banner197

Acil servislerin yoğunlukları alınıyor

Acil servislerde yaşanan yoğunluk azaltılması adına Kahramanmaraş’ta çalışmalar başladı. İl Sağlık Müdürü Ali Nuri Öksüz: “Acil servislerimizde yoğunluğun en fazla olduğu 17.00-23.00 saatleri arasında uzman hekimlerin hasta baktıkları ek polikliniklerin açılması planlanmıştır” dedi.

Acil servislerin yoğunlukları alınıyor

lk kez 1948 yılında 50 yatak kapasitesiyle Yörük Selim mahallesinde devlet hastanesi adıyla hizmet gören Kahramanmaraş, 2012 yılında Necip Fazıl Şehir Hastanesinin kurulması ile sağlıkta zirveyi yakaladı. Bugün ise 6 hizmet binası, 1000 yatağı, 150 polikliniği, 25 ameliyat odası, 90 yataklı yoğun bakım ünitesi, 20 yataklı hemodiyaliz ünitesi, anjiyo ünitesi, uyku laboratuvarı, yanık tedavi ünitesi, modern sterilizasyon ünitesi gibi son teknolojiyle donatılmış birimleriyle Türkiye’nin ilk Şehir Hastanesi olmanın verdiği gururla şehrine ve bölge halkına hizmet vermeye devam ediyor. Yılda 50 binin üzerinde ameliyat, 70 bin hasta yatışı ve yaklaşık 2 milyon poliklinik başvurusunun yapıldığı Necip Fazıl Şehir Hastanesine yeni uygulama geliyor. Buna göre polikliniklerin yoğun olduğu saate ek poliklinikler açılacak.

61 İLDEN BİRİSİ

Konu hakkında yazılı bir açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Ali Nuri Öksüz: “Sağlık Bakanlığımızın 2018/2 sayılı genelgesi ile Acil servislerde yaşanan yoğunluğun azaltılması adına yeni düzenlemeler yapılmıştır. Bu kapsamda sağlık Bakanlığı bünyesinde ASKOMER (Acil Sağlık Eylem Planı Koordinasyon Merkezi) isimli bir birim kurulmuştur. Sağlık bakanlığı tarafından günlük Acil başvuru sayısı 1000 ve üzeri olan 61 adet hastanede bu yeni uygulama başlatılmıştır. İlimizde Necip Fazıl Şehir hastanesi bu uygulamanın başladığı 61 ilden yoğunluk sırasına göre ilk 10 il arasında yerini almaktadır” dedi.

YÜK ALINACAK

Öksüz, böylelikle hastanede acil servislerin yükünün alınacağını belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yeni uygulamada Acil servislere başvuran poliklinik hastalarının yükünü dağıtarak acil servis yoğunluğunun azaltılması planlanmıştır. Acil servislerimizde yoğunluğun en fazla olduğu 17.00-23.00 saatleri arasında uzman hekimlerin hasta baktıkları ek polikliniklerin açılması planlanmıştır. Bu kapsamda İlimizde Necip Fazıl Şehir Hastanesi günlük ortalama acil başvuru sayısı 1800 olduğundan ve yoğunluğun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Ek Hizmet Binası ile ve Yörük Selim Ek Hizmet Binası acil servislerinde olması nedeni ile bu binalarımızda acil servislerimizin yükünün azaltılması adına uzman hekimlerimizden oluşan ve mesai sonrası hizmet veren poliklinikler 30.01.2018 tarihinde vatandaşlarımızın hizmetine açılmıştır.

YÜZDE 23 AZALDI

30.01.2018 tarihinden itibaren bu güne kadar (15.02.2018 itibariyle) Necip Fazıl Şehir Hastanesinde Acil serviste bakılan toplam hasta sayısı 28 bin 208, yeşil alan diye tabir ettiğimiz poliklinik hasta sayısı ise 4 bin 549 olup yeşil alan poliklinik başvuruların bin 87 si acil servis dışında acil servise yakın bir alanda uzman hekim polikliniğinde bakılmıştır. Bu yöntem sayesinde şimdiden acil servislerimizde yoğunluk yüzde 23 oranında azaltılmıştır. Ayrıca uygulanan bu yöntem sayesinde sarı alan diye tabir edilen alanda bakılan hasta sayısında ve acil servislerde gözlem altında tutulan hasta sayısında gözle görülür bir azalma sağlanmıştır. Son Günlerde bu sayının ortalama günlük bin 500’lerden’ bin 200 lere düştüğü açıkça görülmektedir.

EN SIK 17:00-23:00 YOĞUNLUK

30.01.2018 tarihinden itibaren uzman hekim polikliniklerimiz, hekimlerimizin ve diğer personellerimizin özverili çalışması ile 1 poliklinik olarak başlamış olup, 15.02.2018 tarihinde 4 uzman hekim polikliniği olarak devam etmektedir. Bu polikliniklerimiz hafta içi 17.00-23.00 saatleri arasında olmak kaydı ile Dâhiliye, Ortopedi ve Kulak burun boğaz uzman hekim poliklinikleri Necip Fazıl Şehir Hastanesi Yörük Selim Ek hizmet binasında, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzman hekim polikliniği ise Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları ek hizmet binasında hastalarımıza hizmet vermektedir. Sağlığın gelişim dönemindeki bu iyi uygulamanın vatandaşımıza hayırlı uğurlu olmasını dilerim”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner174