banner88

AR-GE PROJE PAZARI ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) ile Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nin (KSÜ) işbirliğiyle organize edilen 7. Ar-Ge Proje Pazarı’nın ödül töreni gerçekleştirildi.

AR-GE PROJE PAZARI ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI

KMTSO Konferans Salonunda gerçekleştirilen ödül törenine; Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, KSÜ Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, KMTSO Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Buluntu ile çok sayıda öğrenci ve basın mensubu katıldı. Proje pazarına katılan 53 başvurudan dereceye giren ilk 5 projeye ödüllerinin verildiği törende bilginin ve teknolojinin önemine vurgu yapıldı. Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Büyükşehir olarak teknolojiyi çok önemsediklerini belirtti. Günümüz dünyasında endüstriyel bir sömürü düzenin olduğundan bahseden Erkoç, yapılacak olan teknolojik projelerle Türkiye’nin kendi kendine yetebilmesi gerektiğini söyledi. Konuşmasında sıklıkla gençlere seslenen Erkoç, gençlerin yaptıkları projelerin çok değerli olduğunun altını çizerek, Büyükşehir olarak her türlü öneriye açık olduklarını vurguladı. Erkoç ayrıca, yakında bir teknoloji kafenin kurulacağının da bilgisini verdi.

GÜÇLÜ OLMAMIZ GEREKTİĞİNE İNANIYORUZ”
Erkoç, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Her birimizin üzerine düşen görevi yapması gerektiğine inanıyoruz. Güçlü olmamız gerektiğine inanıyoruz. Tabii şehrimizde çok yoğun programlar var. Birçoğuna katılamıyoruz ama hocamız bizi davet ettiğinde buraya çok büyük bir mutluluk içinde geldim. Siz değerli gençleri çok önemsiyoruz. Hem şehrimiz adına çok önemsiyoruz ama Türkiye adına çok önemsiyoruz. Projeye katılan başvuru yapan her bir kişi bizim için çok önemli. Çünkü dünyada bir sömürü düzeni var. Endüstriyel bir sömürü düzeni var. Geçmiş dönemlerde gördüğümüz sömürüleştirme işi büyük oranda bitmiş ama şimdi endüstriyel ürünlerle bizi bağımlı hale getirmek istiyorlar. İşte bu alanda da kendi kendimize yetebilmeliyiz. Yani Türkiye’miz bu alanlarda neden istediğimiz yerlerde olmasın. Tabii sanayi devriminde çok geri kalmıştık ama bu yapay zekâ devrinde en önlerde olabiliriz. Bizim özellikle ülkemizde çok güçlü bir beyin gücümüz var. İşte sizlerin yaptığı bu çalışmalar ülkemizin geleceği açısından tarihi bir önem arz etmektedir. Bugün bu çalışmalarınız kayıt altına alınmakta ve inanın bu projeler gelecekte övgü ile bahsedilecektir. Yaptığınız projeler gelecekte çok önemli buluşların temelini teşkil edebilir.”

TEKNOLOJİ KAFE DE SADECE TEKNOLOJİ KONUŞULACAK”
Büyükşehir Belediyesi olarak teknolojiye çok önem veriyoruz” diyen Erkoç, kurulacak olan teknoloji kafe de geyik muhabbeti değil teknolojinin konuşulacağını kaydetti. Erkoç, “Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak çalışmamız var. Liselerde bilim sınıfları, teknoloji sınıfları oluşturuyoruz. İnşallah anaokullarına kadarda ineceğiz. Bu tür çalışmalarımız devam ederken bu alanda ilgili insanların bir alanda oturup kahve içeceği bir yer oluşturacağız. Bunun adı da teknoloji kafe olacak. Tabii teknoloji kafede de dünyadaki en iyi yayınları barındıracağız. Teknoloji alanında en iyi uzmanları getirerek burada çeşitli söyleşiler yapacağız. Bu alan sizlerin buluşma noktalarınız olacak. Teknoloji kafe de sadece teknoloji konuşulacak. Tabii bende bir makine mühendisiyim. Makine mühendisliğine gitmeden önce teknolojiyle bir ilgimiz yoktu. Sadece kullanıcıydık. Mühendislik fakültesine girdiğimizde oradaki teknolojilerle karşılaştığımızda yabancı kaldık. Biz ortaokuldan itibaren hem yönlendirmenin önemli olduğunu düşünüyoruz. Biz mühendislik fakültesinde okurken beraber kaldığımız arkadaşlarımız vardı. Devre ödevlerimiz vardı ama aslında bu devre ortaokuldayken bile yapılabilir. Bu noktada bizde büyükşehir olarak bu tür faaliyetlere çok önem veriyoruz” şeklinde konuştu.

BİZE TEKLİF GETİRİN”
Öğrencilere seslenerek, “Bize teklif getirin” diyen Erkoç, “Biz bir şehir işletiyoruz. Biz şehrin işletiminden sorumluyuz. Bu şehrin sağlıklı, huzurlu bir şekilde işleyebilmesi için şehrin düzenli, tertipli olabilmesi için hizmetler yapıyoruz. Bizlere öneri getirin biz bu önerilerinizi sizlerden satın alabiliriz. Biz öneriye açığız. İnşallah bu teknoloji kafeyle beraber bir proje atölyesi de oluşturalım. Şehrimizin ihtiyaçlarını beraber karşılayalım” ifadelerini kullandı.

SİZİN ÇALIŞMALARINIZ ÇOK DEĞERLİ”
Rektör Niyazi Can, şunları söyledi: “Ülkelerin güçlü olması gerekiyor. Ülkelerin kalkınmışlık düzeyine ulaşması gerekiyor. Bunun da temelinde Ar-Ge, inovasyon ve teknoloji yatıyor. Ülkelerin gelişmişliğinde bu teknolojik süreçlerin çok önemli olduğunu belirtiyorum. Bunlar tabii zor ve pahalı işler. Uzun zaman ve emek gerektiren işlerdir. Tabii bunun temelinde sorunları merak etmek, sorunları hissetmek daha sonra bunlarla ilgili araştırmalar yapmak, bunun akabinde hipotezler geliştirmek, bu hipotezlerle ilgili nicel ve nitel araştırmaların içerisine girmek daha sonra bunları belirli gruplarla tartışmak ve daha sonra belli bir teknolojik ürün geliştirmek ayları, yılları alan bir süreçtir. Bu açıdan sizin çalışmalarınız çok değerli. Sizin bu emeğinizi gerçekten önemli buluyoruz. Bu merakınızın bu çabanızın bu araştırmalarınızın sabırla, azimle, kararlılıkla gerektiğinde hocalarınızla istişare ederek, onların bilgi ve tecrübe desteklerini de alarak bunları sürdürmenizi rica ediyoruz. Bunu yaptığınız takdirde mezun olduktan sonraki hayatınızda mutlaka inovasyon ve araştırma becerileriniz fark edilecek ve sıradan bir mühendise göre mutlaka ücretiniz artacak. Bu çalışmaların hepsi değerli. Ama mecburen bir derecelendirme olacak.”

KAHRAMANMARAŞLI MÜTEŞEBBİSLERİ TEBRİK EDİYORUM”
KMTSO Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Buluntu ise konuşmasında şunları kaydetti: “Ekonomide kalkınmanın ve zenginleşmenin sürdürülebilir bir hale gelmesi için Ar-Ge faaliyetleri çok büyük bir önem arz etmektedir. Yaşınız itibariyle birçoğumuz şehrimizin geçtiği evreleri bilmeyebilirsiniz. Özellikle 1980’li yıllarda Kahramanmaraş’a baktığımız zaman Kahramanmaraş ekonomisi ilkel tarıma dayanan bir ekonomiydi. 1990’lı yıllarda Kahramanmaraş’ta sanayileşme süreci başlamış ve 2004 yılları itibariyle de Kahramanmaraş 5084 sayılı teşvik yasası ile birlikte sanayileşmesini çok güçlü bir hale getirmiştir. Bugün itibariyle 2017 yılı verilerine göre Kahramanmaraş 950 milyon dolar ihracat gerçekleştirmiş 150 bin kişiye istihdam sağlamış ve ilk binde 24 şirketi olan bin sanayi kuruluşuyla Türkiye’nin lokomotifi haline gelmiştir. Ben Kahramanmaraşlı müteşebbisleri tebrik ediyorum. Neden tebrik ediyorum? 80’li, 90’lı yıllarda teknolojinin olmadığı bir dönemde Kahramanmaraşlı sanayiciler azimle bu işlere başlamışlar ve teknoloji ithal ederek bugün Türkiye’de çok ileri seviyelere gelmişlerdir.”

TÜRKİYE’NİN YAPMASI GEREKEN TEKNOLOJİK YATIRIMLARDIR”
Türkiye’nin artık tamamıyla teknolojik yatırımlara yönelmesi gerektiğini belirten Buluntu, şöyle konuştu: “Türkiye 2023, 2053 ve 2071 vizyonu olan ve bu hedeflerine de ciddi adımlarla ilerleyen bir ülkedir. Bu ilerlemeyi gerçekleştirmesi için inovasyon ve teknolojiye de ihtiyacı vardır. Son aylarda Türkiye Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekâtı gibi ciddi operasyonlara imza atmıştır. Burada başarılı olmamızın en büyük sebeplerinden biri de kendi yerli ve milli savunma sanayimizin gelişmesi sayesinde olmuştur. Küresel şiddetin dünya ekonomisine zararı 14,3 trilyon dolardır ve bugün 1976 ve 2011 yılları arasında Türkiye’ye gelmesi gereken yabancı sermaye 504 milyar dolar olması gerekirken bu 126 milyar dolar seviyesinde olmuştur. Bu aradaki kayıp Türkiye ekonomisinin zararınadır ve Türkiye bu terör örgütleriyle mücadelesinde 1,5 trilyon dolar gibi ciddi bir bütçesi zayi olmuştur. Eğer ülkemiz bu terör örgütleriyle mücadelesini bertaraf ettiği zaman ülkemiz çok daha güçlü ve sürdürülebilir hale gelecektir. Günümüzde robotlardan ve yapay zekâdan bahsederken Türkiye’nin yapması gereken tamamıyla teknolojik yatırımlardır.”

DESTEK VERMEYE HAZIRIZ”
Buluntu, “Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası bugün ülkemizin ve şehrimizin en önemli öncü kuruluşlarından birisidir. Bizlerde üyelerimize yapmış olduğu endüstriyel değerlerde sonuna kadar destek olmaya çalışıyoruz. Bugün özellikle son açıklanan teşvik paketlerini incelediğimiz zaman 23 projeye 135 milyar TL gibi devletimiz tarafından bir katkı sağlanmıştır. Bu projeleri incelediğiniz zaman tamamıyla yerli ve milli savunma sanayi ve yerli otomobil üretiminin yan sanayi kuruluşları olarak görebilirsiniz. Sütçü İmam Üniversitemiz şehrimizin en etkili en önemli paydaşlarından birisidir. Biz KMTSO olarak Sütçü İmam Üniversitemizde her türlü işbirliğine hazır olduğumuzu özellikle Ar-Ge ve İnovasyon konusunda da elimizden gelen tüm desteği vermeye hazır olduğumuzu beyan etmek istiyorum” dedi.

TEKNOKENT OLARAK DESTEKLERİMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”
KSÜ Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dekanı Mahit Güneş’de, “Bu yıl 90 tane proje başvurusu oldu. 25 tanesini komisyonumuz eledi. 10 proje sahibi kişi de çeşitli sebeplerden dolayı buraya gelemedi. Dolayısıyla burada bulunan 53 projenin hepsi finalde. Bu yıl projelerden dolayı çok güzel geri dönüşler aldım. Bizim de Teknokent olarak bir sözümüz vardı. İlk 3’e giren projeleri Teknokent’te ön kuruluşların merkezinde bir yıl süreyle ücretsiz ofis vereceğiz. Projelerimiz elendi diye sakın üzülmeyin gerek fakülte olarak gerekse de Teknokent olarak desteklerimizi sürdüreceğiz. Geeçn ay Uluslararası Teknokent Robot Yarışması düzenledik. Çok güzel katılımlar oldu. Bir sonraki yıl bu yarışmaya serbest kategoriyi de ekleyeceğiz. Ekim ayında da yine Teknofest yarışmaları olacak. Teknofest yarışmalarında da yine buradan projeleri olan öğrenciler katılacak. Çalışmalara devam edeceğiz. Türk Patent Enstitüsü sıralamasında Türkiye genelinde 22’inci sıradayız” diye konuştu.

DERECEYE GİREN PROJELER

  1. Anti iha taşınabilir hibrit savunma sistemi (Hüseyin Tamer, Kudrat Reyimbayev, Şeyma Çankaya)

  2. Eklem mekanizmalı mayın arama robotu (Sefa Serkan Karagedik)


 

  1. CNC Router ve CNC Lazer kullanılarak farklı malzeme işleyen üç eksenli sistem tasarımı (Mustafa Caymaz, Mahmut Altun)


 

  1. Dil ile kontrol sistemi (Burak Demirel)


 


 

  1. Lazer ve Gsm kullanılarak hırsızlara karşı vahşi hayvanlara ve hırsızlara karşı alan güvenliği oluşturma projesi (Mehmet Kaya)

Haber: Emre Akkış

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.