Ateş: “Dünya emekçi kadınlar günü kutlu olsun”

Ateş: “Dünya emekçi kadınlar günü kutlu olsun”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Onikişubat İlçe Başkanı Ünal Ateş, 8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

Ateş, mesajında şu ifadelere yer verdi: Dünya Emekçi kadınlar günü bugün.Tarih boyunca horlanan dövülen öldürülen ezilen, hatta şairin dediği gibi soframızdaki yeri öküzümüzden sonra gelen kadınlarımızın günü. Oysa ayaklarının altına cennet serilen analarımız onlar dağlara kaçırıp ugruna hapis yattığımız yarimiz onlar. İşte 8 Mart 1857 yılında Amerikalı dokuma işçisi kadınlar, eşit işe eşit ücret ve sekiz saatlik iş günü taleplerinin bedelini canları ile ödediler. 1910 yılında Kopenhag’da Avrupa da oy hakkı mücadelesi için güç birliği yapmak amacı ile toplanmış olan sosyalist kadınlar kongresi aldığı kararla 8 mart’ı Amerikalı dokuma işçisi kadınların anısına ‘ Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ olarak ilan etti.Ama . 106 yıl geçmiş ama ne dünya da nede ülkemizde çok da bir şeyler değişmemiş.Yıl 2016 Suudi Arabistanda bir konferans kadınlar insan mıdır? ve hedefi daha demokratik daha uygar bir ülke olan Türkiye nin müttefik olduğu ülke Suudi Arabistan. İşte bu olanlar bizi ülkemizi adına kaygılandırıyor.Ortadogu başta olmak üzere kendi sınırlarımızda ve yakın komşularımızda süren çatışma ve savaşlarda hergün onlarca kadın ölüyor,binlercesi başta evlat acısı olmak üzere her türü acı ve şiddetle kavruluyor. Onlarcası hergün daha iyi bir yaşam için çıktıkları yolda ya azgın sularda can veriyor yada tecavüze, şiddete, işkeneceye maruz kalıyor. Ve yine dünya da erkeklere oranla yüzde 25-50 oranında daha düşük ücretle çalışan ve her 3 kadından biri şiddette, her 5 kadından biri tecavüze maruz kalıyor. Üstelik bu şiddet ve tecavüz vakalarının yüzde 50’sinden fazlası, kadınlarımızın ya ayrıldıkları eşleri ya da hala evli olmak zorunda kaldıkları eşleri tarafından gerçekleştiriliyor. Çocuk yaşta denebilecek kadınlarımızın, genç kızlarımızın ise, bu şiddete maruz kalma oranı yüzde 7. Yani eğitim seviyesi ne olursa olsun; her 10 aileden birinde şiddet vakası görülürken, her 100 çocuktan 4 de tacize ve şiddete maruz kalıyor. Ülkemizde 4+4+4 eğitim sisteminin getirilmesiyle çocuk gelin sayısının artmasında toplumun büyük bir endişesi bulunmakta ve bu sistemin dezavantajlarının büyük olacağı da vurgulanmaktadır. 21 yüzyılda kadınların hala en yakınları tarafından öldürüldüğü, kız çocuklarının okula gidemediği, çocuk gelin ve çocuk annelerin bulunduğu, insan Hakları Bildirgesi’nin ilk maddesi olan Yaşama Hakkını bile kullanamayan kadınların olduğu bir dünyada yaşamaktan dolayı utanç duymaktadırlar.”
'YASALARA RAĞMEN KADIN CİNAYETLERİNİN ÖNÜNE GEÇİLEMİYOR'
Konuşmasının devamında Ateş, şu ifadelere yer verdi: Birleşmiş Milletler Kadına Yönelik her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırılması sözleşmesi(CEDAW) ülkemiz tarafından imzalanmış olmasına rağmen, ne yazık ki yasal düzenlemeler; töre cinayetleri, kız çocuklarının okutulmaması, iş yaşamında kadın istihdamının engellenmesine neden olan düşünce ve önyargıların önüne geçememektedir. Üniversitelere örgenci alırken kadın erkek ayrımı yapılmazken, bugün özel sektör başta olmak üzere personel alım ilanlarına da yansıyan cinsiyet ayrımcılığı da oldukça düşündürücüdür. Ülke nüfusunun yüzde 50'sini oluşturan kadınların evde oturmasının beklenmesi nüfusun yüzde 50'sinin atıl bırakılarak hiçe sayılması demektir. Kadınların ekonomik özgürlüklerini kazanamadıkları toplumda, kadınların kendi kararlarını kendilerinin aldıklarından bahsedemeyiz. Demokrasinin olduğu yerde kadın erkek ayrımı yapılmadan herkesin kendi ekonomik özgürlüğünü kazanma imkânı vardır. Kadına yönelik her türlü tacizin giderek arttığı ve bunun hak olarak görülmeye başlandığı günümüz şartlarında kadın ve erkeğin eşit haklara sahip olduğu, kadınların çalışma alanlarında cinsel kimlikleriyle değil, çalışma disipliniyle, bilgi, tecrübe ve üretken fikirleriyle sorgulanmak ve değerlendirilmek istediklerini söylemekteler. Oysa ülkemizde ve diğer bazı ülkelerde kendine” bilim adamı “yada “din alimi” dedirten birtakım soytarılar 9 yaşındaki kızların evlendirilebileceğini kadına şiddetin haklı bir uygulama olduğunu,kişinin kendi öz kızına şehvet duymasının olabilecek bir durum olduğunu söyleyebilecek kadar aşagılık bir davranış ve tutum içine girmişlerdir. Başta bir insan olarak, herkesin ve daha çok kadının, insana yaraşır iş koşullarında ve insanca yaşamaya yeterli ücretlerle çalışabilecekleri; temel insan haklarının, çalışma hakkının, sağlık, eğitim ve sosyal güvenlik haklarının güvenceye alındığı öldürülmeden, şiddete ugramadan ,taciz edilmeden ve kadın kimliğiyle değil Yüce Yaradanın yararttığı en değerli varlık insan olarak görüldüğü bir dünyaya kavuşmalarını diliyor; 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyoruz.”

Haber Merkezi


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96

banner98

banner103