Akpınar, “Yerli ve milli rektör istiyoruz”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Dulkadiroğlu ilçe Başkanı Mustafa Akpınar, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) yönetimini eleştirdi. Yönetimin skandal uygulamalarının kente, üniversitenin kurumsal kimliğine, bilim adamlarının başarısına ve şehir ile olan diyaloğuna büyük ölçüde zarar verdiğini söyleyen Akpınar, “Yerli ve milli rektör istiyoruz” dedi.

Akpınar, “Yerli ve milli rektör istiyoruz”

MHP Dulkadiroğlu ilçe Başkanı Mustafa Akpınar, kentte görev yapan yerel ve ulusal basın mensuplarıyla bir araya geldi. Parti binasında gerçekleşen toplantıda KSÜ’nün yönetim tarzını eleştiren Akpınar, üniversitenin her geçen gün geriye gittiğine vurgu yaptı. Yenilikçi üniversiteler arasında yerlerini kaybettiklerini ve her geçen gün üniversite sıralamasında düştüklerini belirten Akpınar, “Kahramanmaraş Sütçü imam Üniversitesinin bilimle, başarılarla, akademik kariyerlerle, yeni buluşlarla, yeni fakültelerle adının duyulmasını istiyoruz” dedi. Son zamanlarda üniversite yönetimiyle ilgili şikâyetlerin sıklıkla gelmeye başladığını ifade eden Akpınar, bu konuda somut bir adım beklediklerini de sözlerine ekledi.

MESAFE KAT EDEMEDİK”

Akpınar, sözlerinin devamında şu ifadelere yer verdi: “Bugün, kentimizin gerek siyaset gerek sivil toplum kuruluşları, gerek iş adamları gerekse üniversitemizin başarılı akademisyenlerinin duygularına tercüman olmak için bir araya geldik. Kentimizin en büyük sorunlarından biri halime gelen ve o kadar şikâyet edilmesine rağmen hale o koltukta oturan Üniversite yönetimiyle ilgili rahatsızlığımızı dile getirmek istiyorum. Bilindiği üzere üniversitemiz 1992 yılında büyük umutlarla kuruldu. Geçen 26 yıllık süreçte maalesef büyük bir mesafe kat edemediğini üzülerek ifade ediyorum. Bizimle akran üniversiteler KSÜ’yü fersah fersah geçmiş durumdalar. Artık ülkeler, şehirler bilimle yarışırken, Üniversitemiz yerinde saymıyor her geçen gün geriye doğru gidiyor. Yenilikçi üniversiteler arasında yerimizi kaybettik, her geçen günde sıralamamız düşüyor. 26 Yıllık süreç içerisinde Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitemize 5 rektör geldi, maalesef fiziki yapılanmamız yüzde 50’yi ancak geçti. Kahramanmaraş Sütçü imam Üniversitesinin bilimle, başarılarla, akademik kariyerlerle, yeni buluşlarla, yeni fakültelerle adının duyulmasını istiyoruz. Fakat son yıllarda Üniversitemiz, yönetimin kendine has skandal uygulamalarıyla anılır oldu. Bu böyle gitmez, KSÜ Yönetiminin skandal uygulamaları Şehrimize, üniversitemizin kurumsal kimliğine, bilim adamlarımızın başarısına, şehir ile olan diyaloğuna büyük ölçüde zarar veriyor.”

KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ KAHRAMANMARAŞLILARINDIR”
Akpınar, “Bu zamana kadar üniversitemizle ilgili bize gelen şikâyetleri dinledik, somut bir adımın atılmasını ve yönetimin haksız uygulamaların son bulacağını düşünerek bekledik. Ama şuana kadar gelen şikâyetlerin ardı arkası kesilmez oldu. Başarılı akademisyenlerin bir bir istifa edip gittiği, bilim adına önemli icraat yapmak isteyenlerin önlerinin kesildiği, kendine yakın olmayan bilim adamlarının kıyıma uğradığı üniversite yönetimine tepkimizi dile getirmek istiyorum. Bu yönetim tarzı bu şekilde devam ederse üniversitemizde başarılı Akademisyenin kalmayacağını ve üniversiteyi toparlamak için de yılların gerekeceğine inanıyorum. Şuan Kahramanmaraş’ın gerek siyaseti, gerek iş dünyası gerek STK’ları ve gerek hemşerileri üniversite ile ilgili sağlıklı bir bağ kuramamaktadır. Kapılarını kapattığı üniversitenin duvarlarının arkasında kendine has yönetim tarzıyla her geçen gün üniversiteye kan kaybettiren KSÜ yönetimi ne yapmaya çalışmaktadır. Kahramanmaraş edebiyatın, şiirin başkenti olan ilimizde, Üniversite rektörünün yerli olması sorumluluk duygusu ile hareket ederek görevinin sahiplenmesi ve üniversitenin şehirle bütünleşmesine çok katkı sağlayacaktır. Çünkü Kahramanmaraşlı bir rektörün şehirlerdeki iş adamaları, siyasiler, sivil, toplum örgütleri ile işbirliği kurarak üniversiteye katkı sağlaması daha üst seviyede olacaktır” ifadesini kullandı.

KAHRAMANMARAŞLI BİR REKTÖR İSTİYORUZ”
Rektör Devecinin FETÖ noktasında hassas davranmadığını ifade eden Akpınar, “ Bazı öğretim üyelerini de koruduğu bilinmektedir. Yaptığı bu uygulamalarla Üniversite çalışanlarının ve kamuoyunun tepkisini çekmeye devam etmektedir. Kamuoyunda ve basında ihalelerdeki usulsüzlükler, bilim adamlarına haksız davranışları artık sözün bittiği yere gelmiştir. Hele bir şehit yakınına yaptığı sürgün bardağı taşıran son damla olmuştur. Kahraman Türk ordusu Afrin’de Türkiye’nin bekası için varını yoğunu ortaya koyarken, vatan için canını veren şehitlerimizin bize olan emanetlerine sonuna kadar sahip çıkmak zorundayız. Hal böyle iken üniversite şehit yakınının sürgün edilmesi kabul edilemez bir durumdur. Üniversite de o kadar olumsuzluk olmasına rağmen, o kadar şikâyet edilmesine rağmen KSÜ Rektörü ve yönetimini kimin koruduğunu, o koltukta hala nasıl ne şekilde oturduğunu da MHP Dulkadiroğlu İlçe teşkilatı olarak merak ediyoruz” şeklinde konuştu.

SES ÇIKARMADIKLARINI ANLAMIŞ DEĞİLİZ”
Akpınar, “İktidar kanadının KSÜ Yönetiminin bu uygulamalarına neden ses çıkarmadıklarını da anlamış değiliz. Daha önce bir gazeteye beyanat veren Ak Parti İl başkanı Ahmet Özdemir Rektör Deveci ile İletişim kuramıyoruz demişti. İktidar partisinin teşkilat başkanlarından, Milletvekillerinden, Yerel yönetimlerdeki belediye başkanlarından beklentimiz bu sorunun bir an önce çözülmesi gerekirse ilimize ziyarete gelecek olan Cumhurbaşkanımıza bu konuyu aktarmamalarını bekliyoruz” dedi.

Haber: Fazilet Çomruk

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nuri Kahveci
Nuri Kahveci - 3 yıl Önce

Kendini yerli ve milli diye tanımlayanlardan çok daha yerli ve milli olduğunu bildiğim ve çok kere şahit olduğum rektörümüze uzatılan bu dil ile güzide kurumumuz üniversitemizi karalayan bu açıklamayı kınıyorum.

SIRADAKİ HABER

banner174