır. Kalkınma Bakanlığı onay aşamasında olan yeni programların Ocak ayı içerisinde onaylanması ile birlikte Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye illerimize yönelik yeni destek programları uygulamaya alınacaktır.
 
ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR
Diğer taraftan 2015 yılı sonu itibariyle başvuruya kapatılan Doğrudan Faaliyet Desteği Programı’nın bugünkü toplantıda alınacak karar doğrultusunda 2016 yılı için yeniden başvurulara açılması planlanmaktadır. Ayrıca, Güdümlü Proje Desteği kapsamındaki Kahramanmaraş Tasarım ve 3D Modelleme Merkezi Projesi ile Dörtyol ve Göksun Soğuk Hava Deposu Projelerinde, başvuru formu ve fizibilite hazırlama süreçleri devam etmektedir. Bu üç projenin yanı sıra Güdümlü Proje Desteği kapsamında yeni projelerin geliştirilmesi amacıyla üç ilimizde de ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği çalışmalarına devam edilmektedir.
Bölgemizde öne çıkan sektörlere yönelik olarak farklı alanlarda da destek sağlayan Ajansımız, 28-31 Ocak 2016 tarihleri arasında İstanbul’da yapılacak olan 20’nci EMİTT 2016 Uluslararası Turizm Fuarı ile 26-31 Ocak 2016 tarihleri arasında yine İstanbul’da yapılacak olan CNR İMOB 2016 Uluslararası Mobilya Fuarı hazırlıklarına ilgili kurum ve kuruluşlar ile işbirliği içerisinde devam etmektedir.
 
TÜM KESİMLERİN HİZMETİNE SUNULACAK
 
Bölgemizdeki sektörlere analiz ve araştırma çalışmaları ile de katkı sağlayan Ajansımız 2015 yılı içerisinde tamamladığı 12 adet sektör raporuna ilave olarak 7 adet sektör raporunda çalışmalarına devam etmektedir. Bu kapsamda; Kuyumculuk, Çimento, Zeytincilik, Yaş Meyve ve Sebze, Yerfıstığı, Seracılık ve Kesme Çiçekçilik faaliyetleri ile ilgili araştırma ve analiz çalışmaları tamamlanma aşamasında olup Şubat ayı içerisinde baskı çalışmaları da tamamlanarak ilgili tüm kesimlerin hizmetine sunulacaktır. Bu faaliyetlerle birlikte devam eden projelere yönelik izleme ve değerlendirme faaliyetleri, bölgesel araştırma ve analiz çalışmaları ile yatırım destek faaliyetleri çerçevesinde çalışmalara devam edilmektedir” dedi. Açılış konuşmasının ardından gündem maddelerinin görüşülmesi ile toplantı sona erdi.
Haber: Mücahit Dalkara
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103