banner117

AK PARTİ MURSİ’NİN VEFATININ ARDINDAN SİSİ YÖNETİMİNİ KINADI!

AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanlığı, Mısır’ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin mahkeme salonunda kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmesi sonrası basın açıklaması yaparak, darbeci Sisi yönetimini kınadı.

AK PARTİ MURSİ’NİN VEFATININ ARDINDAN SİSİ YÖNETİMİNİ KINADI!

Mısır’ın siyasi tarihinde ilk kez demokratik seçimlerle Cumhurbaşkanı seçilen ve özgürlük ve adalet hasretiyle uzun yıllardır Darbeci Sisi yönetimi tarafından hapiste tutulan Muhammed Mürsî, mahkeme salonunda aniden geçirdiği kalp krizinin ardından yaşamını yitirdi. Mursi’nin vefatı sonrası tüm Türkiye’den Sisi yönetimine sesler yükselirken, AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanlığı’da yaşanan olaya sessiz kalmayarak, basın açıklaması yaptı. Ulu Camii önü, Kent Meydanında gerçekleşen basın açıklamasına; AK Parti Onikişubat İlçe Başkanı Mücahit Kara’nın yanı sıra il ve ilçe teşkilatlarından çok sayıda parti mensubu katıldı.

“MÜRSÎ, ÖZGÜRLÜK VE ADALET HASRETİYLE HAKK’A YÜRÜMÜŞTÜR”

Parti adına basın açıklaması yapan AK Parti İl Başkan Yardımcısı Ahmet Alıcı,  “Mısır’ın siyasi tarihinde ilk kez demokratik seçimlerle Cumhurbaşkanı seçilen Muhammed Mürsî, özgürlük ve adalet hasretiyle Hakk’a yürümüştür. İnandığı dava uğruna ömrünü adayan Mürsî, Mısır halkı için verdiği insanlık mücadelesinde zalim bir cunta zihniyetiyle devrilmiştir. 2013 Temmuz’unda kanlı bir darbe ile iktidarı ele alan Abdülfettah es-Sisi, kan ve gözyaşı üzerine kurduğu iktidarını yine kanla beslemiştir. Uluslararası hukuku ve insan haklarını yok sayarak Mısır halkını baskı altına alan zalim Sisi, masum insanları acımasızca katletmiştir. 21. yüzyılın Firavunu Sisi, darbeyle elde ettiği iktidarı süresince yüzlerce kişiyi idam etmiştir. Başta Amerika olmak üzere bazı Batı ülkeleri, maddi ve ideolojik çıkarları uğruna Mısır’da, darbe rejiminin insanlık dışı uygulamalarına karşı sessiz kalarak; işkenceleri, haksız yargılamaları ve vahşi idamları görmezden gelmiştir.”

“MISIR’DA İNSAN HAKLARININ HİÇLENMESİNİ KABUL ETMEDİK, ETMEYECEĞİZ”

“İnancımızın gereği ve liderimizin dik duruşuyla Mısır’da insan haklarının hiçlenmesini kabul etmedik, etmeyeceğiz” diyen Alıcı, son olarak şunları söyledi: “2 bin 357 gündür Mısır zindanlarındaki direniş destanını sürdüren Muhammed Mürsî, zalimlerin mahkemesinde şehadete yürümüştür. “Sakın, Allah’ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma!” (İbrahim, 42) diye buyuran bir dinin mensupları olarak bu süreçte bizleri en derinden yaralayan İslam dünyasının suskunluğu olmuştur. Barbar Sisi’ye karşı dur diyen tek dünya lideri Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır. İnancımızın gereği ve liderimizin dik duruşuyla Mısır’da insan haklarının hiçlenmesini kabul etmedik, etmeyeceğiz. Biz, Mürsî’nin verdiği onurlu mücadelesinin ve şehadetinin şahidiyiz. İnsanlık, zulme direnenleri ve zulmeden zalimleri unutmayacaktır.”

Haber: Emre Akkış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER