6 çocukla ahırda hayata tutunma çabası

6 çocukla ahırda hayata tutunma çabası

Kahramanmaraş’ın Ekinözü İlçesine bağlı Alişar Köyü’nde 54 Yaşındaki Mehmet Göy’ün 6 Çocuğu ile birlikte tek göz kerpiç odanın içinde verdiği yaşam mücadelesi yürekleri dağlıyor.

Ekinözü İlçesi Alişar Mahallesi’nde maddi imkânsızlıklar nedeniyle ahırda hayvanlarla yaşamak zorunda kalan ailenin durumu, görenlerin yüreğini burkuyor.

Göy ailesi, yokluk ve zorluk içinde geçen hayatları için hayırsever vatandaşlardan ve devletten yardım bekliyor. 6 Çocuğunu okutmak için seferber olan Göy ailesi tek gözlü kerpiç evde birkaç küçük baş hayvan ile beraber yaşam mücadelesi veren ailenin, çaresizliği ve anlattıkları yürekleri dağlıyor.

ÇOCUKLARIYLA YAŞAM MÜCADELESİ
Ekinözü ilçesine bağlı Alişar Mahallesi’nde yaşayan 45 yaşındaki Ayşe Göy hiçbir geliri olmadan çocuklarıyla birlikte yaşam mücadelesi veriyor. Tek göz bir odada 6 çocuğuyla yaşayan Göy ailesi, kerpiç toprak bir göz odanın içinde verdiği yaşam mücadelesini anlatırken gözlerinden ırmaklar gibi yaş gelen Göy, “Eşim çalışmıyor. Hasta hiçbir gelirimiz yoktur 6 çocuğumuz okuyor köylülerin yardımı ile geçiniyoruz onlardan Allah razı olsun” diyerek sözlerine devam eden Göy, “Ekinözü kaymakamlığından bizim tek isteğimiz bir ev yapsınlar başka bir şey istemiyoruz biz dilenci değiliz inanın gerçekten çok mağduruz, 6 çocukla birlikte bir göz odanın içinde yaşıyoruz bu oda bizim Mutfağımız, Banyomuz ve yatak odamız aslında hepimiz bir yatağın içinde yatıyoruz evimizin penceresi yoktur torbalar ile kapatmaya çalıştık ama nafile soğuk oluyor iki oğlum üniversite okuyor devletimizden ve AK Partimizden Allah razı olsun onların sayesinde çocuklarımız okuyor onlarda bizim gibi çile çekmesinler böyle yaşam görmesinler diğer çocuklarımda ilköğretim ve lise okuyorlar eşim köyden dışarı gitmiyor çalışmıyor kendisi hasta zaten benim sadece tek isteğim var Ekinözü Kaymakamlığı’ndan ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nden bize iki göz bir ev yapsınlar fazla bir şey istemiyorum ben başka şeylerde inanın gözüm yok sadece iki göz oda deyim gözlerinden yaşlar dökülmeye devam ediyor Ekinözü Kaymakamlığına gittim bizimin durumu söyledim. Muhtara söyledim bana dedikleri şu; 65 yaşından sonra yaparız ancak dediler bizim 65 yaşına kadar ölmeyeceğiz. Garantimi acaba orada memur akşam sıcak evine gidiyor ama ben evime geldiğim zaman tekene bir soba tek göz oda 6 çocukla birlikte akşam olduğu zaman ev başımıza yıkılıyor sanki çocuklarım diyor ki Anne biz neden böyleyiz herkes güzelce sıcak evlerinde oturuyor biz neden böyleyiz dedikleri zaman gerçekten bu dünyadan ölüp gitmek istiyorum, eğer evladınız sorduğu soruya cevap veremiyorsanız o zaman tüm dünya başınıza geçiyor zaten burası ahır 4 tane küçük baş hayvanımız var onları da bize köylüler verdi alın besleyin sütünü içini diye eğer köylümüz olmasa ne yapacağımızı bilmiyorum evime bir tek misafir bile alamıyorum çünkü geldikleri zaman oturacakları yer yoktur” dedi.‘HAYANLARLA BİRLİKTE YAŞIYORUZ’
54 Yaşındaki 6 Çocuk babası Mehmet Göy ise durumu şu şekilde özetliyor Ben bir an önce ölmek istiyorum inanın çok kez ihtar etmeyi düşündüm nedeni ise ben bir babayım çocuklarım gözüme bakıyor evimiz yoktur ahırda yaşıyoruz çocuklarım hayvan pisliklerinden dolayı çok kez hasta oldu dedi. Çalışmak için dışarı gidiyordum. Ekmek parasını çıkartıp aileme bakabiliyordum. Ama vücut erimesi nedeni ile kimse beni işe almıyor çalışamıyorum. O zamanlar ben bir tane büyükbaş hayvan almıştım onun sütü ile geçiniyorduk sağ olsunlar köylülerimiz de birkaç tane küçük baş hayvan verdiler ama kardeşim inanın burası köy dağın başı herkesin hayvanı var ben hastalığım hiçbir gelirim yoktur. Tek göz kerpiç bir odanın içinde 6 çocuğum la birlikte yaşıyorum çocuklar soruyor baba bizden böyle bu durumdayız diyorlar birisi ise baba ben senin gibi baba olmayacağım sen bizi ve annemizi aç bırakıyorsun evimiz yoktur dedikleri zaman inanın intihar etmek istiyorum kolay değil bu lafları çocuklarınızdan duymak diyerek sözlerine devam eden Göy odamızın içinde yok yok diyerek gözlerinden yaşlar Mutfağımız, Banyomuz, bizim oturma odası Yatak odası burası yetmedi Şuanda 3 küçük baş hayvanla birlikte yaşıyoruz. Tabi devletimizden Allah razı olsun. Ekinözü Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Fonu sayesinde bayramlarda 100 TL ve Kömür yardımı aldık. Aldığımız bu yardımlar kısa süreli yardımlar. Küçük de olsa çocuklarımızla birlikte yaşanabilir bir ev yapabilmek için Ekinözü Kaymakamlığı'na başvurdum ama yok diyorlar inanın ev değil burası ahır penceresi bile yoktur torbalar sayesinde içeri soğuk girmiyor Kahramanmaraşlı hayırsever vatandaşlardan iki göz odalı yaşanabilir ev yapmak için yardım bekliyorum" dedi.
Haber: Emre Akkış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner96

banner103