banner117

9 YIL ÖNCE YAPILMIŞTI, DEFALARCA TADİLATA GİRDİ, ŞİMDİ İSE YIKILACAK!

Kahramanmaraş Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından Eğitime Fiziksel Katkı Projesi kapsamında 9 yıl önce inşa edilen Kahramanmaraş İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi defalarca tadilata girmişti. Son olarak geçtiğimiz yıl kapsamlı bir tadilata girmesi nedeniyle öğrenci almayan okulda tadilat yapıldı fakat okula eğitime elverişsiz olması nedeniyle yıkım kararı çıktığı öğrenildi.

2010-2011 eğitim-öğretim döneminde Kahramanmaraş Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından Eğitime Fiziksel Katkı Projesi kapsamında kente kazandırılan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, binasının eğitime elverişsiz ve riskli olmasıyla birlikte tadilatlarıyla gündemden düşmüyordu. 4 kat ve 20 derslikten oluşan okulda, geçtiğimiz yıla kadar Elektrik-Elektronik Teknolojisi, Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme ve Metal Teknolojisi olmak üzere üç alanda eğitim-öğretim faaliyetleri sürdürülüyordu. Yapımının üzerinden sadece 9 yıl geçen okulun binasının görüntüsü içler acısı halde olurken, en riskli deprem bölgelerinden biri olan Kahramanmaraş’ta okulların bu kadar dayanıksız ve sağlam yapılmaması hem velilerin hem de kent halkının tepkisini çekiyor. Yüzlerce gencin eğitim gördüğü bir okulun durumunun bu derece kötü olması gerçekten ‘pes’ dedirtti.

TEPKİLER ÜZERİNE TADİLATA GİRMİŞTİ!

Haber ekibimiz, geçtiğimiz yıl okulu yerinde inceleyerek, içler acısı durumu kent gündemine getirmişti. 9 yıl önce dönemin yetkilileri tarafından zemin etüdü yaptırılmadan inşa edilen okul, 2017-2018 eğitim-öğretim sezonunun ikinci döneminde öğrenci almamıştı. İlgili kurumların okul binasında dayanıklılık testi yapıp yapmadığı da merak konusu oldu. Daha önce okul binasındaki sütunlarda oluşan ayrışmalar ve duvar aralıklarındaki boşluklar nedeniyle çökmek üzere olduğu görüntüsünü veren okulda, çatlaklıklar her geçen gün giderek büyüdü. Çatlaklıkları nedeniyle çökme tehlikesiyle karşı karşıya kalan okul, geçtiğimiz yıl velilerin tepkisi üzerine bir kez daha tadilata girmişti. 2018 yılının Haziran’ın ayında tadilatın başladığı okulda tadilat işlemleri tamamlandı fakat okulun görüntüsü yine bir inşaatı andırıyor.

YETKİLİLER NASIL GÖZ YUMDU?

Bu dönem içerisinde İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Vali Hilmi Tolun Ortaokulu’na yönlendirilmiş, tadilat işlemleri tamamlanana kadar orada eğitim görecekleri belirtilmişti. Haber ekibimiz, İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin tadilatının tamamlandığını fakat okula yıkım kararının verildiği duyumu üzerine bir kez daha okula giderek, ‘çok yazık’ dedirten durumu bir kez daha gözler önüne serdi. Tadilatı tamamlanan okuldaki çatlaklar durumun vahametini açığa çıkarırken, duvarlar arasındaki ayrıklar da yıkım kararının doğru olduğunu gösterdi. Eğitim-öğretimin devam ettiği sırada olası bir kazanın yaşanmaması herkesi sevindirirken, öğrenciler için bu derece kötü okul yapılmasına nasıl göz yumuldu en çok sorulan soru oluyor. Gerek inşaatına gerekse de tadilatına harcanın onlarca paranın çöpe gitmesi de tepkilerin odak noktası oluyor.  

“ALLAH’TAN BİR FACİA YAŞANMADI”

Geçtiğimiz yıl yaptığımız haberde veliler gazetemiz mikrofonlarına 2017-2018 eğitim öğretim döneminde sık sık şikayetlerde bulunduklarını dile getirerek, bir facia yaşanmadığı için mutlu olduklarını söylemişti. Veliler, şu ifadeleri kullanmıştı, “Biz dönem içerisinde sık sık şikayetlerde bulunduk ama maalesef eğitim ve öğretimi durdurmadılar. Çocuklarımızı okula gönderirken korkuyorduk, acaba okul yıkılır mı, çocuklarımız zarar görür mü diye. Çok şükür böyle bir facia yaşanmadı ama yetkililerde bu duruma sessiz kaldı. Şimdi ise oğlum okulun eğitim dönemine yetişmeyeceğini söyledi. Farklı bir okulda okuyacaklarmış çocuklarımız. Buraya alışmaları uzun sürmüştü, bir süre daha oraya alışmaya çalışırlar ama derse nasıl konsantre olacaklar. Keşke bu okulu ilk başta sağlam yapsalardı da böyle durumlarla karşılaşmasaydık. İş yerime geçerken bakıyorum inşaat hala devam ediyor ama kimsenin çalıştığını da görmüyorum. Personel eksikliği de var muhtemelen. Durum bunu gösteriyor, yetiştiremediler. Açıklama olarak farklı bir okul gösterdiler. Her şey ortada, bir şey söylemeye gerek yok.”

ÖĞRENCİLER BAŞKA OKULA YÖNLENDİRİLMİŞTİ!

2017-2018 eğitim öğretim döneminin sona ermesinin ardından hızlı bir şekilde tadilat işleminin başladığı okulun resmi sitesinden yapılan duyuruda tadilatın 2018-2019 eğitim-öğretim yılının birinci döneminde bitmeyeceği ve bu nedenle öğrencilerin farklı bir okulda eğitim görecekleri belirtilmişti. Yıkım kararının çıktığı okulun öğrencileri yeni dönemde ne yapacak bu da farklı bir merak konusu oldu!

Geçtiğimiz yıl yapılan açıklamada şu ifadeler kullanılmıştı, “Okulumuz, eğitime fiziksel katkı projesi kapsamında yapılmış olup 2010-2011 eğitim öğretim yılından itibaren eğitim öğretime başlamıştır. Okulumuz 4 katlı ve 20 derslikten oluşmaktadır. Elektrik-Elektronik Teknolojisi, Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme ve Metal Teknolojisi olmak üzere üç alanda  eğitim-öğretim faaliyetlerine  devam etmektedir. Okulumuzda yapılan tadilat sebebiyle 2018-2019 Eğitim Öğretim yılının 1.döneminde okulumuz öğrencileri, Kahramanmaraş-Onikişubat Vali Hilmi Tolun Ortaokulunda eğitim öğretim göreceklerdir. 17.09.2018 Pazartesi günü saat 12.50 de 2018-2019 eğitim öğretim yılına başlanacaktır. Vali Hilmi Tolun Ortaokulu Adres: Gayberli Mahallesi 8. sokak Kayseri yolunda Köy garajı kavşağından sonra güneybatı tarafında 90 m uzaklıktadır. Piazza AVM’den batıya doğru 900 metre mesafededir.”

(Haber: Ahmet Güneçıkan-Emre Akkış)

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2019, 17:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Ak
Ali Ak - 11 ay Önce

Ak parti yandasi mutaahitlerin yaptiklari tum binalar isler hep boyle turkiyenin her yerinde ayni yapilan binalar cok kalitesiz catisi lavabolari akiyor pencereleri bozuk vs.. haram olsun onlara bu milletin parasini peskes cekenlere.. imza attiran mudur parti yoneticisi vs hepsine..

Salih BALTA
Salih BALTA - 11 ay Önce

Hükumet yandaşı müteahhitlerin maldan çalıp çırpması işte artık şaşırmıyoruz.
Parayı normalde binanın olması gereken şekle ve sağlamlığa göre al sonra paranın yarısına binayı mal et ordan burdan çarpıp çırparak sonra 5-10 yıl sonra bina tabi bu hale gelir...
DEVLETİMİZDE MALESEF BU TİP DEVLET İŞLERİNDE DENETİM YOK KONTROL YOK OLSA BİLE YANDAŞ MÜTEAHHİT OLDUĞU İÇİN GÖRMEZDEN GELİNİYOR KENDİLERİNİN ÇOCUKLARI O BİNADA OKUYOR MU DENETÇİLERE SORALIM

purtaş
purtaş - 11 ay Önce

dostlar dogru degil her mütahit akp li degildir işi kontroleden yapım ve denetim sahtekarsa iyi görünüp sahtekar olan çok mütahit var belgeyi alan piyasaya cıkıyor bunu yapanlar göz yumanların Allah belesını vesrsin tez günde bulsun

ali okur
ali okur - 11 ay Önce

Allah var gam yok ihale edenler teslim alanlar Allah herşeyin iyisini bilir!!!!!!!!!!!!!!!

SIRADAKİ HABER

banner145

banner159