banner117

AKILLI DİJİTAL TEKNOLOJİ DESTEKLERİ BAŞLIYOR

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın, “Akıllı dijital teknolojileri desteklemeye başlıyoruz. Bu teknolojileri yerli olarak geliştiren KOBİ’lere destek vereceğiz, üretim süreçlerini dijitalleştirmek isteyen KOBİ’leri de teşvik edeceğiz” açıklamaları Kahramanmaraş’ta teknoloji firmalarını heyecanlandırdı. Teknoloji firması işletme sahibi Alaaiddin Alince, “Destekler üretimi arttırır” dedi.

AKILLI DİJİTAL TEKNOLOJİ DESTEKLERİ BAŞLIYOR

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bakanlık olarak verdikleri desteklere bir yenisi daha eklediklerini açıkladı. Akıllı dijital teknolojileri desteklemeye başladıklarını belirten Varank, “Bugünden itibaren akıllı dijital teknolojileri desteklemeye başlıyoruz. Bu teknolojileri yerli olarak geliştiren KOBİ’lere uygulama ve ticarileşme desteği vereceğiz, ayrıca üretim süreçlerini dijitalleştirmek isteyen KOBİ’leri de teşvik edeceğiz. Buna seracılık yatırımları da dâhil. Bu manada dijitalleşmeden seracılık yatırımları da faydalanabilecek. Çağrımızın üst limiti 1 milyon lira ve daha da önemlisi bunun 300 bin lirası hibe şeklinde. Başlattığımız programlarla sanayimizin rekabet gücünü artırıyor ve teknolojik değişimin getirdiği risklere karşı temellerimizi sağlamlaştırıyoruz. Son dönemde uyguladığımız politikalar, üretimin öncü göstergelerine de olumlu yansıdı. Hem reel kesimde hem de ekonominin genelinde güven artıyor. Yabancı yatırımcıların da güveni artıyor. 2018’de ülkemize 13 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırım girişi oldu. 2017’ye göre yüzde 13’lük bir artış bu. Tek başına bu gelişme bile Türkiye’ye duyulan güvenin en somut göstergesidir” ifadelerini kullandı.

“DESTEKLERİ ARTTIRMALI, ÜRETİM YAPMALI VE BAĞLILIKTAN KURTULMALIYIZ”
Bu gelişmelerin üzerine ise verilecek olan yeni destek modelini gazetemize değerlendiren teknoloji firması sahibi Alaiddin Alince, “Daha önce destekler hep tarım ve hayvancılık alanlarına verildi. Şimdi ise bu destekler teknoloji alanına kaydı. Çünkü artık dünya teknoloji ile büyüyor ve ülkeler teknoloji ile gelişiyor. Teknolojiye bir şekilde ayak uydurmamız ve bu şekilde kendimizi geliştirmemiz gerekiyor. Verilen hibe kredilerinin daha çok verilmesi gerekiyor. Biz şu anda ülke olarak teknolojinin biraz gerisindeyiz. Başka ülkelerde demode olan bazı uygulamalar bize yeni geliyor. Destekler üretimi arttırır diye düşünüyorum. Daha önce yazılımlara böyle destekler verilmişti. Şimdi bu destekler donanıma veriliyor. Artık kendi teknolojik ürünlerimizi üretmemiz lazım. Şu anda teknolojide Çin’e bağlıyız. Ama destekler çoğalır üretimimizi artık kendimiz yaparsak bu bağlılığımız gider” şeklinde konuştu.

Haber: Emre Akkış

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2019, 17:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER