banner64

ANADOLU GAZETE SAHİPLERİNİN BİK TEMSİLCİLERİ BELLİ OLDU

Basın İlan Kurumu (BİK)’in Genel Kurulu’na katılacak olan 3 Anadolu Gazete sahipleri temsilcisinin seçimi yapıldı.

ANADOLU GAZETE SAHİPLERİNİN BİK TEMSİLCİLERİ BELLİ OLDU

Ankara Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu’nda gerçekleşen seçim huzur ve hoşgörü ortamında gerçekleşti. Türkiye'nin 4 bir tarafından gelen gazete sahipleri ve basın mensupları seçimde oy kullandı. Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) tarafından gerçekleştirilen seçimde, organizasyonda da büyük başarı topladı. BYEGM  kontrolünde gerçekleşen seçimlerde toplam 8 aday yarıştı. Seçimlere Akdeniz Bölgesi'nden Fatma İnci Gül, Mehmet Ali Dim, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden İbrahim Aslan, İç Anadolu Bölgesi'nden Mustafa Arslan, Yılmaz Karaca, Karadeniz Bölgesi'nden İsmail Temiz, Şevket Erzen ve Marmara Bölgesi'nden Mehmet Nuri Kolaylı aday olarak katıldı.  8 aday arasından Yenigün Gazetesi Yönetimi Kurulu Başkanı Mustafa Arslan 461, Mehmet Nuri Kolaylı 435 ve Şevket Erzen 421 oy alarak, yeniden BİK Anadolu Gazeteleri Temsilciliği görevine seçildiler.

DİVAN OLUŞTURULDU, SEÇİME GEÇİLDİ

Salonun güvenlik önlemlerini de özenle yerine getiren BYEGM yetkilileri, sabahın erken saatlerinde Anadolu’nun dört bir yanından gelen delegeleri tek tek karşıladı ve seçimler hakkında bilgilendirdi. Delegelerin salona gelmesi ve seçim için yeterli çoğunluğun sağlanması ile birlikte seçimlere geçildi. Seçimler için oluşturulan geçici Divan Kurulu, adayların divan başkanı ve üyeleri için sundukları isimleri delegelerin onayına sundu. Adaylardan Mustafa Arslan, Mehmet Nuri Kolaylı, ve Şevket Erzen’in önerdiği Divan Başkanı ve üyeleri, delegelerin oy çokluğu ile kabul edildi. İç Anadolu Gazeteciler Federasyonu Başkanı Sefa Özdemir başkanlığında, Divan üyeliklerine İsmet Akıncı, Mehmet Ergün, Selami Bilgin ve Barina Utkan oy birliği ile seçildi. Oluşturulan divanla birlikte, seçimlerde yarışacak adayların isimleri okundu. İsimlerin okunmasıyla oylamaya geçildi.  

BİRLİKTE OY KULLANDILAR

Delegelerin oy verme işlemi sürerken, aday olan Mustafa Arslan, Mehmet Nuri Kolaylı, ve Şevket Erzen birlikte oy kullanmaya geçti. Oy kullanmak için oy pusulası alan 3 isim, kabine girerek oylarını kullandılar. 3 isim aynı sandıkta aynı anda oy kullanarak birlik beraberlik mesajı verdiler. 

ANADOLU BASINI DÜRÜSTLÜĞÜ SEÇTİ”

Oylama sonucunda BİK Anadolu Gazeteleri Temsilciliği görevine seçilen

Mustafa Arslan, Şevket Erzen, M.Nuri Kolaylı ortak bir açıklama yaparak görevleri sürecince çok çeşitli projeler üreterek azim ve kararlılıkla çalışmalarını yürüteceklerini söyledi. “Anadolu Basını dürüstlüğü seçti” başlığı altında yaptıkları basın açıklamasında gerçekleşen seçimde darbeci zihniyetin kaybettiği, özgürlükçü ve katılımcı anlayışın kazandığı vurgulandı. Yapılan ortak basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

İYİLİĞE İYİLİK KÖTÜLÜK KÖTÜLÜĞE ADALET

“Bu seçimde, yalan ve iftira kaybetmiş, dürüstlük ve samimiyet kazanmıştır. Bu seçimde, darbeci zihniyet kaybetmiş, özgürlükçü ve katılımcı anlayış kazanmıştır. Bu seçimde, kendini tekrar eden, hizipçi, köhneleşmiş mutlu azınlık kaybetmiş, yenilikçi, birleştirici, sorumluluk sahibi Anadolu gazetecileri kazanmıştır. Bize BİK Genel Kurulu’nda ve BYEGM Basın Kartları Komisyonu’nda verdiğiniz görevi hakkıyla yerine getirmek, emanetinizi düşürmeden en yükseğe taşımak boynumuzun borcudur. İyiliği iyilikle, kötülüğü adaletle karşılayacağımıza söz veriyor, yakın ilgi, dostluk ve desteğinize şükranlarımızı sunuyoruz.

ÇOK SAYIDA PROJE ÜRETİLDİ

Görev verdiğiniz dönemler boyunca, nereden geldiğimizi, ne yapmamız gerektiğini hiç unutmadan; bilinçle, azim ve kararlılıkla çalıştık. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi, göreve başladığımız noktaya geri dönüp baktığımızda, aldığımız mesafenin büyüklüğü karşısında mutlu oluyor, varmamız gereken hedefe doğru baktığımızda ise, yolumuzun uzunluğunu görüyor, çalışma ve mücadele azmi ile bileniyoruz. Basın İlan Kurumu Genel Kurulu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcilik görev süremizce kılı kırk yararak projeler ürettik.

YAPILAN ÇALIŞMALAR’

İşte yaptıklarımızdan bazıları: Bu süreçte Türkiye’nin yetiştirdiği birbirinden değerli genel kurul ve yetkili kurul üyelerinin övgüyü hak eden katkı ve destekleriyle devrim niteliğinde kararlar hayata geçirildi. Kuruluş Kanunu ve bu mantıkta hazırlanan mevzuat gereği İstanbul-Ankara-İzmir odaklı çalışan kurum yüzünü; Anadolu gazeteleri, meslek örgütleri ve gazetecilerine döndü. 50 yıl boyunca Kurum’un bu 3 il ağırlıklı meslek örgütlerine verdiği yardım 81 ili kapsayacak şekilde genişletildi. İletişim eğitimi alan meslek adaylarının istihdamı, özürlülerin istihdamı ile İŞKUR işbaşı eğitiminden yararlananların istihdamı hem meslek mensupları hem de gazete sahiplerinin lehine olmak üzere kolaylaştırıldı. Gazetecilere verilen borç para, muhtaçlık yardımı ile ölüm yardım miktarları artırıldı. Sütun santim ücretlerinin yükseltilmesinin yanı sıra, sütun santim tanımı ile ariel 10 punto uygulaması getirilerek doğrudan ve dolaylı artışlarla sektörün rahatlamasına gayret edildi. Bu dönemde iki kez ihale kanunu, bir kez de icra kanununda planlanan olumsuz değişiklikler, zamanında müdahale ile meslektaşlarımızın lehine çevrildi. İlanen tebligatların basın yolu ile yapılması gerçekleştirildi. Üniversitelerin personel ilanlarının tam metinle yayınlanması sağlandı. Denetleme kurullarında mahalli gazetecilerin yer alması temin edildi. Çeşitli yöntemlerle ilandan kaçınılması süreçlerine müdahale edilerek, ilgili kurumlar nezdinde girişimlerde bulunuldu. İcra ilanlarının yerel gazetelerde yayınlanması, Kamu Hastaneler Birlikleri ilanları ile İl Özel İdarelerinin ilanlarının yayını konusunda etkin çalışmalar yürütüldü. Meslektaşlarımızla gerek BİK gerekse BYEGM Basın Kartları Komisyonu çalışmaları konusunda en fazla bir telefon uzaklığında olundu. Büyükşehir Yasası uygulamasının ilçe gazetelerine olumsuz yansımaması için gerekli mevzuat düzenlemesi yapıldı. 55 yıllık kurum tarihinin en köklü değişikliklerinden biri olan 67 sayılı genel kurul kararının yerine Resmi İlan ve Reklamlar ile Bunları Yayınlayacak Süreli Yayınlar Yönetmeliği çıkarıldı. Söz konusu yönetmelik günün ihtiyaçlarını karşılayan, geleceğe dönük vizyonu olan bir yönetmelik olarak dikkat çekti. Yönetmelik’in uygulaması yakından takip edilmekte, sahada doğabilecek soru işaretlerine anında müdahale edilmektedir. Görev süremiz boyunca her iki yılda bir Türkiye karış karış gezilerek, meslektaşlarımızla birebir görüşmeler ve toplantılar düzenlendi. Dev bir dostluk ve sevgi halkası oluştu.

MEDYA DESTEK PAKETİ GELİYOR

Mesleğimiz Anayasa’da karşılığını bulan bir kamu görevidir. Haber verme temel işlevinin yanı sıra; değerlerimizin sürdürülebilirliği ve denetim görevi, tüm yurtta meslektaşlarımız tarafından yürütülmektedir. Biz basın özgürlüğünün yeter şartlarından birinin, basının ekonomik özgürlüğü olduğuna inanıyoruz. Sektörümüzün toplum yararına hizmet verebilmesi ve kendinden beklenen fonksiyonları bağımsız olarak yerine getirebilmesi için ekonomik özgürlüğünde önemli bir kurum olan BİK’in sürdürülebilir desteklerini vazgeçilmez buluyoruz. Bu nedenle, yazılı basınımız için BİK mevzuatı ile verilmekte olan desteklerin devamı ve daha ileriye taşınması, benzer yaklaşımın özellikle radyo-televizyonlarımız ile henüz yasası olmayan internet haber siteleri için de olması gerektiğine inanıyoruz. Önümüzdeki çalışma dönemimizde bu konuda yoğun girişimlerde bulunmaya devam edeceğiz. Bu çerçevede, yukarıda özetlemeye çalıştığımız mantıkla hazırlanan mevzuat düzenlemelerinin yer aldığı Medya Destek Paketi’nin önümüzdeki dönemde uygulanmasını hedefliyoruz. Bu pakette, BİK benzeri desteklerin yanı sıra Hazine, KOSGEB, Kalkınma Ajansları ile İŞKUR’un sektörümüze dönük desteklerin yer alması için mekik diplomasisi yürüteceğiz. İletişim Fakültesi öğrencilerinin son yıllarını çıraklık eğitiminde olduğu gibi kaynağın kamudan sağlandığı, öğrencinin mesleğe hazırlandığı, işverenin de vasıflı eleman kazandığı bir sistemin hayata geçmesi için çalışacağız. Resmi ilanlardan KDV’nin kaldırılması, sigorta ve vergi istisnaları, makine teçhizat ve donanım destekleri konusunda gerekli girişimleri yürütmeye devam edeceğiz. Sektörümüze dönük reform çalışmalarına her türlü katkıyı vermekle beraber, düzenlenmesinin hayati önem taşıdığına inandığımız Yerel Medya Şurası’nın toplanması için gayret edeceğiz.

SUSKUNLUĞUMUZ ACİZLİKTEN DEĞİL

Basın İlan Kurumu Genel Kurul Delegeliği için yapılan son seçim sürecinde bizler kadar sizler de çok yoruldunuz. Seçim sürecinde ne yazık ki adeta “yalan rüzgârlarına” muhatap olmak zorunda kaldınız. Kafa karıştırma ve atalarımızın o güzel deyimiyle, “fitne üstadı kifayetsiz muhteris bir güruh”, tıpkı 15 Temmuz Darbe Girişimi’nde olduğu gibi beyhude bir çabaya girdi ve bizleri karalamak için ellerinden geleni yaptılar. Er meydanına çıkmaya cesaret edemeyen, her defasında birbirinin aynı senaryoları hayata geçiren, uyduruk mazeretlerle minderden kaçan bu şer odakları, maç başladığında kuralına göre oynamak yerine çeşitli entrikalar organize ederek, masa ve saha hakemlerini manipüle etmeye çalıştılar, emeksiz, tersiz bir zafer elde etmeyi amaçladılar. “Çamur at izi kalsın” anlayışıyla hareket edenlere en güzel cevabı sizler seçim sandığında verdiniz. İlahi adalet; sizlerin öngörülü oylarıyla ve Anadolu Basınının ezici desteği ile tecelli etti ve bu sinsi grup hak ettikleri cevabı seçim sandığında aldı. Unutulmamalıdır ki her mağduriyet ve mazlumiyet, bir muzafferiyetin habercisidir. Bir takım şahısları sosyal medya hesapları üzerinden kullananlar, metinleri kaleme alan ve sahaya sürenler hiç kuşkuları olmasın malumumuzdur. Bu güruha sufle veren fitnebazlar tarafımızca çok iyi bilinmektedir. Suskunluğumuzu acizlik sanan bu zavallılar, taşıdığımız vakar ve sorumluluğu anlamaktan uzaktır. Unutuyorlar ki güneş balçıkla sıvanmaz. Bizler Anadolu’nun dört bir köşesinde meslektaşlarımızla göz göze, gönül, gönüle iken; otel salonlarında gönül eğlendirenler her şeyi biliyor olmalarına karşın bunca yalan ve iftira üretebiliyorlarsa olsa olsa Hollywood ve Yeşilçam’ın Erol Taş filmlerine senarist olabilirler. Seçime katılan 78 ilin her birinden destek almış olmanın sorumluluğunu taşıyan bizler, kendilerini ‘Anadolu Basını’nın gerçek temsilcileri ilan etmelerini, ya tedaviye muhtaç bir hastalığa yakalanmış olmak ya da azgınlaşmış bir nefsin, hırstan körelmiş bir zihniyetin sahipliği olarak niteliyoruz. Sayıları bir elin parmağını geçmeyen bu azınlığa mensup oldukları camianın da dur demesinin zamanının gelip geçmekte olduğu kanaatindeyiz. Eminiz ki akl-ı selim sahibi insanlar bu sorgulamayı gerçekleştirecektir. Ahbap çavuş ilişkileri ile devletin kurumlarını, yargıyı etkilemeye ve seçmeninin iradesinin yansımasını engellemeye çalışanlar sandığa gömülmüştür. Darbeciler, bildirileri ile nasıl tarihin çöplüğüne gitmişler ise Anadolu Basını’nın tertemiz oyları ve iradesine karşı kalkışan kerameti kendinden menkul, mızıkçı bu darbeciler de aynı akıbete uğramışlardır.”

Haber Merkezi

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.