70 MİLYON TL’LİK HAVALİMANI’NDA SON VİRAJA GİRİLDİ!

2016 yılının Temmuz ayında ihalesi yapılan ve 17 Aralık 2016’da Başbakan Binali Yıldırım tarafından temeli atılan Kahramanmaraş Havalimanının çalışmalarında son viraja girildi.

70 MİLYON TL’LİK HAVALİMANI’NDA  SON VİRAJA GİRİLDİ!

1996 yılında Dulkadiroğlu İlçesi Erkenez Mahallesi’nde yapılarak Kahramanmaraş’a kazandırılan ve uzun yıllar kent halkına hizmet etmesinin yanı sıra gerek nüfus artışı gerekse de teknolojisinin yetersiz olması nedeniyle artık ihtiyaca cevap veremez duruma gelen Kahramanmaraş Havalimanı, modern haliyle bölgeye hitap edecek. Mevcut havalimanının Kahramanmaraş’ın ihtiyacını tam olarak karşılayamamasının ardından AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal’ın Kültür ve Turizm Bakanlığı döneminde, Ünal’ın öncülüğünde Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımıyla Kahramanmaraş Turizm Çalıştayı yapılmıştı. Çalıştay sonucunda ise mevcut havalimanının terminal binasının yenilenmesi yerine, havalimanının yanındaki alana yeniden ve modern bir şekilde havalimanı yapılması kararı alınmıştı. Mevcut havaalanının apron, pist ve yolcu kapasitelerini karşılayamadığı gerekçesiyle yapımına başlanılan yeni havaalanı 70 milyon liraya mal olurken, 30 bin metrekare alanda 250 işçinin çalıştığı havaalanına 5 uçak aynı anda park edebilecek. Devam eden süreçte yapımına hızlı bir şekilde başlanan modern havaalanı inşaatında son aşamaya gelindi.

5 MİLYON YOLCU KAPASİTESİNE SAHİP”

2016 yılının Aralık ayında yeni havalimanının yapımına başlanırken, inşaat süresinde havalimanının hizmete devam etmesi amacıyla mevcut bina yıkılmamıştı. 22 bin metrekare kapalı terminal alanı, 2 bin 200 metrekare ısı-güç merkezi, nizamiye binası ve verici istasyon merkeziyle yaklaşık 25 bin metrekare kapalı alana kurulu olan yeni Kahramanmaraş Havalimanı, aynı anda 5 tane orta gövdeli uçak park ederek yolcu indirip, kaldırabilecek kapasiteye sahip. Ayrıca, yeni havalimanının yan tarafında bulunan mevcut havaalanı da kullanıldığı taktirde 2 uçak eklemeyle bu sayı 7’ye çıkacak. Yolcuların kullanması amacıyla 438 araçlık açık otoparka sahip olan havalimanına ayrıca, VİP ve personel otoparklarının yanı sıra otobüsler için duraklar yapıldı. Yüzde 85’lik bir bölümünün tamamlandığı havalimanı, yılda 5 milyon yolcu kapasitesiyle ulusal ve uluslararası yolcu taşımada bölgeye hitap edecek. Kahramanmaraş’a kazandırılan yeni havalimanı terminal binasının dış cephesi ve iç mekanlar önümüzdeki ay sonu tamamen biterken, bu süre esnasında elektronik sistemler devreye alınacak. Önümüzdeki ayın sonunda geçici kabule hazır hale gelecek yeni havalimanı, planlanan zamandan da önce tamamlanarak kent halkının hizmetine sunulacak.

(Haber: Ahmet Güneçıkan-Emre Akkış)

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2018, 17:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96

banner67

banner98

banner103