643 BİN TL ÇÖPE GİTMİŞ!

Kahramanmaraş Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından Eğitime Fiziksel Katkı Projesi kapsamında 9 yıl önce inşa edilen ancak çok kez tadilata girmesine karşılık yıkım kararı çıkan Kahramanmaraş İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin son tadilatının ihale bedelinin 643 bin 121 TL olduğu ortaya çıktı. Peki çöpe giden 643 bin 121 TL’nin hesabını kim verecek?

643 BİN TL ÇÖPE GİTMİŞ!

2010-2011 eğitim-öğretim döneminde Kahramanmaraş Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından Eğitime Fiziksel Katkı Projesi kapsamında kente kazandırılan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, binasının eğitime elverişsiz ve riskli olmasıyla birlikte tadilatlarıyla gündemden düşmüyordu. 4 kat ve 20 derslikten oluşan okulda, geçtiğimiz yıla kadar Elektrik-Elektronik Teknolojisi, Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme ve Metal Teknolojisi olmak üzere üç alanda eğitim-öğretim faaliyetleri sürdürülüyordu. Bu dönem içerisinde İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Vali Hilmi Tolun Ortaokulu’na yönlendirilmiş, tadilat işlemleri tamamlanana kadar orada eğitim görecekleri belirtilmişti. Haber ekibimiz, İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin tadilatının yapılmasına rağmen okula yıkım kararının verildiği duyumu üzerine bir kez daha okula giderek, tepki çeken olayı gündeme getirmişti. Haber ekibimiz bu kez ise Kahramanmaraş İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin güçlendirme işi ihale ilanına ulaştı. İhale ilanına göre 30 Temmuz 2018’de başlayan ve 24 Şubat 2019’da bitmesi planlanan tadilat işleminin bedelinin 643 bin 121 TL olduğu görüldü.

HESABINI KİM VERECEK?

Tadilatı tamamlanan okuldaki çatlaklar durumun vahametini açığa çıkarırken, duvarlar arasındaki ayrıklar da yıkım kararının doğru olduğunu gösterdi. Eğitim-öğretimin devam ettiği sırada olası bir kazanın yaşanmaması herkesi sevindirirken, öğrenciler için bu derece kötü okul yapılmasına nasıl göz yumuldu en çok sorulan soru oluyor. Gerek inşaatına gerekse de tadilatına harcanın onlarca paranın çöpe gitmesi de tepkilerin odak noktası oluyor. Aynı zamanda okulun tadilat yapılmış hali bile bir inşaatı andırırken, çöpe giden 643 bin 121 TL’nin hesabını dönemin yetkililerinin verip vermeyeceği, şuan görevli olan isimlerin de konuyla ilgili nasıl bir açıklama yapacağı merak konusu oldu.

(Haber: Ahmet Güneçıkan-Emre Akkış)

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2019, 17:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER